По кому вдарить урізання субсидій? Що за цим криється? Як її відстояти? До чого призведуть чергові зміни? У ситуації розбиралися експерти на прес-конференції в "Голос.ua", повідомляють Патріоти України.
Урізання субсидії – спроба уряду вийти з глибокої ями, у яку той сам країну і завів, вважає екс-міністр з питань ЖКГ Олексій Кучеренко.
Це вимушений крок, бо реформатори зрозуміли, що яму далі копати не можна. А окреслена сума з держбюджету на субсидії – 71 млрд грн – непідйомна. Вона береться з податків, а їхніх платників стає все менше. Тому й прийняли постанову, яка ускладнює умови отримання субсидій і відмовляє деяким категоріям громадян у соціальній допомозі, – каже Кучеренко.
За словами екс-міністра, кількість субсидіантів суттєво збільшилась за останні 2 роки. Так, сьогодні 40% киян користуються соціальною підтримкою держави. Такий обсяг субсидій вбиває економіку будь-якого ОСББ, корпоративу, комунального підприємства. Тому, щоб врятувати економіку, урізати пільги таки треба.
Урізання субсидії напряму пов'язане з прогнозованим підвищенням цін на газ, повідомляє експерт з соціальних питань Андрій Павловський. Так, з 1 червня ціна може зрости на 65% і становити 11 грн за кубічний метр.
За його словами, субсидія по суті є неефективною, бо зовсім не сприяє енергозбереженню, а навпаки – настроям соціального утриманства. Утім, у цій державній милості є гостра потреба.
Суттєве підвищення цін на газ і на опалення фактично "загнало" 6,5 млн родин на субсидію. У разі нового підвищення заявок на субсидії буде ще більше. Тому Гройсман з Ревою не придумали нічого кращого, як прийняти постанову, що ускладнює умови отримання субсидій, – каже експерт. Павловський додає, що урядовці мають на меті скоротити кількість субсидіантів на 20%.
Відтепер при призначенні субсидії враховуватимуть матеріальне становище родини. Якщо у власності сім’ї є автомобіль, якому менше п’яти років, субсидію не призначатимуть.
Допомогу від держави також скасують, якщо площа квартири власника перевищує 120 кв. м, а будинку – 200 кв. м. Це несправедливе обмеження прав людини за майновим цензом. Адже разом з тим не вказується місце проживання. Одна річ – мати помешкання в Хацапетівці чи в депресивному районі, інша – на Печерську, – каже експерт з соціальних питань Андрій Павловський.
Експерт прогнозує, що основний удар нанесуть по родинах, у складі яких є особи, які досягли 18 років і за даними пенсійного фонду не отримують доходи. У цю категорію потрапляють студенти, заробітчани та безробітні.
Мільйони родин позбудуться субсидії. Так, 10% українців – безробітні. Це 1,8 млн людей. Однак зараз претендувати на субсидію можуть лише 300 тисяч, які стоять на обліку у центрах зайнятості. За словами експерта, ситуація із заробітчанами не краща. Нараховується від 6 до 10 мільйонів українців, які працюють за кордоном.
Є ще велика категорія громадян, яка може потрапити під обмеження, продовжує експерт. Це родини, які витратити 50 тис. грн у рік сімейного бюджету на покупку або послуги, у тому числі лікування. Цільове використання грошей уряд не цікавить. Якщо є факт витрачання – так само позбавляєтесь права на субсидії, – коментує Павловський.
Утім, є легальні способи заблокувати ідіотизм уряду. Так, з березня цього року кожен громадянин може звертатися у Конституційний суд з конституційною скаргою, наголошує експерт з "Фонду соціальної безпеки" Юрій Гаврилечко. Адже 22 стаття Конституції чітко говорить, що при внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Ця постанова порушує статтю. Будь-який громадянин України може і має йти в суд зі скаргою на Кабмін. Будь-які адміністративні утиски чинної влади можна спокійно, щоправда тяжко та довго, гасити адміністративними методами, – каже експерт.
Вжиті урядом заходи дозволять скоротити обсяг коштів, що йдуть на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, прогнозує експерт з енергетичних питань Геннадій Рябцев.
Однак, повідомляє, що кардинальних змін у підході уряду до питань субсидій не відбулося. Вони рефлекторні і остаточно ситуацію не змінять. "Ефект буде тимчасовим до підвищення тарифів. А їх таки підніматимуть, бо ідеологія нарахування залишається затратною", – додає експерт.
Тариф на електроенергію, який був встановлений в Україні, діятиме протягом поточного опалювального сезону. Уряд не має планів щодо його збільшення. Про це повідомив міністр енергетики Герман Галущенко під час "Години запитань до уряду" 17 січня, переда...
Економіка України попри війну продовжує зростання. Показник ВВП на душу населення перевищив довоєнний рівень. Про це повідомив заступник міністра економіки України Андрій Телюпа, передають Патріоти України. . За його словами, зростання реального ВВП У...