Не минуло й тижня, як прийнята медична реформа вже встигла обрости вельми невтішними відгуками. А сам депутатський корпус на цьому грунті розділився на її затятих прихильників і противників. Одні запевняють, мовляв, тепер нарешті підуть в історію побори в лікарнях. Другі ж кричать про те, що документ - мало не вірна дорога до геноциду українців, передають Патріоти України з посиланням на Znaj.ua.
Втім, нардепам не звикати влаштовувати «сцени» під куполом, а потім мило поплескувати один одного по плечу і обмінюватися рукостисканнями в кулуарах. Тому не зайвим буде припустити, що істина, ймовірно, все ж десь по середині. А оцінку документу незабаром зможуть дати самі українці, відчувши з наступного року всі принади нововведень на собі.
Чи доведеться нардепам «відчути новий смак» української медицини-окреме питання. Адже не секрет, що не раз у пресу просочувалася інформація про те, що сильні світу цього звикли довіряти зарубіжним лікарям, відмахуючись від українських лікарень, як чорт від ладану.
Закордон нам допоможе
Так, свого часу, як писали ЗМІ, до послуг австрійських лікарів вдавався екс-президент України Віктор Ющенко. Серед політиків, які і нині засідають на Грушевського і, які віддавали перевагу заморським лікарям, можна згадати ту ж лідерку «Батьківщини» Юлію Тимошенко.
Фігурувало в пресі також прізвище Сергія Куніцина - екс-голови Севастопольської міської держадміністрації, а нині нардепа від фракції «Блок Петра Порошенка».
Також, чи то на лікування, чи то ні, але буквально минулого тижня мав намір вилетіти в Німеччину скандальний нардеп, якого свого часу виключили з фракції БПП, Борислав Розенблат. Спочатку в пресі, з посиланням на його адвоката Олексія Шевчука, з'явилася інформація, ніби одіозний політик летів на «щорічне лікування». Пізніше сам народний обранець, коментуючи причину свого невдалого відльоту за межі України, заявив, мовляв, перш за все у нього були заплановані «депутатські справи».
Шанувальники української медицини?
Однак, інформація щодо недешевого лікування політиків далеко за межами Батьківщини - переважно справа рук журналістів-розслідувачів. Бо, на пряме запитання більшість нардепів традиційно запевняють, що вони - такі ж пацієнти таких же українських фахівців, як і більшість пересічних громадян.
«Ні, мені не доводилося звертатися до іноземних лікарів, слава Богу», - коротко відповідає на наше запитання про те, чи вдавалася коли-небудь до послуг іноземних лікарів, народний депутат від фракції «Самопоміч» Вікторія Войціцька.
Ніби під копірку звучить відповідь і від її позафракційного колеги Дмитра Добродомова:
«Ні, ніколи не звертався. Але, тут потрібно чітко розуміти, що це все залежить від можливостей людини. Якщо у неї є можливість, я маю на увазі фінансову, то вона може звернутися. Але, у переважної частини людей таких можливостей немає ... ».
В опозиційному крилі, як виявилося, теж прихильники вітчизняного медобслуговування.
«Я завжди звертаюся тільки до українських лікарів», - каже нам нардеп від фракції «Опозиційний блок» Михайло Папієв.
Прямо - таки, небувала парламентська єдність ... Правда, ремарки заради, хочеться додати, що клініки в Україні теж бувають різні ... Чи зустрічав хтось нардепів в районній поліклініці, наприклад?
Думками в Канаді
Втім, клятвені запевнення політиків про те, що лікуються вони суто в вітчизняних лікарнях, не заважає їм мріяти про щось більше. Так, Добродомов зазначає, що в ідеалі Україні, звичайно непогано було б перейняти досвід Канади. Каже, там доступ до якісного медичного обслуговування мають люди різних соціальних верств. Працює системи страхової медицини.
«Наша медична реформа з того, що коментують самі медики, всього цього не буде гарантувати», - впевнений політик.
А опозиціонер Папієв, якого питаємо про те, яку модель системи охорони здоров'я варто було б перейняти Україні в контексті світової практики, парирує - підходяща та, що відповідає нашій Конституції. Чого, на думку нардепа, не скажеш про новоприйняту.
«Ми це не можемо виписати, як норму закону. Але, як норму такого морального прикладу для суспільства - з тим, щоб всі народні депутати України і всі міністри, і всі вищі посадові особи, щоб вони тепер лікувалися самі і своїх родичів лікували в Україні, якщо вони розповідають, яка така супер-медична реформа у нас пройшла ... », - обурюється він, даючи таким чином зрозуміти, мабуть, що за рецептами до лікарів наші можновладці все ж інколи літають, а не їздять.
Основні ризики
Що ж стосується основних ризиків медреформи, то їх озвучують масу. Починаючи від подорожчання медпослуг для пацієнтів і закінчуючи можливим закриттям медустанов в селах, де і без того ситуація з наданням медичної допомоги залишає бажати кращого.
«Насправді, сама реформа необхідна і на часі. Але, власне, ті моменти, які туди вмонтували, вони як раз її, на жаль, і зіпсували », - каже Добродомов.
«Головний момент - це порушення прав пацієнтів, в першу чергу, доступу до медицини. Це найбільша проблема ... Другий момент - оплата, згідно зі змінами в Бюджеті, щодо медичних установ, технічного персоналу місцевими бюджетами », - додає він.
Примітно, що про ризики говорять навіть ті, хто двома руками за неї. Правда, в дещо іншому контексті. Зокрема, Войціцька зазначає, мовляв, нарешті Україна відходить від радянської моделі фінансування ліжко-місць. І переходить до філософії, коли «гроші ходять за пацієнтом», поширеною у багатьох країнах.
«Я оцінюю дуже позитивно (медреформу. - Ред.) З єдиним побоюванням, що найбільший ризик полягає в тому, як вона буде імплементована. Тому дуже важливо буде забезпечити її реалізацію. У тому числі і контроль потрібно буде забезпечити з боку парламенту щодо використання тих додаткових грошей, які виділяються на імплементацію цієї реформи ».
У свою чергу, Папієв задається питанням, хто все ж буде оплачувати непідйомні суми за ті чи інші послуги в той час, як законом нібито передбачається 270 грн на рік на людину, а найпростіша, за його словами, операція коштує близько 5-7 тисяч грн.
Шокуючий прайс
Втім, щодо «прайсів», то вже встиг розгорітися цілий скандал в Мережі. Так, нещодавно глава парламентського Комітету з питань охорони здоров'я, нардеп від фракції БПП Ольга Богомолець на своїй офіційній сторінці в Facebook опублікувала вельми цікавий пост, що стосується потенційних розцінок на послуги.
Політик уточнила, що не знає, які з них будуть оплачуватися державою, а які - ні. Але, частина з них явно не по кишені тих, хто отримує «мінімалку».
Навіть артеріальний тиск виміряти, можливо, в майбутньому буде коштувати грошей. Так, згідно з матеріалами, опублікованими Богомолець, імовірно, це обійдеться в майбутньому майже в 28 грн. Рентгенографія органів грудної клітини в одній проекції - в 373 грн. Однак, у порівнянні з хірургічним втручанням - це, звичайно ж дрібниці.
Так, наприклад, згідно все з тими ж розцінками, діагностика та хірургічне лікування уражень клапанів серця (торакоскопічно пластика) обійдеться українцям більш ніж в 186, 5 тис грн.
Що ж, час покаже, у що насправді виллються потуги реформувати систему охорони здоров'я. Головне тільки, щоб наслідки не виявилися плачевними ....
Гарною новиною є той факт, що російські агенти отримують підозри. Проте важливо не зупинятися на досягнутому та звернути увагу на Верховну Раду, адже там подібних колаборантів дуже багато. Таку думку висловив підполковник ЗСУ, заступник командира 3 ОШБ...
У Запоріжжі внаслідок ракетного обстрілу, який РФ здійснила у суботу, 18 січня, вибуховою хвилею пошкоджений Свято-Андріївський кафедральний собор УПЦ МП. Військовий прокоментував, як "відреагували" представники собору. Про це військовослужбовець ЗСУ С...