Ядерний фронт: "Що відбувається в країнах Азії і чого чекати від Китаю", - експерт

Через військове загострення між Індією та Пакистаном, союзником Китаю, актуальнішим може стати питання забезпечення більш широкої безпеки в регіоні.

Про загрози регіональній безпеці в країнах Азії розповів доктор політичних наук, професор Національної академії державного управління та колишній співробітник Дипломатичної академії України Сергій Шергін, передають Патріоти України.

"Азійської безпеки як такої не існує - тобто немає системи регіональної безпеки, на відміну від, скажімо, Північноатлантичного альянсу. Ми бачимо відсутність будь-якої регіональної чи субрегіональної системи безпеки в усій Азії - від Туреччини до Японії. Ситуація в Азії дуже складна: вона фрагментована, різноманітна, оскільки питання безпеки охоплює декілька осередків напруги.

Відносини між окремими країнами цього величезного регіону неоднозначні. Деякі країни товаришують і мають відповідні договори про захист безпеки, про розмежування кордонів, як, наприклад, В'єтнам і Китай, які нещодавно підписали документи про морські та суходільні кордони. Але водночас навіть наявність цих документів не гарантує безпеку в цьому регіоні і в відносинах країн-підписантів.

Наприклад, В'єтнам має свої інтереси щодо Парасельських островів, як і Китай. Тому між ними час від часу відбуваються суперечки, які доходять до збройних конфліктів, взаємних обстрілів.

Китай є агресором щодо Індії - він захопив 25 тисяч квадратних кілометрів на спільному кордоні ще наприкінці 1950-х - початку 1960-х років. Тож Китай є антагоністом Індії, бо, зокрема, розуміє, що мав би повернути захоплену територію - ця проблема є у двосторонніх відносинах. Індійці мають, як то кажуть, довгу пам'ять.

Також Китай є союзником Пакистану і облаштовує в країні морські порти, постачає зброю. Пакистан має з Індією конфліктні відносини, оскільки на територію Кашміру претендують обидві країни, а Пакистан контролює Західний Кашмір. Також суттєвою проблемою є те, що Пакистан - ісламська країна, а народ Індії сповідує переважно інші релігійні вірування.

Є, звісно, і проблема Корейського півострову. І навколо ядерної програми КНДР ведеться велика геополітична гра, оскільки Трампу потрібна підтримка своїх виборців, і він намагається здобути "перемогу", вирішивши питання, яке турбує і Китай, і Росію, та інших.

Архіпелаги Південно-Китайського моря є спірними територіями між багатьма країнами: Малайзією, В'єтнамом, Філіппінами, Китаєм, Південною Кореєю та іншими. Південно-Китайське море, яке в регіоні називають Східним морем, - є причиною конфліктогенної ситуації в Південно-Східній Азії, так як Китай претендує на те, що це внутрішнє китайське море. Ескалація можлива, але я думаю, що ми не побачимо використання Китаєм ядерної зброї проти своїх "маленьких" сусідів, деякі з яких немаленькі: Індонезія має 260-мільйонне населення, В'єтнам - майже 96 мільйонів.

Китай - це регіональний лідер і ядерна держава. Будь-яка інша країна цього регіону фактично не може чинити спротив Китаю. Японія дотримується нейтралітету, хоча свої власні інтереси щодо Південно-Китайського моря вона також має.

Тому суб'єктами конфлікту в Південно-Китайському морі є Китай і В'єтнам, який має розвинену військову галузь. Але сили все одно абсолютно неспівставні. Китай має найбільший флот у Тихому океані - за кількістю кораблів йому поступається навіть флот США.

Однак Китай, мені здається, не наважиться на конфлікт з будь-якою країною регіону - хоча б тому, що є членом Ради Безпеки ООН. За В'єтнам можуть вступитися Сполучені Штати - вже не одна американська делегація, в тому числі військова, відвідала Соціалістичну Республіку В'єтнам. Я працював у В'єтнамі дипломатом майже п'ять років і спостерігав за відносинами цієї країни з Китаєм з моменту зародження цих конфліктогенних ситуацій. Зараз США обіцяють В'єтнаму допомогу з логістикою і постачання засобів захисту подвійного призначення. Думаю, це зупинить Китай.

Військові бази США в Японії, на Гуамі та в інших місцях є стримуючим фактором для будь-якого потенційного агресора. Китайська експансія має передусім торговельно-економічний характер. Китаю набагато вигідніше мати торговельні відносини, ніж воювати з будь-якою країною регіону. Можна застосовувати м'яку силу - тобто дипломатію, економічний і соціокультурний вплив, адже в Південно-Східній Азії є понад 50 мільйонів хуацяо (вихідці з Китаю, що проживають в інших країнах, - ред.). Тобто я не думаю, що Китай, будуючи військові бази на штучних островах, серйозно комусь загрожує. Для Китаю це своєрідний захисний пояс. Це маленькі острови, великих баз там не збудуєш."

Бені приготуватись? Глава посольства США анонсувала санкції проти корупціонерів з України

четвер, 9 грудень 2021, 15:29

Тимчасова повірена у справах США в Україні Крістіна Квін анонсувала запровадження санкцій США проти українських корупціонерів. Про це вона сказала на конференції "Сім років антикорупційної реформи" у четвер, зазначають Патріоти України. "Адміністрація ...

"Путину можем подарить специальную губозакаточную машинку ручной работы из снарядной гильзы", - Сазонов

четвер, 9 грудень 2021, 14:56

"Представитель украинской делегации в Трехсторонней контактной группе Сергей Гармаш говорит, что Кремль не заинтересован в полноценной работе Нормандского формата. Потому что в Нормандском формате нет ОРДЛО. А Москва очень хочет их видеть за столом пер...