Кабмін змінив "правила гри" для бізнесу

Малий бізнес відправлено в нокаут

Нові податки для сплячих ФОП не є спробою влади розвалити бізнес. Уряд хоче, щоб бізнес розвивався. Однак правила гри для підприємців потрібно міняти. Податки потрібно платити, адже це пенсії… У всіх країнах підприємці включають в свій дохід розрахунок сплати податків. У жодній країні світу немає такого, що я не отримую дохід, то і не плачу податки”, – зазначив Розенко.

Він додав, що податки, які платять ФОП, – це “ваша пенсія та пенсія нинішніх людей похилого віку, це похідна від зарплат і податків, що сплачуються”.

Згідно з новими нормами, вже з 1 січня окремі категорії ФОПів, зокрема другої і третьої груп, будуть змушені платити єдиний соціальний внесок 704 гривні на місяць, навіть якщо тимчасово не мають ніякого прибутку. Раніше ФОП, коли в певному періоді мав прибуток, то платив 5% податок і єдиний соціальний внесок. Якщо руху коштів не було, то платити не було необхідності.

Та чи розуміє урядовець взагалі специфіку малого бізнесу і особливо в регіонах? Схоже - ні. Адже для малого бізнесу "закон про мінімалки" виявився нокаутом, наслідки якого неминуче позначаться на подальшому економічному розвитку всієї країни. Подвоєння мінімальної зарплати дійсно допоможе незначно скоротити провал 2016 в бюджеті Пенсійного фонду від зниження відсотка відрахування ЄСВ із зарплати, введеного урядом А. Яценюка. Але це відбудеться не за рахунок великих підприємств, адже у них частка працюючих з зарплатою нижче 3200 грн - мізерна.

Розщедритися змусили середняків, зокрема торговельні, посередницькі і виробничі компанії, які через зарплату оптимізували податкове навантаження. Адже нерідко офіс компанії регіонального значення практично в повному складі перебував на "мінімалці" в 1600 грн. При тому, що реальна середня зарплата становила близько 7-8 тис. грн. Чого не скажеш про малий бізнес.

Відверті розмови з підприємцями, зайнятими в малому бізнесі, свідчать про те, що їхні реальні чисті доходи (після виплати податків і зарплат найманим працівникам) не перевищують 5-15 тис. грн на місяць (5-6 тис. грн щомісяця з одного міні-магазинчика). Багато з них оцінюють свій бізнес, як такий, що перебував на межі виживання. Тому будь-який, навіть незначний негативний вплив проти їх підприємства змушує приймати рішення про припинення своєї справи. Частина з них уже згортає свою діяльність.

Падінню доходів сприяли наступні фактори:

- Різке падіння купівельної спроможності населення і споживчого оптимізму. Якщо раніше в більш щедрі в споживчому плані роки люди робили імпульсивні покупки, то тепер, як правило, обмежуються скромним "обов'язковим" набором навіть до новорічних свят, які закуповуються заздалегідь і переважно в великих супермаркетах;

- Збільшення податкового навантаження;

- Збільшення видатків на функціонування бізнесу (зростання орендних ставок, непомірні скачки комунальних тарифів, особливо на електроенергію);

- Зростання вартості персоналу.

Інфляційні стрибки вимагали відповідної корекції оплати найманої праці. Тож не дивно, що для значної частини чинного малого бізнесу нова "мінімалка" поставила руба питання: закривати бізнес по нерентабельність - або все ж спробувати якось вискочити з лещат непомірних витрат, які не відповідають прибутковості підприємства? В результаті частина підприємців махнули рукою і вирішили закриватися, і цим своїм рішенням вони підтримують негативну статистику, пов'язану, насамперед, з масовим закриттям "сплячих" СПД-шників. Таким чином, закриваються і активні підприємці, а не тільки ті, кого держава "попросила" заплатити соціальний збір не з отриманих доходів, а за фактом їх реєстрації. І дана тенденція має всі умови для свого продовження.

Ніяк по-іншому, як розвалити малий та середній бізнес,нинішні новації уряду назвати не можна. Щоб не казав Розенко, який від цього, схоже, далекий, як Земля від Сонця. Можна ж було, впроваджуючи ті чи інші новації, просто врахувати специфіку малого бізнесу, а не стригти всіх під одну гребінку? Адже є різниця між фінансовими можливостями, наприклад, великого виробничого підприємства - і підприємця з трьома найманими працівниками. Невже для того, щоб це зрозуміти, потрібно знову завести в глухий кут ?

Опублікував: Світлана Іваненко
Інформація, котра опублікована на цій сторінці не має стосунку до редакції порталу patrioty.org.ua, всі права та відповідальність стосуються фізичних та юридичних осіб, котрі її оприлюднили.

Народні прикмети на 19 січня. Макарів день. Важливі клопоти краще відкласти

неділя, 19 січень 2025, 7:05

19 січня за новим церковним календарем (1 лютого за старим стилем) віряни України згадують преподобного Макарія Великого, відомого автора безлічі духовних бесід і молитов. У народному календарі - Макарів день. . Цей угодник Божий народився в Єгипті, ...

"Ми не забули ані про нього, ані про його колег": У Третій штурмовій порадили, де ще треба шукати російських агентів

субота, 18 січень 2025, 21:52

Гарною новиною є той факт, що російські агенти отримують підозри. Проте важливо не зупинятися на досягнутому та звернути увагу на Верховну Раду, адже там подібних колаборантів дуже багато. Таку думку висловив підполковник ЗСУ, заступник командира 3 ОШБ...