Завдяки розрекламованим нещодавно розсекреченим файлам нарешті отримав правильну відповідь на питання, яке я одного гарного літнього дня задав екскурсоводці у Військово-морському музейному комплексі "Балаклава" (відомий також як Музей Холодної війни).
Музей організували для експозиції тунелів та приміщень "Об'єкту 825 ГТС" – підземної бази підводних човнів, яка діяла орієнтовно з 1956-го до 1993 року і була суворо засекреченою.
![]() |
"Закрите місто" Балаклава. Добре видно радянські субмарини у бухті. Фото 1980-х років |
Метою споруди було не лише приховати від сторонніх очей субмарини, промислові потужності і ядерне озброєння, але й вберегти все це добро в умовах ядерної війни. Гора Таврос, в якій видовбали простір для "Об’єкту 825ГТС", як вважалося, могла витримувати пряме влучання ядерного удару. Крім того, база могла прийняти велику кількість кваліфікованих кадрів і функціонувати тривалий час у повній ізоляції.
"Об’єкт 825ГТС" почали споруджувати у 1953 році, і весь процес був суворо засекречений.
У цей період Балаклаву адміністративно приєднали до Севастополя, який вже мав особливий режим обмеження відвідувань ("закрите місто"). Щоб врятувати будівництво від уваги розвідок НАТО, на горі Таврос спорудили макет житлового кварталу.
![]() |
Радянська субмарина у Балаклавській бухті. Фото 1980-х років |
З огляду на важливість об'єкту, саму Балаклаву "закрили" навіть для севастопольців – потрапити в це містечко можна було тільки за перепусткою.
Чи дали ці заходи секретності очікуваний результат? Про це я і запитав під час екскурсії. Питання виявилося досить несподіваним. Мабуть, щоб підтримати мої "патріотичні почування", дівчина в камуфляжі врешті запевнила, що до кінця існування бази супостати так нічого і не дізналися про балаклавські підземелля.
![]() |
Об’єкт 825ГТС. Не зберегли таємниці |
Питання про наявність інформації про базу у ЦРУ нещодавно актуалізувалося, коли я читав про місії літаків U-2 над Україною. Один із розвідувальних польотів відбувся 10 липня 1956 року над Кримом і Севастополем.
Що це за розвідувальні місії?
Перший літак U-2 піднявся в небо у 1955 році. Це була секретна розробка США, призначена для розвідувальних місій над СРСР і країнами радянського блоку.
![]() |
Літак U-2 на злітній смузі. Орієнтовно 1950-ті роки. ФОТО: Архів національної безпеки Університету Джорджа Вашингтона |
Завдяки оригінальній конструкції планерного типу та системі життєзабезпечення пілота, U-2 літав на недоступній на той час іншим літакам висоті у 21 км.
Передбачалося, що це не лише вбереже U-2 від всіх типів протиповітряної оборони, але й зробить його непомітним для радарів противника.
Ще однією унікальною особливістю літаків U-2 була фотокамера, яка дозволяла робити досить чіткі знімки земної поверхні з оперативної висоти польоту.
Куратором розвідувальних місій U-2 було ЦРУ. У квітні 1956 року літаки, екіпажі та все необхідне перевезли з США до Великої Британії, а 11 червня – до авіабази у Вісбадені (Західна Німеччина).
Операція була суворо засекреченою, санкцію на застосування U-2 давав особисто президент Ейзенхауер.
Легендою прикриття для U-2 слугувала програма НАСА із використання авіації для вивчення атмосферних явищ. (Між іншим, спостереження за експериментальними польотами U-2 викликали в той час ажіотаж навколо "НЛО").
Перші 8 розвідувальних місій над країнами радянського блоку здійснені протягом 20 червня – 10 липня 1956 року 6 пілотами зі складу так званого "Відділу А". З них три місії (20 червня і дві 2 липня) відбулися над країнами радянського блоку: Східною Німеччиною, Польщею, Чехословаччиною, Угорщиною, Румунією і Болгарією.
![]() |
Маршрути місій літаків-розвідників U-2 над СРСР |
Наступні дві (4 і 5 липня) – над СРСР. Причому американська розвідка попрацювала досить круто: один з пілотів відзняв Ленінград, а інший – Москву.
На цій карті показані останні три місії літа 1956 року. 9 липня над УРСР пролітав пілот Глендон Данавей.
Місія Джейкоба Кратта 10 липня мала на меті ретельне обстеження Криму. Це єдині випадки здійснення розвідувальних місій U-2 над Україною.
![]() |
Схема бази підводних човнів з ще одного звіту ЦРУ. Балаклава помилково віднесена до неіснучої на той час Кримської АРСР (насправді Кримська область). |
Головною метою перших розвідувальних місій U-2 було встановлення кількості одиниць радянського стратегічного бомбардувальника М-4, здатного здійснити атомне бомбардування Сполучених Штатів.
Кремль блефував, вдаючи ніби має сотні таких літаків. Завдяки знімкам, зробленим пілотами U-2, ЦРУ встановило, що СРСР має у розпорядженні всього близько трьох десятків М-4.
Всупереч сподіванням, радянські радари зафіксували порушення повітряного простору, однак відправлені на перехоплення винищувачі МіГ-15 і МіГ-17 не змогли нічого вдіяти. СРСР виступив з нотою протесту і до листопада місії були припинені.
![]() |
Схема бази підводних човнів на аерофотознімку ЦРУ |
Усі наступні місії над СРСР, а їх загалом було близько двох десятків, здійснювалися з авіабаз у Туреччині та Пакистані і були спрямовані передусім на Середню Азію і внутрішні регіони СРСР. Кінець польотам U-2 над Радянським Союзом настав 1 травня 1960 року, коли ЗРК С-75 збив над Свердловськом літак, пілотований Гері Паверсом.
Раджу два хороші художні фільми, в яких показані найвідоміші провали розвідувальних місій U-2: "Шпигунський міст" з Томом Хенксом, головний герой якого сприяє обміну Гері Паверса на радянського шпигуна Рудольфа Абеля; та "13 днів" з Кевіном Костнером про Карибську кризу 1962 року.
Що стало відомо з оприлюднених документів ЦРУ?
В одному зі звітів, датованому 24 вересня 1964 року, викладаються раніше отримані відомості про базу підводних човнів у Балаклаві. Зазначається, що про наявність підземних тунелів для субмарин у Балаклавській бухті повідомляли утікачі з СРСР та військовополонені у 1956 році (здається, це якраз був рік запуску в експлуатацію!).
![]() |
Аркуш з рапорту ЦРУ від 24 вересня 1964 року. Зазначається, що про об'єкт розповіли військовополонені (мабуть, німці, які відновлювали Севастополь після Другої світової війни) |
Напевно, мова йде про полонених німців, яких масово залучали до "відбудови народного господарства" СРСР ще кілька років після завершення Другої світової війни. Ті з них, які повернулися з полону до ФРН, могли стати інформаторами ЦРУ у 1956 році.
![]() |
Ці аерофотознімки датуються 10 липня 1956 р. Якраз тоді над Балаклавою літав U-2, пілотований Джейкобом Краттом. Єдина місія U-2 над Кримом. |
Серед звітів ЦРУ трапляються аерофотознімки та схеми військово-морської бази в Балаклаві. Один зі знімків датується якраз 10 липня 1956 року – день польоту місії U-2 над Кримом! Отже повітряна розвідка так само як інформатори, що покинули СРСР, спричинилася до виявлення американцями надсекретного об’єкту.
![]() |
Оприлюднені документи ще треба уважніше досліджувати, щоб зрозуміти усі подробиці роботи американської розвідки у Криму. Проте тепер нам точно відомо: ЦРУ знало про секретний об’єкт в Балаклаві вже у 1956 році, і місія 2023 літака U-2 посприяла його виявленню.
"Виступ Венса викликав шок. Більшість почали говорити про розрив США з Європою, прощатися з єдиним Заходом тощо. Але насправді нічого подібного ні Венс, ні Трамп і не думають. Європа для них була, є і буде стратегічним партнером", - пише політолог Вікт...
Речник ВМС ЗСУ Дмитро Плетенчук повеселився з образу російської телеведучої Ксенії Собчак, яка одяглася в "кремлівському стилі". Своїми коментарями Плетенчук поділився на сторінці в Facebook, передають Патріоти України. "А ви кажете "санкції не діють"....