"Контракт з "Газпромом" на 2020 рік, або Що залишається за лаштунками", - блогер

"Без серйозного ресурсу в трубі ми просто не зможемо прокачати газ до кінцевого споживача від Закарпаття до Луганщини", - пише у своєму блозі Сергій Дяченко, повідомляють Патріоти України, і продовжує:

"На жаль, одне з колючових питань нашого майбутнього - транзит газу українською ГТС - взагалі не входить до топ-10 тем президентської кампанії. А саме від нього залежить і місце України на карті, і наша економіка, і навіть можливі сепаратистські чи навпаки - антисепаратистські рухи.

Що відбувається в інформаційному полі?

Поки ми чуємо лише кілька вводних, які багато в чому суперечать одна одній. З одного боку, як росіяни, так і представники НАК "Нафтогаз" лякають нас тим, що наступного року Росія не буде підписувати контракт з Україною на транзит. З іншого боку, керівник "Нафтогазу" Андрій Коболєв прямо говорить, що сподівається на цей контракт. Паралельно у пресі ми чуємо, що "Північний потік-2" буде заблоковано, хоча насправді ніхто не сумнівається, що потік запрацює - вірогідність зупинки проекту наближається до майже нульової відмітки.

Про що говорять цифри?

Станом на зараз росіяни стараються максимально заповнити всі європейські газосховища своїм газом і заявляють, що зможуть забезпечити європейців також скрапленим природним газом (СПГ), якщо Україна не погодиться на умови контракту з "Газпромом". За даними "Газпрома", він має в Європі потужності зі зберігання газу на 5,03 млрд куб. м. Цього явно недостатньо, тому в разі згортання транзиту через Україну (у 2018 році - 86,8 млрд куб. м) його основний об'єм буде компенсований саме поставками СПГ, для чого Росія, переправивши ресурс із Ямалу, уже в лютому вийшла на перше місце за поставками СПГ на європейський ринок.

Варто зазначити, що ми самі підігруємо росіянам, адже наш "Нафтогаз" рапортує про рекордну прокачку газу через українську трубу в Європу. А як, уже вище зазначалося, велика частина цього газу - майбутній "зашморг" для нашої труби.

Також викликає подив (в усякому разі, наразі це лише подив) те, як повільно планує заповнювати наші сховища "Нафтогаз". Судячи з цих темпів, ми не готуємося до реальної війни. Наразі в ПСГ близько 10 млрд куб. м при активній місткості всіх сховищ 31 млрд куб. м.

Для тих, хто не зовсім розуміє наші умови, слід пояснити, що без серйозного газового ресурсу в трубі ми просто не зможемо прокачати газ до кінцевого споживача від Закарпаття до Луганщини.

Можливі сценарії розвитку подій

Сценарій 1. "Північний потік-2" не запрацює і росіяни змушені будуть піти на новий контракт з Україною. Це ідеальний сценарій для нас, але поки його вірогідність не дуже висока, попри певну активність США.

Сценарій 2. "Північний потік-2" запрацює і ближче до жовтня у нас почне нагнітатися нова газова істерія ("голодомор", ціна газу тощо). Які вимоги поставлять росіяни? Відкликати позов до Стокгольма в обмін на прокачку 25-35 млрд кубів, яких реально не вистачає "Газпрому" в середньостроковій перспективі. Які контраргументи даватиме "Нафтогаз"?

Буде запропоновано одній із світових компаній взяти в управління нашу трубу в обмін на гарантії транзиту. В сухому залишку хтось отримає нашу трубу в оренду на кілька десятиліть в обмін на домовленості з Росією, а Україна відкличе позов до "Газпрому".

Сценарій 3. Все те саме, що й у другому варіанті, але без залучення іноземного партнера. У цьому разі в Україні можуть народитися нові газові олігархи на кшталт Дмитра Фірташа, який збагатився, зокрема, на "РосУкрЕнерго" (посереднику при постачанні російського газу в Україну і ЄС у 2004-2009 рр.)

Як це сприйме суспільство? При правильній піаркампанії нам розкажуть, що це велика перемога над росіянами, бо вони змушені будуть забезпечувати нашу трубу транзитом, ми отримуватимемо від них аж 1 млрд дол на рік, тож економіка і населення не постраждають від цього".

Знову удар? Галущенко пояснив, коли можуть зрости ціни на електроенергію в Україні

субота, 18 січень 2025, 22:40

Тариф на електроенергію, який був встановлений в Україні, діятиме протягом поточного опалювального сезону. Уряд не має планів щодо його збільшення. Про це повідомив міністр енергетики Герман Галущенко під час "Години запитань до уряду" 17 січня, переда...

Попри обстріли та блекаути, мобілізацію та міграцію: За підсумками 2024 року Україна перевершила довоєнний показник ВВП на душу населення

субота, 18 січень 2025, 12:45

Економіка України попри війну продовжує зростання. Показник ВВП на душу населення перевищив довоєнний рівень. Про це повідомив заступник міністра економіки України Андрій Телюпа, передають Патріоти України. . За його словами, зростання реального ВВП У...