Хіти тижня. Як Україна прощається з олігархами: Тимошенко мала $11 млрд на рік, коли про Ахметова ще не чули. А він ставив мету вийти на капіталізацію в $50 млрд, - політолог

Виконавчий директор Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Олександр Леонов згадує, що формування олігархічної системи почалося за президентства Леоніда Кучми та досягло розквіту за Віктора Ющенка.

«В часи Януковича це можна назвати олігархічним абсолютизмом, коли держава почала приватизовуватись і ставати частиною олігархічних бізнесів. Зараз олігархи в Україні якраз переживають занепад, і це можна спостерігати, в тому числі, по українському футболу. Вони (власники клубів – ред.) не мають засобів, щоб їх утримувати», – констатує Леонов у студії «Ранкової Свободи», передають Патріоти України.

Він наводить приклад олігарха Ріната Ахметова, статки якого у 2013 році становили близько 20 мільярдів доларів. «Він ставив дуже амбітну мету десь у 2015–2016 році вийти на капіталізацію свого бізнесу в 40–50 мільярдів доларів. Після цього він впав, здається, до чотирьох, зараз піднявся на п’ять-шість», – каже Леонов.

На цьому падінні, зазначає експерт, почасти позначилася і російська агресія, внаслідок якої Україна – та українські олігархи – втратили частину промислового комплексу.

Серед провідних олігархічних структур він згадує також групу «Приват» Ігоря Коломойського. «Приватбанк» – це фактично була така «вундерваффе» – чарівна зброя Коломойського, якою він шантажував фактично всі уряди і всіх президентів тим, що він фактично завалить фінансову систему України. І, як ми бачимо, це було можливо», – нагадує він про нещодавню націоналізацію «Приватбанку», який довелося докапіталізовувати.

Водночас Леонов спостерігає певний демонтаж олігархічної системи в Україні – за його словами, це стало можливо завдяки участі Міжнародного валютного фонду. Він переконаний: в України є шанс позбутись цього явища взагалі, – і покладає надії з цього приводу на електронне декларування. «Запровадження електронного декларування – ми бачимо: воно спричинило, по-перше, вибух соціальної ненависті до наших народних депутатів через їхні статки, по-друге, воно зробило достатньо неприємним перебування великих бізнесменів у парламенті, бо вони змушені не тільки показувати свої статки, а постійно звітувати про витрати», – пояснює фахівець.

Леонов акцентує на головній відмінності, яка відрізняє олігархів від звичайних великих бізнесменів: вони використовують державні ресурси та державний бюджет для власного збагачення. Серед основних галузей, які можуть слугувати такими джерелами, він називає енергетику. «У 1997 році Юлія Тимошенко, яка була керівником «Єдиних енергетичних систем», – її у США називали «Місіс 11 мільярдів» – на рік вона отримувала 11 мільярдів доларів тоді, коли про Ахметова ми ще не чули. Це фактично була одна з найбагатших людей в СНД», – наводить приклад політолог.

Опублікував: Олег Устименко
Інформація, котра опублікована на цій сторінці не має стосунку до редакції порталу patrioty.org.ua, всі права та відповідальність стосуються фізичних та юридичних осіб, котрі її оприлюднили.

Під час візиту світових лідерів на похорон Папи Франциска: Україна запропонувала провести в Римі саміт - джерела

четвер, 24 квітень 2025, 22:50

Україна звернулась до Італії та інших європейських партнерів з проханням організувати в Римі розширений саміт щодо війни Росії проти України, коли світові лідери прибудуть на похорон Папи Римського Франциска. Про це повідомляє La Reppublica в четвер, 2...

Те саме місто, де вночі падали ракети, вранці годує качок і йде за морозивом. Ми навчилися жити поруч зі смертю, - Оксана Забужко

четвер, 24 квітень 2025, 22:14

"Як тебе не любити... Русанівська набережна, тихий, благісний ранок. Туркочуть голуби, мостячись на осоння на бетонній плиті, скрекочуть жаби в очереті. Кілька дідків уткнулось у Дніпро вудками, зоддалеки на пісочку загоряє старша пані в бікіні", - пиш...