«Завтра буде бій». Сахаров і нинішній режим Путіна, - Віталій Портников

21 травня виповнилась 95-а річниця з дня народження Андрія Сахарова, одного з найяскравіших громадських діячів і політиків Росії, людини, що випередила свій час на десятиліття.

Андрій Сахаров на з’їзді народних депутатів СРСР. На задньому плані генсек ЦК КПРС Михайло Горбачов. Москва, 1989 рік

Патріоти України пропонують публікацію, котру Віталій Портников залишив у авторській колонці на сайті Радіо свобода.

Я міг би написати, що в Росії майбутнього з’являться вулиці академіка Сахарова. Але парадокс ситуації в тому, що такі вулиці вже є. Навіть у Москві, в центрі міста – проспект Сахарова. Але водночас – проспект Андропова, голови КДБ, який був організатором репресій проти великого вченого і правозахисника. Путін, звісно ж, спадкоємець Андропова, а не Сахарова. Тому точніше потрібно написати так: у Росії майбутнього, Росії без Путіна, не буде проспекту Андропова. А проспект Сахарова залишиться.

Ця вулиця в Москві – те, що є надією. На зміни в Росії, крах її потворного політичного режиму, одужання агресивного суспільства. На закінчення окупації українських, грузинських, молдавських земель. На знаходження нормальної моделі розвитку для народів Росії, які за нинішньої шовіністичної державності перебувають на межі знищення.

Академік Сахаров думав про все це – і багато про що іншого. Він був справжнім мислителем, здатним зрозуміти не тільки складнощі сучасного світу, а й складнощі майбутнього. Ця унікальна інтуїція дозволяла йому підтримувати, здавалося б, абсолютно безнадійні заходи. Він їздив на процеси дисидентів, хоча не міг вплинути на вироки – але робив цих сміливих людей всесвітньо відомими. Він захищав право євреїв на виїзд до своєї держави тоді, коли кордони СРСР були зачинені для всіх – сьогодні про це нагадують сади Сахарова у вдячному Єрусалимі. Він виступав на захист права українців на власну державу тоді, коли більшість жителів УРСР ні про що подібне навіть і не думало. І він дочекався б незалежної України – якби його не зацькувала та сама «агресивно-слухняна більшість», яка й сьогодні становить опору путінського режиму.

Але, як не дивно, вражала в ньому не інтуїція, не глибина мислення, а якась абсолютно унікальна, майже дитяча чесність і наївність. Він вірив, що люди не можуть не прислухатися до розумного слова. У цьому пориві було щось від біблійних пророків. Просто, як і в далекому минулому, справжній пророк викликав відторгнення в більшості сучасників. Сахарова ця доля теж не обійшла. Але кожен, хто розумів масштаб цієї особистості, був вдячний долі за кожну хвилину спілкування з унікальною людиною.

Я теж думаю, що мені дуже пощастило. Я спостерігав за Сахаровим із моменту його повернення із заслання в Нижньому Новгороді і до останнього дня його роботи на депутатському з’їзді. «Завтра буде бій», – сказав він мені, залишаючи Кремль. Але завтра була тільки скорбота. І розуміння, що цей зовні незграбний чоловік був готовий до останньої хвилини боротися за те, що він вважав правильним. Це вміння не здаватись і не зупинятись – головне, що залишив мені й кожному з нас Андрій Сахаров.

Інформація, котра опублікована на цій сторінці не має стосунку до редакції порталу patrioty.org.ua, всі права та відповідальність стосуються фізичних та юридичних осіб, котрі її оприлюднили.

Дівчина дуже практична: обміняла Z-батька на Z-футболку від пропагандистів. З футболки хоч якась користь, - Голобуцький (фото)

середа, 17 квітень 2024, 0:00

"Кремлівська пропаганда знов почала вкидати анекдоти про "мальчіков в трусіках" - то полоненого "розіп'яли на іконі і залили хімією", то от "дочку змушували надсилати фото", - пише політтехнолог Олексій Голобуцький на своїй сторінці у соцмережі "Фейсбу...

Віце-адмірал НАТО розповів про загрозу відразу мільярду людей через підводну "гібридну війну" - The Guardian

вівторок, 16 квітень 2024, 23:40

Майже мільярд людей у Європі, США та Канаді не можуть почуватися у безпеці через спроби Росії пошкодити численні слабкі місця підводної інфраструктури, зокрема морські вітряні електростанції, кабелі та трубопроводи. Про це пише The Guardian з посилання...