"Традиції, "вагітні" знижки та дорога стоматологія": Як працює медицина в Британії (фото)

В Об'єднаному Королівстві діє Національна система здоров'я - загальна та безкоштовна для всіх підданих Її Величності.

Фото: ICONIC PLACE."Я живу в Лондоні майже сім років. Весь мій досвід як пацієнта пов’язаний тільки з Національною системою здоров’я (National Health System або NHS) — загальною і безкоштовною медициною для усіх підданих Її Величності. Саме тут я пройшла всю вагітність, пологи, пережила операцію та реабілітацію. Досвід був різний, але незважаючи на проблеми, я довіряю цій медичній системі та її лікарям", - передають Патріоти України з посиланням на ТСН.

НАЦІОНАЛЬНА СИСТЕМА ЗДОРОВ’Я: ТРАДИЦІЇ І ЧЕРГИ

Медицина у Британії формально безкоштовна, але на практиці доводиться щось частково оплачувати, або навіть повністю — якщо ви звертаєтесь до приватної лікарні. Консультація у приватного лікаря коштує 200-250 фунтів. Також у Британії є медичне страхування, але воно не надто поширене, оскільки є достатньо дорогим, навіть з огляду на доходи британців. Серед моїх знайомих страховкою користуються лише ті, кому її надає роботодавець. Ціни на приватні страховки дуже різняться, там все залежить від компанії і тд, дуже індивідуально.

Коли ми говоримо про британську систему охорони здоров’я, то передовсім це — традиції. Ми з родиною живемо на півдні Лондона, де народжувалися, проживали своє життя і помирали багато поколінь з родини мого чоловіка. Ми всі ходимо до сімейного лікаря Стівена Ґрайса, мій чоловік ходив до його батька, поки він не відійшов від справ, а моя свекруха лікувалася у його діда з дитинства. Вона розповідає, що він був першою людиною в нашому районі з автомобілем, на ньому й відвідував своїх пацієнтів. Попри теперішні проблеми NHS, її створення все одно вважається одним з найкращих досягнень Великої Британії за останні сто років.

Національна система здоров’я однак не ідеальна і має дуже багато проблем. Основна — це її перенавантаження. Записатися на прийом до сімейного лікаря телефоном, як встановлено правилами, практично неможливо. Формально, якщо вам сьогодні потрібно потрапити на прийом, то щойно відкривається офіс, — а це 8-ма година ранку, — треба просто зателефонувати і забронювати час. На практиці ж можна дзвонити до посиніння. І навіть якщо зможете додзвонитися, швидше за все почуєте, що сьогодні вже все зайнято. Тому зазвичай мій чоловік встає раніше і йде до лікарні, щоб безпосередньо на місці встигнути записатися на прийом у зручний час. До вузького спеціаліста може скерувати лише сімейний лікар, у разі необхідності. Прийому теж доведеться чекати — це може бути і кілька тижнів, і кілька місяців. Щоправда, така проблемаздебільшого стосується великих міст, у невеличких містечках і сільскій місцевості дістатися до лікарів легше.

Взагалі очікування — головне, що не подобається британцям у Національній системі здоров’я. Очікувати треба і у травмпункті (A&E), по суті це — відділення невідкладної допомоги у лікарні. Якщо дитина впала і розбила лоба, багато крові, велика шишка на голові і всі панікують, деякі мої подруги-іноземки викликали "швидку". Проте британці зазвичай хапають дитину і їдуть у саме до A&E.

У травмпункті є окрема приймальня для дорослих і дітей. І ті, й інші чекають на прийом 3-4 години. Там справді багато людей. Вже кілька років держава запускає соціальну рекламу, щоб люди не їхали в травмпункт, якщо немає загрози життю. За всі рази звернення до A&E тільки один раз ми чекали півгодини, і це було зранку у дитячому травмпункті.

Не уникнути очікування і в разі операції. Мій власний рекорд — 6 годин під операційною в очікуванні не просто операції, а термінової операції. Переді мною оперували тільки дітей. Врешті мене взяв на операцію хірург після закінчення своєї зміни — розклади інших були забиті вщент. Нетермінових операцій люди чекають місяцями, або не витримують і йдуть у приватні лікарні, і платять кілька тисяч фунтів. Або у них є приватні медичні страховки.

Приватний лікар може витратити на пацієнта і півтори години, якщо є потреба. Натомість державний лікар на вас витратить 10-20 хвилин максимум, хоча, правду кажучи, цього часу переважно достатньо.За якістю обладнання, за рівнем професіоналізму медичного персоналу державні та приватні лікарні не відрязняються — лише часом, за який ви можете потрапити на прийом.

"ВАГІТНІ" ЗНИЖКИ

Усім вагітним у Британії видається спеціальна пластикова картка (Maternity Exemption Certificate), таке собі посвідчення вагітної, яке дає право на безкоштовні послуги, медикаменти під час вагітності і ще протягом року після народження дитини. Хоч медицина безкоштовна, але за приписаний дорослому препарат доводиться платити в аптеці з власного гаманця. Медикаменти для дітей до 16 років безкоштовні.

Мені ця картка надзвичайно стала в нагоді, оскільки через два місяці після народження дитини у мене була серйозна операція (через поради акушерки, але про це пізніше), з щоденними перев’язками упродовж шести місяців. Завдяки картці все необхідне з аптеки було безкоштовним. Я ніколи не рахувала приблизних витрат, але думаю, що завдяки цій картці я зекономила на перев’язочних матеріалах тисячі фунтів.

Крім того, перевірка, лікування і регулярна чистка зубів теж безкоштовні. Без цієї картки доводиться платити, скажімо, за чистку зубів 50 фунтів.

ДОРОГА СТОМАТОЛОГІЯ

Стоматологія — це окремий "біль" британців. Бо це як в анекдоті. Полікувати безкоштовно можна, але навіщо. Поясню чому.

Зазвичай лікування зубів в рамках NHS розбито на три категорії:

1) огляд, діагноз і порада щодо лікування обійдеться в 20 фунтів 60 пенсів,

2) лікування каналів, пломби або виривання зубів стане у 56 фунтів 30 пенсів;

3) якщо робити все "оптом" з попередніх двох пунктів або більш складні процедури, такі як встановлення коронок, мостів і протезів, це буде коштувати 244 фунти 30 пенсів.

При цьому пломби, які вставляють безкоштовно, чорно-сірі. Якщо пацієнт хоче білу пломбу, тоді це вже вважається послугою приватного характеру, і за неї доведеться платити самому. Обійдеться така пломба у кілька сотень фунтів. Так само і коронка на зуб. Якщо послуга надається NHS, тоді вона буде металевою, якщо хочеться білу, тоді будьте готові сплатити 450-550 фунтів.

Якщо ж є бажання замість втраченого зуба вставити імплант, один обійдеться у 2 000 фунтів — NHS таку забаганку не покриє. Саме тому британці їдуть ремонтувати зуби у Чехію чи іншу країну Центральної Європи.

ПОЛОГИ З ПЕРЕГОНАМИ І ДЕКРЕТ ІЗ ОПЕРАЦІЄЮ

Взагалі, підхід місцевої медицини до проблем зі здоров’ям дуже розслаблений, і ніхто гарячку парити не буде. Інколи від цього смішно, інколи страшно. Скажімо, коли у мене на 7-му місяці вагітності випали три здорових зуби, я, звичайно, запанікувала. Прийшла до лікаря і попросила врятувати мої зуби. Він довго вдивлявся у свої довідники, і врешті порадив пити більше молока, щоб мати більше кальцію. Мабуть, не варто нагадувати, як вагітні на все реагують і переживають, от і я собі уявляла, що народиться моя чудова донечка, і першим, що вона побачить, буде беззуба посмішка її мами.

Я ж не знала, чи будуть вони ще випадати, і чи залишиться хоча б один зуб до кінця вагітності. Тому я відмовилася від послуг такого сімейного лікаря, і зареєструвалася до того, де був приписаний чоловік, а тепер вся наша родина. Він вже направив до дантиста і виписав вітаміни, тож всі інші зуби лишилися зі мною. Змінити лікаря дуже просто, і кожен може це зробити, коли захоче, без пояснень. Просто реєструєшся у іншого лікаря, і все. А це означає, що держава просто перестає платити за тебе одному лікарю, і починає платити іншому.

До речі, приймають сімейні лікарі у невеличких медичних офісах. Часто це — переобладнані приватні будинки, дантисти так само. Тут це називається "медичною практикою". Буває, що кілька лікарів об'єднуються, і тоді винаймають трохи більші приміщення.

Частіше я не отримувала допомогу, яку потребувала від спеціалістів, поки чекала дитину. Все більше робилося "для галочки". Але загалом атмосфера дуже гарна, усі ввічливі, спокійні, тебе поважають. І я дуже рада, що у цей важливий для мене період в житті я була серед таких людей. Зрештою, вагітність пройшла добре.

Пологи по-британські теж дуже специфічні. Практика така, що зранку тебе привели, за кілька годин народила, і ще за декілька годин тебе вже щасливу з дитиною відправляють додому. Ніхто тиждень не тримає, якщо все гаразд. Тому тут дуже популярні домашні пологи у невеликих басейнах чи ванні.

Десь за три-чотири тижні до терміну вагітна має заповнити свій “План пологів”. Я пам’ятаю, як писала, щоб мені давали всі можливі знеболювальні, і пояснювала, яка я чутлива до болю. Думаю, що насправді його ніхто не читав. Першу добу перейм я провела вдома, скакала на м’ячику для вагітних, приймала ванну і співала разом з Адель. Вже потім я не могла терпіти, і чоловік мене відвіз у лікарню.

Там я провела ще 24 години, де акушерка, яка відповідала за мене, відмовлялася дати будь-які знеболювальні. Спочатку вона вважала, що зарано, а потім взагалі ігнорувала. Це тривало, поки інша акушерка не витримала мого крику і не прийшла перевірити “прогрес”. Виявилося, що вже видно головку дитини, і тут їх набігло десь чоловік десять. Вони здійняли галас і почали везти мене на каталці на інший поверх до пологової зали. Та з першого разу зробити цього не змогли — ліфт відмовлявся їхати. Потім нарешті спробували посадити до інвалідного візка, і ліфт раптом спрацював.

Загалом вони мене катали по лікарняних коридорах годину, з 4 по 5 години ранку. Закінчилося все добре, і про це зараз смішно згадувати. Та я попередила чоловіка, що якщо він хоче другу дитину, то це має бути лише приватна лікарня, без пригод і перегонів на лікарському ліжку.

При цьому догляд після пологів був відмінний. Оскільки у мене був ризик інфекції, я залишилась в лікарні. Як правило, мами з дітьми перебувають в палаті на 6-8 осіб. Ми попросили окрему кімнату з ванною і туалетом, щоб я могла відпочити. За це ми офіційно платили 30 фунтів за ніч. Їжу приносили на замовлення — все, що я обрала з лікарняного меню, було смачним. Справді, не розумію, коли місцеві нарікають на їжу в лікарні.

Після виписки кілька разів додому приходить акушерка, щоб допомогти з годуванням дитини чи якимись іншими моментами. Я була задоволена візитами, але до деяких її порад мені не варто було дослухатися. Зокрема, щодо грудного вигодовування. У мене було надто багато молока, і акушерка суворо наказала не зціджувати — мовляв, тоді його буде ще більше.

В результаті через два тижні у мене вже був сильний застій молока, інфекція, 6 курсів антибіотиків, операція через два місяці і 6 місяців реабілітації. Зараз я розумію, що не дарма держава спонсорує величезну кількість соціальної реклами із закликом до жінок годувати грудьми — тут вже поколіннями годують немовлят сумішами, і через те навіть самі акушерки мало про це знають.

(НЕ)ВІДКЛАДНА ДОПОМОГА

Одна з речей, яка спочатку дуже мене здивувала — на скільки у англійців інше ставлення до медичної допомоги. Приміром, для нас, українців є нормою викликати "швидку", якщо висока температура. Тут такого немає. Не завжди і не до всіх дорослих "швидкі" доїжджають. Передовсім вони їдуть до тих, чиє життя у справді серйозній небезпеці. Здебільшого це стосується людей похилого віку і людей із небезпечними хронічними хворобами.

До мене якось "швидка" так і не доїхала через затори, хоча чекали її годину. Через тиждень після операції я зі своєю двомісячною дочкою пішла в магазин за хлібом, і знепритомніла. Поки чекали на "швидку" мене оглядала лікарка, яка була серед покупців. Дороги були забиті, тож зрештою мене відправили додому з дитиною на таксі. Витрати на себе чомусь взяв магазин, потім вони ще дзвонили мені кілька днів і питали, як я почувалася.

Мій досвід з британською медичною системою був різним. Були лікарі, які мені подобалися, були і такі, які не припали до душі. Але завжди ставлення і спілкування — на дуже гарному рівні. Завжди по-людськи, і з повагою, незважаючи ні на що. Як мені розповіли, у медичних університетах під час навчання дуже багато уваги приділяється тому, як спілкуватися з пацієнтами, встановити довіру, пояснити той чи інший етап лікування. Справді, кваліфікація лікаря життєво важлива, але повага і людяність, яку забезпечує британська система охорони здоров’я, дає пацієнту не менше, ніж правильний діагноз і ефективне лікування.

Опублікував: Олександр Смаглюк
Інформація, котра опублікована на цій сторінці не має стосунку до редакції порталу patrioty.org.ua, всі права та відповідальність стосуються фізичних та юридичних осіб, котрі її оприлюднили.

Технології зриву державного оборонного замовлення

середа, 26 січень 2022, 7:50

Рік у рік у найвищих кабінетах лунає одна й та сама мантра про «гостру потребу армії в новій військовій техніці». І щороку такі поставки й розробки зриваються, а військові і далі на старих радянських колимагах чекають бойових дій на сході та цілком імо...

Україна в Індексі сприйняття корупції. Влада не виконала "домашнє завдання"

середа, 26 січень 2022, 6:50

За результатами 2021 року, Україна втратила один бал у щорічному Індексі сприйняття корупції (Corruption Perceptions Index, CPI) від Transparency International. Грузія, Вірменія та Молдова й досі попереду. . На тлі подій, що відбуваються, ця втрата мо...