Бацькава "гібридна": КДБ Білорусі готується неввічливо вбивати "зелених" чоловічків Путіна, Лукашенко вибудовує стратегію захисту (відео)

Енергійний лідер Білорусі добре усвідомлює загрозу від "братнього вторгнення" і наскільки московська агентура вкоренилась в силових структурах республіки. Права на помилку немає - позаду Мінськ. Звідси таємна підтримка ЗСУ, втаємничені угоди з КНР, США

Лукашенко продовжує в стосунках з Росією слідувати білоруської приказці "языком матляць не мяхі цягаць", пише у своєму блосі білй автор Ігор Тишкевич, зазначають Патріоти України.

Міністр закордонних справ Білорусі Володимир Макей недавно зробив заяву, яка в багатьох ЗМІ була сприйнята як можливість розміщення військової російської бази на території Білорусі: "На даний момент ми не плануємо розміщувати на території Білорусі нові іноземні військові бази. Але, дивлячись у майбутнє, потрібно враховувати кроки, які будуть здійснювати наші сусіди ".

На перший погляд, все ясно і очевидно. Але, якщо подивитися трохи ширше, то Білорусь, маючи можливості "зіграти на стороні РФ в українському питанні" зайняла зовсім іншу позицію, нарощуючи торгівлю з південною сусідкою, в тому числі допомагаючи Україні відновлювати свої збройні сили.

З іншого боку, практично одночасно з Макєєм свої заяви зробив президент Олександр Лукашенко: "Ми не з Росією проти Європи і не з Європою проти Росії і всього Сходу. Для нас в принципі неприйнятний питання, з ким ми". Трохи згодом він додав, що є необхідність посилення прикордонних військ військовослужбовцями збройних сил в кількості від 2 до 5 тисяч.

Білоруські аналітики не виключають, що таке посилення можливо якраз уздовж російського кордону, оскільки РФ на своїй стороні відбудовує повноцінну інфраструктуру охорони кордону. Більш того, на зустрічі з прикордонниками білоруський президент уточнив свою думку : "Але нам не можна уподібнюватися росіянам. Вони самі не розуміють, чого хочуть і що вони роблять на білорусько-російському кордоні. Нехай визначаються. Визначаться - нам не проблема відповісти. Ми готові в будь-який момент адекватно дати відповідь. Якщо вони хочуть закрити кордон - будь-ласка. Якщо закриють - ми у відповідь також повинні ввести контроль на кордоні".

Найцікавіше в тому, що ФСБ Росії дійсно відбудовує постійну інфраструктуру, приймає людей на п'ятирічні контракти. Тобто Білорусь формально, навіть в разі відновлення прикордонного контролю (який в режимі тимчасового патрулювання і так є) лише відповість на недружній крок Росії.

Одним словом, інформаційних приводів вистачає для всіх - українські ЗМІ, спраглі побачити потенційну загрозу для України з півночі, беруть слова Макеєва, російські, в свою чергу, з гнівом цитують Лукашенко і обурюються над "переписуванням історії Другої світової в Білорусі".

СУДИМО ПО СПРАВАХ АБО ПОЧАТОК НАВЧАНЬ

Але заяви - це одне, а справи - зовсім інше. В даний момент в країнах Балтії розпочалися масштабні навчання військ НАТО, в яких візьмуть участь 18 тисяч військовослужбовців з 19 країн. Теоретично, якщо дивитися на Білорусь як на вірного союзника РФ і за основу брати заяви Макея, в Мінську мали напружитися, посилити готовність військ, зробити низку гучних заяв, можливо, почати навчання.

Навчання, треба відзначити, почалися. КДБ Білорусі на своєму сайті розмістив відповідну заяву . Йдеться про комплексне заході, в яких візьмуть участь збройні сили, прикордонкомітет, МВС, МНС, місцеві органи влади і спецслужби країни. Сценарій - знищення незаконного збройного формування, що прибуло з-за кордону.

Поки все гладко - ось вона, відповідь НАТО. Та тільки є одна невдача - навчання проводяться в Могильовській області, і єдина межа там - кордон з Росією. Відповідно, варіантів походження "НВФ, яке прибуло з-за кордону" не так і багато. Про особливості даних маневрів я зняв невеликий ролик:

У Білорусі вчаться вбивати "ввічливих людей", "зелених чоловічків" або, простіше кажучи, російських найманців і диверсантів.

Що стосується NATO, то в 2014 році в Білорусі була змінена військова доктрина, в 2016 м доопрацьована в новій редакці. У документі вже немає згадок загроз з боку Північноатлантичного альянсу. Як немає і прямих згадок про цей союз.

Те ж саме стосується ОДКБ (Організація договору про колективну безпеку, Ташкентський договір.-ПУ) - згадка всього лише в трьох пунктах, та й там:

  • в п. 15 наводиться визначення і вводиться абревіатура і міститься норма про "право Білорусі в разі агресії звернутися до держав ОДКБ за допомогою";
  • в п. 20.2, де мова йде про миротворчому потенціалі організації і "зміцнення статусу ОДКБ на міжнародній арені в цілому";
  • в п. 22.15 говориться про систему колективної безпеки в рамках даного об'єднання. Правда, відразу ж теза розширюється на спільний простір безпеки в СНД;
  • і в п. 23.3, де ОДКБ перераховується як майданчик для дипломатичного врегулювання протиріч поряд з ООН і "іншими міжнародними організаціями".

Згадок так званого "Союзної держави Білорусі і Росії" ще менше.

Зате в якості загроз незалежності, національної безпеки вказані:

  • спроби окремих держав (коаліцій держав) забезпечити своє лідерство без врахування інтересів всіх суб'єктів міжнародних відносин;
  • застосування військової сили в обхід діючих норм міжнародного права;
  • "Втручання у внутрішні справи окремих держав, в тому числі європейських", які провокують внутрішні збройні конфлікти з масштабним комплексним застосуванням військової сили як в традиційних формах і традиційними способами, так і з використанням диверсійних (партизанських) і терористичних методів ведення бойових дій ";
  • використання інформаційно-комунікаційних та інформаційно-психологічних методів і технологій в агресивних цілях.

Природно, що в Білорусі не називають безпосередньо РФ в якості загрози - навіщо на порожньому місці, дурним закидом гасел породжувати конфлікти і проблеми, коли потрібно поступово працювати.

Поступово проходить зміна кадрів в силових відомствах - в першу чергу не армії (де російський вплив донедавно визнавався домінуючим.-ПУ), а спецслужбах, загонах спецназу. Процес набрав обертів ще в 2016 році. У 2017-му кадрова чистка тривала, особливо після вдалих провокацій у вигляді інформаційних вкидань по "Заходу-2017" і викрадення українця Павла Гриба. Простий приклад - в жовтні 2017 було відсторонено все керівництво оперативно-аналітичного центру при президент. До слова, структура потім отримала нових керівників.

Якщо говорити про навчання, то тільки за останні 2,5 року пройшло як мінімум 4 заходи, на яких відпрацьовувався варіант протидії "ввічливим людям". Ще більш важливі зрушення пройшли в роботі з переозброєння армії. Білорусь створює нові зразки спільно з Китає, причому, як у випадку з РСЗВ "Полонез", не допускаючи витоку інформації в "союзну Росію". Навіть автотехніка збройних сил, яка раніше комплектувалася в тому числі російськими машинами (особливо броньованими) перейшла на своє шасі або продукцію китайського воєнпрому.

На останньому параді на честь Дня незалежності в парадній автоколоні не було жодного автомобіля з російським корінням. У Мінську не дарма називають КНР своїм стратегічним партнером. І, кажучи про страхи Лукашенко, найбільше його лякають не проблеми з РФ (або РФ з рештою світу) - йому страшний масштабний конфлікт Піднебесної з США.

"Основна загроза, як я її бачу, зіткнення інтересів великих держав. Подивіться, що відбувається. Головне зіткнення - це США з Китаєм", - заявив він 1 червня, спілкуючись з прикордонниками та їхніми сім'ями при відвідуванні прикордонної застави "Дивин" в Кобринському районі. Логічно, адже саме з цими двома центрами сили він гарячково намагається налагодити відносини, прагнучи знайти противагу Кремлю. Китай - технології, ВПК, гроші. США - політичне сприяння, ті ж технології і ринки.

І ЩО ДАЛІ

А далі все буде йти своєю чергою. Об'єктивні інтереси Білорусі як держави в області урівноваження впливу Росії іншими центрами сили збіглися з інтересами громадянина Лукашенко. Але у досвід України у нього перед очима. Тому Білорусь не буде робити різких заяв, продовжуючи балансувати на рівні риторики політиків. І оодновременно - намагатися залучити на територію країни якомога більше сильних гравців з сильних держав.

За гасла, цінності, в разі проблем, ніхто Білорусь захищати не буде (тим більше, враховуючи особистість до недавнього часу "останнього диктатора Європи"). А ось за власні економічні інтереси, можливість отримувати політичні послуги сильні світу цього можуть заступитися. Не дарма, говорячи про співпрацю з Китаєм, Білорусь в першу чергу привертає державні військові корпорації - за приватний бізнес КНР не любить влаштовувати пікіровки, а державні гроші захищає жорстко.

З США ще простіше - можна продати зброю сирійській опозиції (з якого потім вбивають російських найманців), можна підсобити Україні, заробивши паралельно і на тому і на тому. Головне в даній схемі - бути потрібним. Чи не близьким, що не поділяють "світлі ідеали", а за потрібне - тут і зараз.

У риториці офіційного Мінська нічого не зміниться найближчим часом - розмови про дружбу з РФ будуть і далі йти. Адже схема роботи "гасла в обмін на гроші", коли Мінськ говорить про братерську любов (паралельно вихолощуючи документи про зближення країн), а Москва за це платить, працює з початку нульових - з того моменту, коли Лукашенко зрозумів, що його ідея "сісти в кремлівський трон здавши Білорусь "не спрацює при Путіні.

У Білорусі є хороша приказка "языком матляць не мяхі цягаць" (язиком молоти не мішки тягати.-ред.). З одного боку, гучні заяви - це добре і красиво. Але саме перенесенням тягарів створюється фундамент для майбутніх конструкцій національної безпеки. Навчання, в яких в комплексі задіяні силовики, спецслужби, армія, місцева влада, якраз відносяться до "мяхі цягаць". А "язык" поки залишається для заяв, приємних РФ - схема "гасла в обмін на гроші" поки працює.


Німеччина збільшить поставку Україні своїх танків до 102 "Леопардів"

п’ятниця, 3 лютий 2023, 14:40

Крім раніше анансованої роти з 14 штук Leopard 2 у Шольца погодили передачу Києву більш ранньої версії цих важких танків. Зокрема Берлін схвалив передачу Україні 88 танків Leopard 1, пише авторитетна Süddeutsche Zeitung. Не зважаючи на те, що "одиничка...

Мінус "пташка": Нацгвардійці знищили "Іглою" російський штурмовик Су-25 під Бахмутом

п’ятниця, 3 лютий 2023, 14:28

У Донецькій області військовослужбовці Національної гвардії України знищили російський штурмовик Су-25. Прес-служба НГУ уточнила, що це сталося під Бахмутом, за який точаться криваві бої, передають Патріоти України. Зазначається, що це сталося 2 лютого...