Що буде з зарплатами українців у 2019 році: Експерти дали прогноз (інфографіка)

Разом із зростанням зарплат підскочать і ціни.

Українці в 2019-му будуть заробляти в середньому на 16% більше, зазначається в інфляційному звіті НБУ. Водночас ціни, відповідно до планів регулятора, виростуть на 5%. Патріоти України розібралися, скільки зароблятимуть українці наступного року і кому пощастить більше за всіх.

Роботодавці скаржаться на кадровий голод, а працівники - на зарплати

Головна причина, чому українці приймають рішення звільнитися, - недостатній розмір зарплати, йдеться в дослідженнях великого кадрового порталу. Близько 44% опитаних заявили, що змінюють роботу раз у два-чотири роки. З цієї ж причини робочі руки їдуть на заробітки в сусідні країни - Польщу, Чехію, Естонію - там платять у кілька разів більше. Уже в кінці цього року середня зарплата в Україні досягне 10 тис. грн, такий прогноз неодноразово озвучували в Кабінеті міністрів. Правда, жителі столиці в середньому вже заробляють більше 13 тис. грн, а в Херсонській області - всього 7,4 тис.

Рівень зарплат - вирішальний фактор під час працевлаштування, зазначає HR-експерт Олександр Білоус. "Якщо подивитися на бажані розміри заробітних плат у резюме і порівняти їх з зарплатами у вакансіях, виявиться, що різниця може бути в 18%. Тобто претенденти хочуть отримувати на 18% більше, ніж їм пропонують. У нас люди швидше будуть сидіти вдома без роботи, ніж заробляти менше, ніж вони себе оцінили", - відзначає експерт.

Водночас роботодавці, запевняє експерт ринку праці Валентина Мазур, скаржаться на кадровий голод. Навіть у великих містах знайти менеджера, офіціанта, інженера - складно, а найняти кваліфікованого зварника або слюсаря - справжній виклик. "Уже стоїть завдання знайти просто адекватну людину, яка хоче працювати. На ринку назріває реальний кадровий голод. Якщо нічого не змінювати, думаю, років через два-три ми всі відчуємо проблему. Уже зараз не тільки роботодавці відчувають брак кваліфікованих кадрів, але і споживачі їхніх послуг", - відзначає Мазур.

Таку ситуацію визнають і в Кабміні. Міністерство освіти зовсім прийняло рішення поповнити перелік професій загальнодержавного значення зварниками, слюсарями і монтажниками. "Думаю, роботодавці, побачивши назви цих професій, можуть оцінити, що зараз це дійсно одні з найбільш дефіцитних професій на ринку праці", - цитує прес-служба відомства міністра освіти і науки Лілію Гриневич.

Експерти сходяться на думці: є три причини ситуації, що склалася: трудова міграція, небажання українців працювати і недостатній рівень заробітних плат. Остання причина насамперед актуальна для бюджетного сектору. Якщо бізнес змушений підвищувати оклади для залучення співробітників і йде на такий крок під впливом умов ринку, то, наприклад, директору школи доводиться працювати з тим обмеженим бюджетом, який у нього є, і при бажанні просто так підняти зарплату цінному співробітникові не вийде.

"Медсестри, вихователі дитячих садків, співробітники комунальних підприємств - це в основному пенсіонери. Люди просто не погоджуються йти на 4-5 тис. грн", - зазначає Білоус.

Як виростуть зарплати в 2019-му

Згідно з оцінками НБУ і консенсус-прогнозом МЕРТ, середня зарплата українця в наступному році може бути на рівні 11,5-11,6 тис. грн. Крім традиційних сфер з хорошим зростанням зарплат (фінансисти, аграрії і т.ін.), в наступному році також можуть вирости заробітні плати у представників робочих спеціальностей, впевнена Мазур.

"Щоб хто не говорив, ми бачимо і за кількістю вакансій, і за відгуками бізнесу, що ситуація в економіці дійсно покращується. Нехай зростання і невелике, мало відчутне, але воно все-таки є. Якщо бізнес відкриває нові вакансії, значить, розширює виробництво. Щоб людина не поїхала до Польщі, а пішла працювати на українське підприємство, потрібно запропонувати хоча б 15-17 тис. грн. Якщо будуть такі зарплати, звичайно, пропаде стимул кидати свою сім'ю і кудись їхати", - впевнена експерт.

У яких сферах можуть найбільше вирости зарплати:

- у аграріїв;

- у терапевтів, педіатрів та сімейних лікарів;

- у страховиків і фінансистів.

До речі, згідно з даними офіційної статистики, в Україні найвищі зарплати в сфері авіаційного транспорту - понад 20 тис. грн. У сфері фінансових і страхових послуг заробляють 16,2 тис. грн, а в IT - 14,4 тис. Правда, також варто враховувати, що статистика "бачить" виключно білі зарплати. Тому, якщо частину суми доплачують у конверті, вона не враховується Держстатом.

Джерело: Обозреватель

Персонал змушують підписувати угоди: Росія намагається передати Запорізьку АЕС Росатому — глава Енергоатому

субота, 1 жовтень 2022, 16:52

Голова Енергоатому Петро Котін заявив, що Російська Федерація намагається передати Запорізьку АЕС російській енергетичній компанії Росатом. Окупанти змушують персонал підписувати відповідні угоди. Про це повідомляє The Guаrdian, передають Патріоти Укра...

Ціна вже виросла в кілька разів: Популярний в українців овоч може стати дефіцитом

субота, 1 жовтень 2022, 14:52

В Україні на овочевому ринку спостерігається зростання цін, зокрема, значно подорожчала цибуля. Цей овоч збільшив вартість у 4,3 рази в порівнянні з аналогічним періодом минулого року. Про це повідомили аналітики проєкту EastFruit, передають Патріоти У...