Найважча у світі робота - вправно володіти пером на ... папері

Сьогодні Всесвітній День Письменника.

Друзі! Аби ви знали усі – сьогодні, 3 березня, Всесвітній День Письменника. Начебто своєрідний карнавал на вулиці Музи і Парнасу.

Якщо ви гадаєте, що служителі пера – це небожителі, то ви глибоко помиляєтесь. Тому, що літературна творчість – це чи найважче земне ремество. Але навдивовижу заразне. Хронічне, і невиліковне. Дає змогу людині бодай якось виокремитись, стати Автором. Хоча за це потрібно платити колосальними стараннями і стражданнями. Організованністю і наполегливістю, працездатністю.

Я колись думав, що найбільш плодовитим письменником за всі часи літературної історії був француз Жуль Верн. Позаяк мав він міцну волю й неабияку внутрішню організованість. Якби він не проводив свій попередній вечір, о котрій би годині не ліг відпочивати, рівно о 5-ій великий фантаст підводився з ліжка, сідав до письмового столу, затісував олівці, і вмикав свій мозок. Рука невтомно виводила рядки. І у нього плодилося в середньому по два романи на рік. У цілому їх у нього аж 70!

Кожен із них - це ціла цивілізація, справжній живий світ з героями і своїм життям, створений розумом однієї людини! Письменником!

Але я помилявся. Виявляється були ще більш плодовиті за Жуля Верна творці. Один із них поляк, але водночас і польський, і український письменник, громадський, політичний діяч Юзеф-Ігнацій Крашевський (1812-1887). Який однаково вправно писав, що польською, що українською. Тривалий час мешкав на теренах України, зокрема, у Житомирі. Очолював там службу благодійництва над богоугодними закладами. Так цей український поляк створив і видав у світ (ви не повірите, мабуть, але це правда!) 236 самих лише романів! А були ще й драматичні твори, публіцистика, поезії. Загалом близько 600 творів! Немислимо, що стільки може створити одна людина! Я видав лише п’ять книг і то плутаюсь поміж ними. А тут тільки 236 романів!

Це Ю-І. Крашевський створив, приміром, вікопомний образ циганки Ази. Який від нього пішов гуляти по світу і сценах, кінофільмах.

Ви ж, сподіваюся, пригадуєте: «Циган Василь полюбив красуню Галю. Забув кочове життя, рідну матір і циганку Азу - і вирішив заради Галі залишитися в селі. Галя кидає коваля Пилипа і, не послухавши батька, виходить за Василя заміж. Але пройде час - Василь занудьгує по табору - і проситиме вибачення у матері і Ази ...»

Михайло Старицький трансформував цей твір у рокову драму в тому стилі, який я передав коротко вищеказати, , яка й по нині з успіхом йде на світовій сцені, в Україні насамперед. Кінорежисер Григорій Кохан 1987 року на Київській кіностудії імені Ол. Довженка на цій основі випродукував яскравий кінофільм під такою ж назвою «Циганка Аза». Хоча ніде не вказується, що все це побудовано на первинному матеріалі, задумі, на творові письменника Юзефа-Ігнація Крашевського. Жаль…

Декому з відомих письменників навдивовижу повезло тим, що вони зуміли підібрати в своєму житті… співавторів. В особі своїх вірних дружин. Я на всі сто відсотків переконаний у тому, що російський класик Лєв Толстой ніколи б не мав стільки творів, такої глибини і довершеності за літературним стилем, якби не було його дружини Софії Андріївни, людини з тонким чуттям слова, казати б так, нюхом на влучний синонім, афоризм. Вона лише «Війну і мир» переписала вісімнадцять разів! Постійно довершуючи її. Скільки ж вона вичистила з текстів сміття і недоречностей, як вискоблила кожен рядок і кожен абзац! Геніальна робота!

Світ безмежний і населяти його своїми фантастичними цивілізаціями способом краснописьменства не заборонено нікому. Тому я зовсім не збираюся своїми замітками, а ні зупинити цей процес, а ні оживити його. Я тільки зичу у Всесвітній День Письменника тим, хто знає, що таке поезія і проза, творчі муки і свято нової щойно виданої книги великих успіхів на ниві краснописьменства.

Щиро вітаю всіх, хто тримає в руках Перо. Як казав один класик: найважча у світі робота – грамотно водити пером по… паперу.

Опублікував: Олександр Горобець
Інформація, котра опублікована на цій сторінці не має стосунку до редакції порталу patrioty.org.ua, всі права та відповідальність стосуються фізичних та юридичних осіб, котрі її оприлюднили.

"Бог створить умови, і їм доведеться": Філарет озвучив умови передачі Києво-Печерської лаври ПЦУ (відео)

понеділок, 21 січень 2019, 10:48

Києво-Печерська лавра повинна перейти до Православної церкви України тільки законними методами без насильства, заявив Філарет. Як він зазначив, насильство необхідно відкинути одразу, потрібно діяти тільки законними методами. "Насильство ми відкидаємо о...

"Я здесь т**хаю всех": П'яні іноземці гучно погуляли Ужгородом (відео)

понеділок, 21 січень 2019, 10:36

До правоохоронців надійшло повідомлення від небайдужого громадянина про те, що він зафіксував п'яного іноземця, який намагається сісти за кермо. Як повідомили в Управлінні патрульної поліції Закарпаття, випадок трапився вчора, близько 03:00 години ночі...