Що відбувається з цінами на газ: Українцям доведеться платити більше?

Експерти впевнені, що без тепла українці не залишаться, а от з гарячою водою можуть бути проблеми.

Фото: kh.vgorode.ua

Постачальники тепла і гарячої води збирають збитки через помилки в регулюванні тарифів для бюджетних організацій. Представники сектора називають ситуацію критичною і вимагають від влади вирішити проблему, інакше можуть бути проблеми з проходженням опалювального сезону, передають Патріоти України з посиланням на UBR.ua.

Представники Мінрегіону і теплокомуненерго (ТКЕ) підняли питання про необхідність зрівняти вартість газу для бюджетних організацій і населення. Так як для обох категорій споживачів тепло і гаряча вода відпускаються за пільговими тарифами, а газ для опалення бюджетників закуповується за комерційними розцінками, тобто в 1,6 рази дорожче.
Тривогу про можливе підняття ціни газу для населення на 18-19% (а з ним і вартості тепла, гарячої води і т.п.) підсилюють заяви чиновників НКРЕКУ і інших відомств, а також вимоги головного кредитора України - МВФ - про необхідність зрівняти розцінки для всіх категорій споживачів.
Днями заступник голови НБУ Дмитро Сологуб повідомив, що регулятор очікує підвищення вартості газу в наступному році і це є одним з факторів ризику для збереження рівня інфляції в цільовому діапазоні.
В чому проблема
У першому кварталі 2017 року бюджетні установи були прирівняні до населення (постанова КМУ №937 від 14 грудня 2016 року). А тому газ для опалення і гарячого водопостачання «бюджетників» відпускався компанією НАК «Нафтогаз України» за ціною 4942 гривень за тисячу кубометрів без урахування вартості транспортування і ПДВ.
До цього газ для бюджетників коштував на 28% дорожче (по 7148 грн за тисячу кубометрів). Однак з квітня 2017 го вони знову випали зі списку пільговиків і за новою постановою КМУ (№187 від 22 березня 2017 року) комунальники закуповують блакитне паливо за комерційними розцінками, тобто в 1,6 рази дорожче (7907 грн).
У той же час тарифи на тепло, встановлені для бюджетних організацій, знаходяться приблизно на одному рівні з населенням, тобто враховують пільгову ціну палива. В результаті за сировину компанії ТКЕ платять дорожче, а продають тепло дешевше, ніж воно реально коштує, що призводить до накопичення збитків.
За даними ПАТ «Київенерго», щодня збитки від поставок тепла лише соціальним об'єктам столиці становлять зараз 1,2 млн грн і будуть збільшуватися пропорційно зниженню температури навколишнього середовища. В цілому до кінця цього року збиток може скласти 541 млн грн.
При цьому, за словами голови наглядової ради компанії «Київенерго» Івана Плачкова, джерело погашення такого боргу не передбачене ні в міському, ні в держбюджеті. Що робить непрогнозованим якість і безперебійність забезпечення теплом бюджетних організацій, тобто лікарень, дитсадків та іншої соціальної інфраструктури.
Як повідомила начальник управління економіки систем життєзабезпечення Мінрегіону Наталія Хоцянівська, в Нацкомісії з регулювання енергетики розглядають можливість зрівняти тарифи на газ для населення і бюджетних підприємств, а різницю в тарифах в будь-якому випадку врахують при наступному перегляді розцінок.
«Оскільки ціна на газ регульована, уряду слід виправити цю помилку. І постачати газ для бюджетних організацій за ціною, такою ж як для населення. І робити це рівно до тих пір, поки не будуть скасовані так звані «спеціальні зобов'язання» НАК «Нафтогаз», - розповів директор Центру дослідження енергетики Олександр Харченко.
Поки з «Нафтогазу» не зняли спецзобов'язки і обов'язок останнього постачальника і поки ринок газу не дорівнює для всіх, бюджетники повинні знаходитися в тих же умовах, що і населення, яке власне користується послугами бюджетних організацій.
За його словами, побоювання, що піднімуть тариф на газ і тепло для населення, марні. По крайней мере, до закінчення опалювального сезону.
Тарифи не піднімуть до весни
Експерти впевнені, що без тепла українці не залишаться, а от з гарячою водою можуть бути проблеми.
Як зазначає співголова Фонду енергетичних стратегій Дмитро Марунич, проблема не така жахлива для постачальників, як вони це описують.
«Обсяги газу для бюджетників вкрай невеликі. Наприклад, колись у Києві це було близько 1 млрд кубів на рік, а зараз, напевно, близько 700 млн кубів. При тому, що побутові споживачі споживають 15 млрд кубів газу. Так що тепло їм не відключать, це точно. Але гарячу воду можуть відключити. Це одне з можливих наслідків », - зауважив Марунич.
За словами експерта, може повторитися ситуація нинішнього літа, коли через борги «Київенерго» кияни в декількох районах були позбавлені гарячої води.
«Тарифи на газ для населення і ТКЕ встановлює тільки Кабмін. Тому тільки уряд може змінити. А вони ні за що не підуть на це. Намагаються максимально стримати зростання тарифів тим більше перед опалювальним сезоном. Ми вже живемо в ціновому вакуумі: згідно з постановою №187, ціну треба було піднімати, але цього не зробили. Як не поміняли і сама постанова », - сказав Олександр Харченко.
За словами експертів, якщо влада домовиться з МВФ, формулу розрахунку вартості газу для потреб населення підкоригують так, щоб залишити колишні показники. Або пустити ситуацію на самоплив, головне - дотягнути до квітня 2018 року.
Як заявив міністр фінансів Олександр Данилюк, Україна досягла певного прогресу в переговорах щодо ціни на газ.
«Ми очікуємо отримати транш до кінця року», - заявив чиновник.
А вже після закінчення опалювального сезону можна буде знову підняти розцінки до необхідного рівня. Тим більше, що і постанова №187 перестане діяти до того моменту.
«Тарифи будуть підвищувати в будь-якому випадку. Питання - коли. Влітку, коли споживання невеликае, це зробити набагато легше, ніж в розпал опалювального сезону », - впевнений Олександр Харченко.
Опублікував: Олександр Смаглюк
Інформація, котра опублікована на цій сторінці не має стосунку до редакції порталу patrioty.org.ua, всі права та відповідальність стосуються фізичних та юридичних осіб, котрі її оприлюднили.

Частина правлячого РФ класу робить усе для того, щоб Шойгу в новому уряді Путіна не було - Петро Олещук

четвер, 2 травень 2024, 11:45

Політолог Петро Олещук в ефірі Radio NV припустив, що в Росії відбудуться кадрові перестановки в керівництві країною-агресором, зокрема диктатор Володимир Путін на тлі своєї «інавгурації» може позбутися міністра оборони РФ Сергія Шойгу, передають Патрі...

Окупанти просунулися на Донбасі та на півдні, ворог увірвався в ще один населений пункт, - карта DeepState

четвер, 2 травень 2024, 9:23

Аналітики повідомляють про просування окупантів в Урожайному, а також на Авдіївському напрямку після захоплення двох населених пунктів. За даними Генштабу, на зазначеній ділянці фронту минулої доби відбили 39 атак. . Збройні сили Російської Федерації ...