Трембіта - душа Карпат

Гуцульська трембіта, сигнал якої чути на відстань понад 10 км, занесена у Книгу рекордів Гіннеса, як найдовший духовий інструмент

фото гуцульська трембіта

Трембіта – старовиний духовий мундштуковий музичний інструмент. Трембіта нагадує своєрідну конусоподібну дерев’яну трубу без клапанів чи вентилів, довжиною до 3 м і діаметром 30 мм, що збільшується у розтрубі. Висота звука в трембіті залежить від сили вдування повітря. Трембіта має натуральний звукоряд, а діапазон її сягає до трьох октав. Її сигнал чути на відстань понад 10км.

Трембіта занесена у Книгу рекордів Гіннеса, як найдовший у світі духовий музичний інструмент. Цікаво те, що трапляються унікальні екземпляри довжиною аж 8м!

Трембіти використувували різні етнічні групи Карпат: бойківці, гуцули, лемки, буковинці. Та найбільшого поширення трембіта набула саме на Гуцульщині. Вона була сигнальним інструментом та єдиним засобом зв’язку чабана з селом. З давніх часів збереглася традиція звуками трембіт сповіщати про перший вихід худоби на гірські полонини, давати старт плотогонам гірських рік, про народження дитинки чи наближення весілля. А ще часто трембітарі подавали сумну звістку про смерть когось із гірських жителів.

Ще у прадавні часи, коли в гуцульських селах був відсутній будь-який комунікаційний зв’язок, за допомогою трембіт сповіщали про наближення ворога. Дозорці на вершинах гір, ніби по естафеті, один через одного спеціальними умовними сигналами попереджали населення з якої сторони і як далеко йде ворог на село. Нерідко звук трембіти допомагав мисливцям чи подорожнім зорієнтуватись у горах, що заблукали в негоду.

Звуками трембіти сповіщали про початок та закінчення робочого дня. Також ватаг «потрембач», ставав обличчям до сонця і слідкував, коли його тінь з’єднається з його ростом, що означало початок обідньої пори.

Музичний гурт з гуцульськими трембітами

За давньою традицією трембіту виготовляли з громовиці — дерева, в яке влучила блискавка. Вік дерева повинен сягати 120-150 років. Вважається, що чим довше стоятиме громовиця під сонцем, чим довше її обвіватимуть вітри, тим гучнішою та дзвінкішою буде трембіта. У наш час на Гуцульщині іноді зустрічаються металеві розбірні трембіти, які легше і виготовляти і траспортувати.

Нині трембіта використовується лише як унікальний музичний етнографічний супровід на різноманітних фестивалях, гуцульських святах і старовинних обрядах серед горян. Можна сказати, що це майже єдиний амбушюрний інструмент, який зберігся і не втратив свого значення в музичному побуті на заході України.



Опублікував: Михайло Векленко
Інформація, котра опублікована на цій сторінці не має стосунку до редакції порталу patrioty.org.ua, всі права та відповідальність стосуються фізичних та юридичних осіб, котрі її оприлюднили.

Народні прикмети на 4 квітня. День вшанування чудотворної ікони "Геронтисса", про що українці здавна просили Богородицю цього дня

п’ятниця, 4 квітень 2025, 7:05

4 квітня за новим стилем (17 квітня за старим) - день пам'яті преподобного Іосифа Писавця, преподобного Іосифа Багатохворобливого Києво-Печерського, ікони Божої Матері "Геронтисса", однієї з найбільш шанованих ікон Богородиці на Афоні. Ікона "Стариця" ...

"Навіть пінгвіни, на думку Трампа, вели нечесну торгівлю зі США": Фурса прокоментував курйозне рішення американського президента

четвер, 3 квітень 2025, 22:48

"Трамп запровадив додаткові мита на два острови, які населені виключно пінгвінами. На рівні 10 відсотків. З одного боку добре, що Трамп вважає пінгвінів своїми друзями", - пише інвестиційний банкір Сергій Фурса на своїй сторінці у соцмережі "Фейсбук", ...