"Тоді фрау Меркель сказала фразу: "Інтернет - це терра інкогніта". На прикладі Німеччини, але цього разу про соціальні мережі, - блогер

На Заході вже давно точиться дискусія про рівень загрози від спотвореної інформації в інтернеті і роль соціальних мереж в її поширенні.

Про демократію і заборону ще раз. І знову на прикладі Німеччини, але цього разу про соціальні мережі і інтернет. Це важлива взагалі-то дискусія.

Колись давно до Меркель в гості приїхав Обама. В Німеччині якраз бушував скандал - саме виплило, що американці прослуховують німецьких політиків, вони контролюють забагато мережевої інфи пересічних німців і так далі. Тобто був доволі відчутний тиск всередині німецького суспільства на фрау Меркель, щоб та, замість того, щоб приязнено приймати Обаму, краще зробила б щось для захисту німецького віртуального простору від американців.

Тоді фрау Меркель сказала фразу "Інтернет - це терра інкогніта і ми ще тільки повинні виробляти якісь правила". (Гугліть "Das Internet ist für uns alle Neuland.") З фрау Меркель, пам'ятається, довго реготали хіпстери і молоді журналісти: ви чули, що вона сказала? Ну, може для старенької це і терра інкогніта, а ми в цьому добре шарим. Вже виросло нове покоління, яке в інтернеті, як в себе вдома.

Потім було величезне опитування населення Германії з різних тем і, серед усього іншого, виплило дуже цікаве спостереження. Саме молоде покоління, яке виросло в інтернеті, на питання "чи варто дітям якомого раніше занурюватись в інтернет" відповідало категоричним "ні". Я перевірила на своїх дітях - точно. Схоже, що саме це покоління буде встановлювати правила в інтернетах.

Потім почалась ціла смуга прозріння, що американці тихо збирають інфу, а росіяни активно втручаються безпосередньо в формування громадської думки в німецькому віртуальному просторі. Он-лайн журнали досліджували походження однотипних коментарів і було зрозуміло, звідки вони. Була ціла хвиля передач і публікацій, аби донести це відкриття до пересічного німця. Тепер я бачу, що можливість коментування до деяких статей закривають з самого початку.

Навіщо це робиться? Уявіть, що ви прийшли на демонстрацію демократично висловити свою точку зору і знайти однодумців, зорієнтуватись, де ви зі своєю точкою зору знаходитесь в суспільстві. Ми не будем торкатись всіх когнітивних викривлень, які переслідують нас при прийнятті рішень навіть в самому доброзичливому середовищі. Нами доволі легко маніпулювати. Але повернемось на демонстрацію. Раптом ви приглядаєтесь до учасників і бачите, що це все манекени з гаслами. Це один з самих жорстких методів маніпулювання громадською думкою, він суттєво викривлює демократичне волевиявлення і дуже впливає на формування громадської думки. Серйозних інструментів протидії цьому поки що нема.

Тобто з висловом про "Терра інкогніта" Меркель виявилась в чомусь права. Вже в цьому році німецьке міністерство юстиції підготувало законопроект про серйозну відповідальність за "хейт спіч" і за "фейк ньюз" в соціальних мережах. Імплементація закону вимагатиме серйозних коштів і персоналу. Чи може собі Україна зараз дозволити файну підгонку мережевих правил, чи просто паушально прикрити найбільш уразливі місця - питання грошей і часу, а не демократії.

Просто щоб ви розуміли контекст, в якому відбуваються заяви НАТО, наприклад. На Заході вже давно точиться дискусія про рівень загрози від спотвореної інформації в інтернеті і роль соціальних мереж в її поширенні.

Руслана Радчук

Опублікував: Evora
Інформація, котра опублікована на цій сторінці не має стосунку до редакції порталу patrioty.org.ua, всі права та відповідальність стосуються фізичних та юридичних осіб, котрі її оприлюднили.

Командна робота: Українські штурмовики показали знищення ворожої колони з піхотою на Харківщині (відео)

четвер, 21 листопад 2024, 14:55

У Харківській області бійці 3-ї окремої штурмової бригади ЗСУ знищили колону російської військової техніки, а також майже всю російську піхоту. Відео опублікували на сторінці бригади, передають Патріоти України. Колона у складі трьох броньованих машин ...

Стати мільйонером за секунду: Які "щасливі" номера лотереї випадають найчастіше

четвер, 21 листопад 2024, 14:44

Шанс виграти у лотерею становить один до 45 057 474, тобто гравці мають більше шансів отримати удар блискавки, ніж виграти в лотерею. Однак Daily Star з посиланням на експертів зазначає, що існують "щасливі" номера, які в середньому випадають найчастіш...