Приватизація енергетики: Чому українцям варто готуватися до чергового росту тарифів

"Чи впливає на тарифи приватизація енергетики?" – пише на своїй сторінці в Фейсбук Андрій Герус, передають Патріоти України, і продовжує:

"У серпні, коли в Фонд держмайна продавав Ахметову частки в енергетичних компаніях, журналісти мене запитували - як це вплини на тарифи? Моя перша реакція була - "ніяк не вплине, приватизація це окремо, а тарифи окремо". Тим більше, що я за приватну власність в економіці. Але якщо об'єктивно подивитись глибше на українську ситуацію в електроенергетиці, то певні закономірності є.

Факт 1.

Недавно Укренерго ініціювало зниження свого тарифу на 10%. Так, у них завищений тариф, знижувати можна і більше. Але тариф завищений і у теплової генерації (у більшості приватна), і у сонячних станцій (тариф найвищий у світі, всі приватні), але вони такого не ініціюють.

Укренерго - державна компанія.

Факт 2.

Формулу Роттердам+ (імпортний паритет ціни вугілля) приватна компанія ДТЕК (власник Р.Ахметов) вимагала ще весною 2015 року. Тоді був розроблений проект "Крєпость", щоб змусити підняти тарифи:

- тисячі шахтарів на вулиці Києва

- потужна медіа-підтримка, "експерти"

- залучені шахтарські профспілки

Зрештою через рік імпортний паритет (Роттердам+) таки був отриманий - кошти від зростаючих тарифів для споживачів були направлені на фінансування тарифів ТЕС, які виросли майже на 100%.

Державна "Центренерго" не брала участі у цих подіях і не вимагала Роттердаму+.

Факт 3.

Енергоатом. Це найбільший виробник, який за 7 місяців виробив 58% всієї е/е. Але його тариф, мабуть, найнижчий у світі - 0,48 грн за квт-г.

Енергоатом - у державні власності.

До споживачів цей низький тариф не доходить, бо по дорозі він усереднюється із високим тарифом теплової генерації (приватні) та "зелених" (приватні). По суті державний Енергоатом субсидує інших, приватних, виробників.

Факт 4.

RAB-тарифи для обленерго. Дмитро Вовк такі завищені параметри РАБ-тарифів пояснює, що це допоможе дорожче приватизувати державні обленерго. Але такі державні обленерго НІКОЛИ не були у списку тих, кого мали переводити на РАБ-тариф. Там були виключно приватні обленерго - саме їм піднімуть тариф у 3 рази, якщо введуть такий РАБ-тариф.

***

Змушений визнати в українській електроенергетиці є закономірність, що приватна власність впливає на ріст тарифів. Про це свідчать факти вище.

І якщо політики з екранів телевізора говоритимуть, що спочатку приватизували енергетику, а потім підняли тарифи, то це не такий вже і популізм, а в значній мірі правда. Українські приватні власники завдяки медіа-ресурсам, завдяки лояльним політикам та чиновникам, завдяки потужним фінансовим можливостям дуже агресивно і ефективно лобіюють підвищення їм тарифів.

На жаль, і як би прикро не було це визнавати мені, як прихильнику цивілізованої приватної власності".

"Геніальність" скреп: У "Росатомі" після створення квантового комп'ютера зізналися, що не розуміють, навіщо він їм

субота, 24 лютий 2024, 23:16

Керівник проєктного офісу з квантових технологій "Росатому" Руслан Юнусов заявив в опублікованому 21 лютого інтерв'ю російському пропагандистському агентству ТАСС, що не розуміє сенсу розроблення квантового комп'ютера, яке ведуть у Росії, передають Пат...

Нова диверсія: У Польщі висипали з вагонів українську квасолю

субота, 24 лютий 2024, 13:51

Уранці суботи, 24 лютого, невідомі на станції "Дорогуськ" у Польщі висипали з вагонів українську квасолю. Про це повідомив міністр інфраструктури України Олександр Кубраков, передають Патріоти України. Зазначається, що ця подія сталася на польській зал...