По-"братськи"? Росія ''кинула'' Білорусь на 10 млрд доларів

Росія відмовилася виконувати свої обіцянки перед Білоруссю. Між країнами назрів скандал. Президент Білорусі Олександр Лукашенко заявив: йому обіцяли, що країні компенсують втрати від податкового маневру в нафтовій галузі, повідомляють Патріоти України.

У результаті РФ не тільки відмовилася від своїх обіцянок, але досі не погодила ціну на газ для "братнього народу". В результаті таких дій Білорусь може втратити $10 млрд.

Що таке нафтовий маневр Росії?

Нафтовий маневр — перерозподіл податкових надходжень. РФ протягом наступних п'яти років поступово знижуватиме до нуля експортне мито (зараз 30%) і пропорційно підвищуватиме податок на видобуток корисних копалин.

Грубо кажучи, якщо раніше гроші отримували з експортерів, після нововведення більше до бюджету заплатять видобувні компанії. Це зокрема призведе до подорожчання самої нафти. На своєму брифінг російський віце-прем'єр Дмитро Козак заявив: від такого рішення РФ додатково отримає 1,3-1,6 трлн руб. ($ 18-23 млрд за чинним курсом).

Чому Білорусь проти?

Білорусь, будучи країною без газу і нафти, фактично перебуває на "сировинний голці", на яку її посадила "братня Росія". Особливі умови дозволили білорусам створити непогану бізнес-модель. Вони отримують дешеву російську нафту, переробляють її і продають вже за ринковими цінами. Наприклад, приблизно 65% всього бензину в Україні — імпорт із Білорусі.

Нафтовий маневр стане ударом під дих білоруській економіці. Вагоміше податкове навантаження на видобувні компанії призведе до того, що ціни "для союзної держави" виростуть. Ним стане складніше конкурувати на зовнішніх ринках, зникне перевага серед конкурентів.

Міністерства Білорусі підрахували: якщо Росія не компенсує втрати, сукупні втрати можуть за п'ять років скласти $10,8 млрд. І це при тому, що ВВП всієї Білорусі в минулому році склав близько $54 млрд.

Що пообіцяла і не виконала Росія?

Версія Білорусі: ключовий зовнішній партнер і "братня держава" (вона ж Росія) пообіцяла компенсувати втрати. "І мені особисто, і уряд це не заперечував, було жорстко обіцяно: "Ми (Росія) ніколи не підемо на погіршення економічної ситуації в Білорусі, і ми компенсуємо втрати від податкового маневру". Це були обіцянки. Ми розуміли і готові були вести переговори", — заявив президент Білорусі Олександр Лукашенко на засіданні уряду.

Російські чиновники нібито запевняли партнерів, що "втрати для Білорусі дійсно високі і готові компенсувати з бюджету". В результаті переговори, які мали завершиться в цьому році, зірвані. Чи будуть компенсовані втрати — невідомо. "Росія на всі наші пропозиції не пішла і терміни фактично зірвані", — заявив Лукашенко

Також не вирішили, що буде з тарифом на газ. За словами Лукашенка, на 2019 рік угода є, а з 2020-го ціна на газ може бути "вдвічі дорожчою, ніж для Росії".

"Ми мали почати в середині і закінчити до кінця року питання щодо ціни на газ, вирішити питання нафтові у зв'язку з податковим маневром, але Росія на всі наші пропозиції не пішла і терміни фактично зірвані", — заявив Лукашенко.

Звинувачення лунають і з боку Росії. Там кажуть, що їхню "довіру втрачено". Перший віце-прем'єр, міністр фінансів РФ Антон Силуанов заявив, що білоруси і так отримують багато прихованих субсидій. "Ми говоримо: не можна бути однобічним, вигоди однобічні мати. Ви — наш сусід, наш союзник з союзного договору, але останнім часом довіру втрачено", — заявив чиновник на своєму брифінгу.

Чи стосуватиметься нововведення України?

Білорусь виключно сильно залежить від поставок нафти і газу з боку Росії, і вся білоруська економічна модель заснована на російських енергодотаціях (знижки до світової ціни), впевнений старший аналітик "Альпарі" Вадим Іосуб. При поступовому зростанні цін у бік світових білоруська промисловість різко знизить свою і без того не надто високу конкурентоспроможність на зовнішніх ринках.

А враховуючи, що Білорусь — головний постачальник бензину в Україну, ситуація може вплинути і на ціни на українських автозаправках. "Останні роки збільшилися поставки бензинів і ДТ з білоруських НПЗ в Україні. За рахунок зменшення знижки на нафту це може призвести до поступового, розтягнутого на 6 років збільшення ціни на білоруські поставки в Україну, але водночас це потенційне зростання цін може бути знівельоване зниженням світових цін на саму нафту", — пояснює експерт.

Джерело: Обозреватель

Тепер матимуть "скрепний" лікер: У РФ зареєстрували товарний знак виробника Jägermeister

вівторок, 18 червень 2024, 23:14

Федеральна служба з інтелектуальної власності РФ (Роспатент) зареєструвала товарний знак виробника лікерів Jägermeister, повідомляють Патріоти України з посиланням на "РИА Новости". "Статус: діє. Остання зміна статусу 11 червня 2024 р.", - зазначено в ...

Сюжет для анекдотів: РФ зібралася продавати автомобілі Lada в Емірати

вівторок, 18 червень 2024, 12:54

Російський концерн АвтоВАЗ має намір почати продажі автомобілів Lada в Об'єднаних Арабських Еміратах уже в 2024 році. Машини будуть представлені в дилерському центрі, розташованому на центральній автомобільній вулиці в Дубаї, заявив президент АвтоВАЗу ...