Пенсіонери і домашні ділянки
При цьому ключовою робочою силою є пенсіонери або люди старшого віку - таких в регіоні до третини населення і їм вкрай складно знайти іншу роботу. За кожен кілограм збирачам в цьому році платили по 4 грн, тоді як ще в 2016 - в два рази менше.За статистикою, тільки 7% мелітопольської черешні вирощуються в професійних господарствах: левову частку врожаю збирають на домашніх ділянках.
Перекупники беруть цей товар від 5 до 15 грн за кг. При цьому в Києві його вартість підніметься чи не в десять разів - до 50 грн/кг в розпал сезону.
Протягом останніх трьох років, з анексією Криму і початком війни на Донбасі, мелітопольські садівники - і професійні, і ті, хто вирощує фрукти дрібними партіями, - переживають труднощі зі збутом. "Ще в 2014-му до нас приїжджали через день по п'ять-шість машин, які забирали по 2-3 т фруктів. Ми не встигали їх відпускати, - згадує Галина Дрюцкая, власниця місцевого фермерського господарства ГАЛС. - А цього року ми бігаємо за кожним клієнтом, руки цілуємо, щоб він до нас прийшов".
Історія мелітопольської черешні
"Мелітопольська черешня починалася не як бізнес, а як турбота про здоров'я людей", - розповідає Людмила Толстолік, заввідділом селекції і сортовивчення Мелітопольської дослідної станції, проводячи для НВ екскурсію по її садам.
Майже 200 років тому місцевий земський лікар Андрій Корвацький завіз в Мелітополь з Європи саджанці різних фруктових дерев. Посадив, поспостерігав - і зрозумів, що краще за все прижилася черешня.
Толстолік пояснює цей факт унікальним місцевим грунтом - тут під поверхневим шаром піску на глибині 60-70 см лежить чорнозем. Для черешневих дерев - те, що треба.
Весь вирощений в своєму саду урожай Корвацький безкоштовно роздавав людям. Промислове ж виробництво почалося після того, як з'явилася Мелітопольська станція садівництва. І сьогодні український реєстр черешні, в якому значаться 44 види, на 80% складається з сортів, виведених тут.
За радянських часів мелітопольські черешні возили спецзамовленням в Кремль для партійних босів. Про це люблять згадувати місцеві садівники. Найдосвідченіші з них ще сильніше поглиблюються в історію, згадуючи, немов самі того були очевидцями, що на початку XIX століття магазин з продажу мелітопольської черешні працював в Парижі. Причому до Франції фрукт нібито відправляли в бочках.
Залежність від погоди
Черешневий бізнес ще і зав'язаний на погоді. За словами Володимира Сеніна, директора Мелітопольської дослідної станції ім. Сидоренко, для нормального цвітіння черешні потрібна температура вище 16°С. А цього року під час цвітіння якраз хлинули дощі, і градусники вранці показували 0°С.
"Навіть джміль в таку погоду не вилітав, - поринає в сумні спогади Ігор Гринцов, директор одного з найбільших агропідприємств Мелітопольська черешня, який поставляє продукцію в київські супермаркети Billa та Велика кишеня. - Я підходив, стукав по вуликах: вони спали. Про бджіл та інших комах я мовчу".
В Європі погодні ризики навчилися мінімізувати за допомогою сучасних технологій. Наприклад, в Італії, як розповідає Андрій Ярмак, економіст інвестиційного відділу продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (ФАО), все частіше вирощують черешню під накриттям: спеціальні сітки рятують від шкідників і дощу.
У Мелітополі про таку методологію якщо і знають, то не всі.
Чи потрапить українська черешня на європейський ринок?
Зараз майже весь експорт черешні з України, а це 1,8 тисячі тонн, йде в країни ближнього зарубіжжя.
У 2013 році, за даними асоціації Український клуб аграрного бізнесу, більше 4 тис. т вітчизняних кісточкових (вишні та черешні), або 99% експорту, йшло в Росію. З 2016-му основних іноземних споживачем стала Білорусь, ринок якої перетравлює до 1,6 тис. т. Хоча раніше ця країна не входила в число лідерів з купівлі української черешні. "А значить, в споживання Білорусі включена і РФ", - говорить Ярмак. Мовляв, через білоруських перекупників українські фрукти все ж таки потрапляють на російський ринок.
При цьому мелітопольці поки ігнорують Європу. Хоча проблем для них там немає. "Складнощі бувають тільки всередині самої компанії [українського постачальника черешні], - стверджує Ярмак. - Це нерозуміння ринку, невміння працювати з іноземними контрагентами, невміння забезпечити якість, логістику, упаковку і збереження продукції".
На думку Ярмака, конкурентним фактором для українських аграріїв може стати дешевизна української черешні: в Україні витрати на збирання в чотири рази нижчі ніж в ЄС. Тим більше що в деяких європейських країнах, наприклад в Італії, виробництво черешні стає все менш привабливим через зростання конкуренції і розміру інвестицій, яких воно вимагає. І поки італійські фермери переключаються на вирощування ківі, українці зі своєю черешнею могли б успішно вийти на євроринок.
Толстолік бачить перспективи українського експорту навіть не просто в черешні, а в вишнево-черешневих гібридах, за кількістю сортів яких Україна - світовий лідер. Ці фрукти не такі кислі, як вишня, і набагато більші за неї. Вони містять активне залізо, білок, який необхідний, щоб це залізо засвоювалося, і практично повний комплекс вітамінів групи B.
"У нас однозначно є ніші у виробництві черешні і її експорті до країн ЄС", - робить висновок Ярмак.
Джерело: часопис "Новое время"
"Квартира в елітному ЖК за закриття справи? Як живе керівник детективів БЕБ Ткачук? Занурилася у спосіб життя керівника детективів БЕБ Олександра Ткачука, про якого писала нещодавно. Нагадаю, це той достойник, який скоїв серйозну ДТП, відтявши своїм ав...
"За загибель бійця на фронті держава виплачує родині близько $370 тис. Бронеавтомобіль вітчизняного виробництва, який може захистити життя 4 бійців - обійдеться плюс-мінус у таку саму, або й удвічі меншу суму. Однак, за викривленою логікою чиновників М...