Експерт негативно висловився про систему постачання ліків в Україну

​Окрім дефіцитної сироватки від ботулізму, українцям не вистачає і цілого ряду інших препаратів, які доводиться завозити нелегально.

Що робити, щоб вирішити цю проблему, в блогах радіостанції Голос Столиці пояснив доктор фармацевтичних наук, президент громадської спілки "Українське агентство з оцінки технологій охорони здоров'я" Костянтин Косяченко, передають Патріоти України.

Сироватку від ботулізму ще три роки тому перестали завозити в Україну, бо вона російського виробництва. Чому МОЗ досі не налагодило завезення в Україну цієї сироватки? Що заважає?

— Я вважаю, що об’єктивних причин не існує. Просто не існує системної роботи в цьому напрямку. І все. Тому що насправді, якщо людині потрібні лікарські засоби, навіть в нормальному стані, коли більшість є, задоволені, але якогось рідкісного немає, з-за кордону можна привезти, і існує процедура, як це зробити.

А от коли немає тих, що необхідні кожен день, то обов’язково знайдуться не тільки ті люди, які будуть шукати для себе, а й ті, хто зроблять пропозицію, будуть возити в торбах через кордон і будуть продавати.

А в чому ця системна робота повинна полягати? Які покроково дії потрібно робити?

— Це потрібно планування, потрібно знати, скільки захворювань взагалі буває в рік, в яких регіонах бувають спалахи.

Потрібно запланувати на рік, на два, на три наперед, скільки потрібно вакцин чи тих, чи інших лікарських засобів, зібрати потребу, якщо це централізована закупівля.

А якщо це закупівля нецентралізована, то дати право в областях це робити, щоб вони хоча б мали право це придбати. А то зараз навіть переліки, які існували лікарських засобів, які можна було б закуповувати за бюджетні кошти, так скоротили, що навіть якщо гроші є у лікарні, вона не може придбати.

Вона не може придбати життєво необхідні лікарські засоби, як наркотичні, психотропні. І як на мене, то це просто у керівництва МОЗ, у апараті МОЗ відсутність системного розуміння, як повинна діяти система охорони здоров'я. Зокрема, забезпечення лікарськими засобами пацієнтів.

Родичі хворих на ботулізм зізнаються, що на чорному ринку сироватку від ботулізму можна знайти за приблизно шість тисяч гривень за одну ампулу. Складається враження, що дефіцит цього препарату штучний і комусь вигідний.

— Я не думаю, що МОЗ навмисне стримує ввезення лікарських засобів, і хтось із них там продає і контролює цей ринок. Це неправда. Тому що відконтролювати неможливо. Звинуватити в тому, що вони поставили шлагбаум для того, щоб самим заробити на цьому, я думаю, це було б дуже некоректно.

Сироватка, отримана від ООН, буде зберігатися централізовано? Якщо щось трапиться, кудись треба буде далеко її везти?

— Це нонсенс. Я насправді, я б сказав, що це дурня. Тому що як доставити? По-перше, холодовий ланцюг повинен бути витриманий. Там багато таких заходів, які треба вжити для того, щоб доставити якісний лікарський засіб.

Тому завжди було місце, де вони зберігалися, наприклад, чи тоді раніше чи в СЕС, чи обласна клінічна лікарня, чи прививочні якісь кабінети. І обов’язково знав весь регіон, де можна взяти, і на протязі декількох годин отримати введення сиворотки від захворювання.

Яких ліків в Україні дефіцит? І які саме медичні препарати доводиться завозити обхідними шляхами?

— Такої достовірної інформації немає, тому що не ведеться обліку. Зараз мораторій на перевірки аптек, і я вам скажу, що коли виявляють в аптеках лікарські засоби якоїсь неналежної якості, це, скоріше за все, контрабанда. Я нещодавно тримав у руках лікарських засіб, на який було жахливо дивитися. Там в стерильному розчині плавали такі як вівсяні хлопья, те, що внутрішньовенно повинно було вводитися.

Те, що сьогодні зовсім не можна перевіряти аптеки державною структурою, державна служба лікарських засобів, яка повинна контроль вести. А ще додам, що препарати, які закуповуються міжнародними організаціями, взагалі не підлягають вхідному контролю в нашій державі. Я вважаю, що це просто опустили нашу країну і систему контролю якості лікарських засобів, як то кажуть в народі, нижче плінтуса.

Опублікував: Олекса Хвацький
Інформація, котра опублікована на цій сторінці не має стосунку до редакції порталу patrioty.org.ua, всі права та відповідальність стосуються фізичних та юридичних осіб, котрі її оприлюднили.

"З приводу постачання західного озброєння та військової техніки до України", - Машовець

понеділок, 4 липень 2022, 16:52

А також, чому бункерний довбойоб поспішає "всадити" Україну за "стіл перемовин" шляхом нанесення поразки ЗСУ... до осені. Всі ці волання наших не дуже обізнанних громадян на тему "сцикливий Захід не дає нам зброю (мало дає), бо сциться спровокувати Пут...

Росіянам приготуватися: "Одного удара по Белгороду для создания всеобщей истерии Путину явно не достаточно, поэтому будут и другие взрывы домов", - Геращенко

понеділок, 4 липень 2022, 10:28

"утин решил тряхнуть стариной и дал приказ нанести удар по жилому массиву в Белгороде, так же как 20 лет назад им были отданы приказы ФСБ взорвать жилые дома в Москве и Волгодонске, чтобы использовать это, как повод для реванша в чеченских войнах", - п...