Обговорення змін до шкільних програм 5-9 класів: Чи випускатимуть школи Енштейнів?

Жваві обговорення шкільних програм для середніх класів українських шкіл проходять на онлайн-порталі EdEra. Всіх бажаючих запрошують долучитись.

Зміни в шкільних навчальних програмах. Фото erve.ua

За даними Міністерства освіти і науки, станом на 21 лютого, до процесу долучилося понад 600 осіб, які залишили 4858 повідомлень: пропозицій до програм та коментарі до них, інформують Патріоти України з посиланням на "УП".

Обговорення триватиме до 24 лютого, проте відомство вже зараз виокремило 5 основних тенденцій того, що пропонують і з чим сперечаються дописувачі.

Майже усі програми мають коментарі-нарікання з боку вчителів, що кількість завдань, які передбачені програмами, просто неможливо реалізувати за час, відведений на вивчення предмету.

Наприклад, навчальна програма з предмету "Мистецтво" у 7 класі передбачає, що діти в результаті мають вміти "виконувати сучасні вокальні твори, зокрема мовою оригіналу, створювати елементарний музичний супровід до них", "створювати власні музичні композиції з використанням комп'ютерних технологій" тощо.

Учасники обговорення зазначають, що такі вміння та знання можна отримати лише в музичній школі або у закладах, де на вивчення музичної складової виділяється більше, ніж 1 година на тиждень.

В обговоренні "Природознавства" дописувачі пропонують виокремити час для ґрунтовного виконання проектів, скоротивши їх кількість. Зокрема, пропонується прибрати "інформаційні проекти" – орієнтовані на опис історії відкриттів – та більше часу приділити виконанню практичних проектів.

Дописувачі вказують, що програми не враховують сучасну дійсність, в якій живуть діти, та потреби, які ставить перед ними сучасний світ.

Коментатори програми з "Англійської мови" вказують, що серед тем "ситуативного спілкування" для учнів 5-9 класів зовсім не передбачено тем на вивчення "комп'ютера" та слів, які пов'язані з його використанням. Це при тому, що зараз використання різноманітних ґаджетів пронизує практично всі сфери людського життя.

Програма "Інформатики" також зазнала значної критики – дописувачі нарікають, що в ній закладено вивчення речей, які сучасні діти вміють робити починаючи з дошкільного віку

Більшість предметів, особливо споріднені, безпосередньо впливають на вивчення один одного.

Згідно з чинною програмою "Фізики" у 7 класі діти повинні вивчити тему "Пружність", зокрема освоїти Закон Гука. Щоб зробити це повноцінно, вони вже мають освоїти вектори. При цьому тема вектори вивчається у "Математиці" лише у 8 класі. Тобто через рік.

Дописувачі, що висловлюють пропозиції до "Української літератури", пропонують підсилити знання школярів з історії, інтегрувавши в програму тексти, в яких художньо зображують різні історичні події.

Вивчення предметів, в першу чергу, має бути орієнтоване на реальні навички – у цьому погоджуються коментатори до абсолютної більшості програм.

Дописувачі, що обговорюють програми з "Хімії", пропонують "зменшити вивчення історичної складової законів", щоб виділити більше часу на прикладне вивчення предмету.

Пропонується також зробити викладання більш жвавим, використовуючи твори відомих письменників-популяризаторів науки.

"Як Вам ідея подати органічну хімію як Айзек Азимов у своїх книгах "Мир углерода" і "Мир азота". Чи можна це розглядати як варіант? Все-таки – це лише знайомство із органікою. І в 9 класі цей розділ має більше формувати світогляд і ціннісні орієнтації", – пропонують на сторінці обговорення.

"Українську мову" також радять зробити більш прикладною – замінити частину творів і переказів текстів публіцистичного, наукового й художнього стилів, які передбачені програмою, на вироблення текстотворчих навичок у розмовно-побутовому стилі.

Дописувачі вказують, що вимоги до деяких програм не відповідають ні можливостям, ні зацікавленням дітей, для яких написані.

Яскравий приклад – програма "Зарубіжної літератури" для 8 класу. Дописувачі зазначають, що у 8 класі діти не можуть глибоко і з розумінням оволодіти темою "Антична література". По-перше, вона складна. По-друге, у більшості дітей вона не викликає зацікавленості.

Подібні пропозиції містить і програма з "Природознавства". Наприклад, пропонують вилучити з програми вимогу "учень описує туманності різних типів та галактики різних типів", "розрізняє типи туманностей і галактик". Натомість радять залишити вивчення лише загального поняття про ці явища. На думку коментаторів, для 10-річних дітей ці теми заважкі.

Координатор проекту оновлення програм базової школи Сергій Горбачов відзначає, що найбільш активно триває обговорення програм з "Історії" та "Зарубіжної літератури".

"На жаль, з основних природничих предметів – фізики та хімії – пропозицій не так багато. "Англійську мову" також обговорюють не так жваво, а інші іноземні мови отримують ще менше уваги громадськості. Сподіваємося, що цього тижня більше дописувачів захочуть приєднатися до нас та долучитися до оновлення програм", – розказав директор СШ №148 м. Києва, вчитель зарубіжної літератури та медіаграмотності Сергій Горбачов.

Опублікував: Олена Сім
Інформація, котра опублікована на цій сторінці не має стосунку до редакції порталу patrioty.org.ua, всі права та відповідальність стосуються фізичних та юридичних осіб, котрі її оприлюднили.

Чапаєвськ знову потерпає від жахливого нальоту дронів: У Самарській області горить завод, що виробляє вибухівку для російської армії (відео)

субота, 5 квітень 2025, 7:24

У місті Чапаєвськ Самарської області РФ безпілотники атакували завод з виробництва вибухівки. Про це у ніч проти суботи, 5 квітня, повідомили російські Telegram-канали, зазначають Патріоти України. "Чапаєвськ Самарської області був атакований БПЛА. Мет...

Народні прикмети на 5 квітня. Що українці традиційно робили цього дня для сімейного щастя

субота, 5 квітень 2025, 7:05

Народне свято 5 квітня відоме під назвами Федулів день, Федул-вітреник, Федора-вітрениця. 5 квітня за новим стилем (18 квітня за старим) віряни традиційно вшановують пам'ять читця Феодула, преподобного Марка Афінського і святої Феодори Солунської. За с...