Хіти тижня. "Вбиває одразу декількох зайців": Тимчук розповів про те, як Росія змінила тактику щодо України

Росія не упускає жодного шансу для посилення дестабілізації ситуації в Україні. Вже більше чотирьох років для цього завдання використовуються військові дії на Донбасі, але останнім часом Москва знайшла для себе новий фронт — релігійний.

Дмитро Тимчук

Зі створенням Православної церкви в Україні російські ЗМІ вибухнули черговим потоком антиукраїнської пропаганди. Які нові провокації підготував для України Кремль, журналісти дізналися у керівника групи "Інформаційний спротив", народного депутата України від фракції "Народний фронт" Дмитра Тимчука, передають Патріоти України з посиланням на Обозреватель.

— РФ й надалі використовуватиме питання надання Томосу Україні, щоб дестабілізувати ситуацію у нашій країні?

— Це один із напрямів діяльності, якою займається Росія у контексті спроб впливу на внутрішню ситуацію в Україні. Для Кремля релігійна тема дуже благодатна, оскільки серед прихожан УПЦ МП в Україні досить багато людей, які не є затятими поборниками "русского міра", вони можуть бути цілком проукраїнськи налаштованими, але питання релігії — це вже зовсім інша парафія.

Тобто, тут не йдеться про ідентифікацію за принципом — за Путіна або за Україну, людина може бути повністю проукраїнською, вважати себе патріотом, але ходити у церкву МП і у неї це в голові цілком вкладається. З одного боку, це дивно, з іншого боку — це факт.

Таким чином, розуміючи, що у нас на сьогодні залишається приблизно 12 тис. парафій УПЦ МП, а Православної церкви України — до 7 тис., то ми розуміємо, що навіть враховуючи перехід окремих громад із храмами УПЦ МП в Єдину помісну церкву України, вони залишаються величезним ресурсом для використання Росією у її цілях.

Для Москви зараз дуже благодатним ґрунтом є саме питання про автокефалію. Розраховувати на те, що після Об'єднавчого Собору і заяви про створення помісної церкви, Москва визнає, що програла й перестане розгойдувати релігійну війну, не варто. Також цього не варто очікувати й після вручення Томосу.

Тут варто враховувати декілька моментів. По-перше, ми бачимо, що Москва перейшла від спроб дестабілізувати ситуацію в Україні лише військовим шляхом, хоча ескалації ніхто припиняти не буде, це окремий напрямок, який впливає на ситуацію в Україні.

Раніше ж Москва дуже активно використовувала різні акції протесту, які навіть об'єктивно виникали через вкрай негативну соціально-економічну ситуації в Україні, але вони не дали бажаного результату. Наші спецслужби навчилися розуміти, де дійсно відбувається мирний протест, на який українці мають право, а коли цим займаються представники російських спецслужб.

На релігійному фронті все набагато складніше, ми бачимо, що будь-які спроби притягнути до відповідальності представників УПЦ МП, до того ж будь-якого рівня, це вже тема для могутнього скандалу й звинувачення української влади у втручанні в справи церкви і гоніння православних.

— Зараз це чудово використовується російськими пропагандистами.

— Так, будь-яка дестабілізація в Україні на релігійному ґрунті викликатиме дуже негативну реакцію Заходу. У Москві цим і користуються, тобто вони вбивають одразу декількох зайців. Перший — це максимальна дестабілізація ситуації в Україні з використанням УПЦ МП. Вони вже почали кричати про рейдерство, захоплення храмів, що ми готуємося до кровопролиття, що стусанами заганятимемо попів МП у Православну церкву України.

А друге — це дискредитація України в очах Заходу.

Ми знаємо про те, що в Росії існують різні православні громадські організації, учасники яких за фактом є церковними тітушками. Вони охороняють будівництва церков від невдоволених, розганяють гей-паради у РФ, підтримують "ДНР" і "ЛНР". Раніше згадувалося про те, що подібні тітушки є й у нас, це так?

— Такі тітушки ховаються під виглядом російських благодійних фондів та організацій, які легально або нелегально існують в Україні. Декілька днів тому ми давали інформацію про ті структури, які підпорядковуються російським православним олігархам — Володимиру Якуніну і Костянтину Малофєєву, у них є різні фонди, зокрема й в Україні.

Це той ресурс, за допомогою якого можна набирати ось цих православних тітушок для створення провокацій.

Той факт, що росЗМІ активно поширюють інформацію про захоплення українськими націоналістами церков УПЦ МП, у тому числі й Києво-Печерську лавру, може говорити про те, що ці православні тітушки зараз активізуються і підуть на провокації?

— Без сумніву. До того ж зараз ми бачимо парад переходу храмів і громад МП у Православну церкву України, і цей процес ще лише починається, я впевнений, що він тільки набиратиме обертів після Різдва. Але суть у тому, що можна це зробити цивілізовано, а можна й ні.

Був приклад, коли на західній Україні місцеві громади збиралися виходити з УПЦ МП, і слухачів Почаївської духовної семінарії як тітушок гнали на площу — зображати масовку проти таких дій. Це процес зараз буде поставлений на потік.

Останнім часом відбувається багато затримань і обшуків у представників УПЦ МП, що одразу ж представляється деякими ЗМІ, як тиск української влади на священиків. А чи є причини для подібних дій правоохоронців?

— Я вважаю, що СБУ в інформаційному плані дещо не допрацьовує. Ми активно співпрацювали із ними, починаючи з весни 2014 року, щодо подій, які розгорталися на Донбасі, і ми говорили про те, як працює п'ята колона.

Там дуже багато було фактів, коли храми УПЦ МП використовувалися як перевалочні бази, там були госпіталі для бойовиків, там зберігали зброю. І справа навіть не у цьому, адже в УПЦ МП були інтегровані агенти російських спецслужб.

Були випадки, коли священнослужителі МП очолювали бандформування, це взагалі в голові не вкладається. Коли за сотні кілометрів від Донбасу, в Києво-Печерській лаврі продавалася антиукраїнська література, спрямована на підрив основ нашої державності. Це до питань про те, чим займається УПЦ МП, і як її діяльність відбивається на нашій державі. Цих фактів сотні.

Доказової бази того, що УПЦ МП є інструментом гібридної війни, більш ніж достатньо.

І війна триває.

— Не думаю, що до парламентських виборів в Україні взагалі градус напруги якось знизиться. Зараз вони намагаються проштовхнути проросійські сили в парламент, щоб далі змогти максимально обмежити повноваження президента і працювати безпосередньо на Росію.

Раніше так звана "влада "Л/ДНР" лякала місцевих жителів застосуванням хімічної атаки з боку ЗСУ. Зараз з'явилося нове повідомлення про те, що Україна спільно зі США і Британією, готує масштабний наступ, й нібито використовуватиме отруйні снаряди для обстрілу місцевих жителів і терористів. З якою метою окупанти запускають такі фейки?

— Питання про проведення хімічної атаки з порядку денного вони не зняли. Вони намагаються просувати цю тему де можна й де не можна. Спершу про це заявили в "розвідці "ДНР", потім Едуард Басурін ("замкомандувача корпусом Міноборон "ДНР"), потім Олександр Лукашевич (постпред РФ в ОБСЄ), а потім це вийшло на рівень офіційної заяви МЗС РФ. Ми одразу припускали, що створюються передумови для того, щоб росіяни потім самі застосували хімічну зброю й звинуватили Україну.

Але у них зараз пішла дуже цікава градація цієї теми. Спочатку дані стосувалися району Горлівки і застосування хімічної зброї. А ось у Федеральному агентстві новин уже говорилося про отруйні речовини у вигляді аміаку, і планувалося його застосувати в Маріуполі. За їхніми даними, ЗСУ нібито розмістили отруйні речовини на території "Азовсталі", яка належить Ринату Ахметову. Тобто, фактично, росЗМІ говорять про те, що Ахметов дає можливість зберігати на своєму підприємстві потужності для антилюдської атаки проти мирних жителів Донбасу. Здається, вони вже самі заплуталися у власних фантазіях.

Щодо британських і американських фахівців, то кого вони вже тільки не приплітали. До речі, коли говорили про Горлівку, "розвідка "ДНР" давала повідомлення, що ЗСУ везуть цистерни з отруйними речовинами, на яких були написи німецькою мовою, тобто вже і Німеччину приплітали.

Для чого все це робиться, у мене є два припущення. Перше — до кінця 2018 року Генштаб ЗС РФ поставив завдання командуванню 8-ї загальновійськовій російській армії, в підпорядкуванні якої перебувають 1 і 2 АК, доукомплектувати особовий склад хоча б до 90%.

У них на сьогодні шалений некомплект. За всіх старань середня цифра укомплектованості армії не перевищує 70%. У підрозділів комплект — менше 40%. Проблема у тому, що навіть за радянського бойового статуту, який використовується і нині, якщо в підрозділі менше 40% особового складу, то він вважається не боєздатним, не може виконувати свої завдання.

Увесь рік 1 та 2 АК говорили про те, що у них немає людей, просили надсилати "відпускників". А в Росії уже все менше й менше дурнів, котрі хочуть воювати на Донбасі, хіба що за гроші, ідейних там уже взагалі немає.

Це все робиться для мобілізації народу?

— Звичайно, для них це важливе питання. Вони набирають людей, але тих, хто покидає, стає більше, і не просто покидають, їм не підписують рапорт про звільнення, не розривають контракти, вони ж беруть зброю і втікають. Це стосується і місцевих, і російських найманців. Тому вони лякають місцеве населення, щоб із них брати ресурси для комплектування своїх підрозділів.

Друге припущення — розповідаючи про подібні погрози, "керівництво "Л/ДНР" намагається відвернути увагу населення від якихось соціально-побутових проблем, яких там — хоч греблю гати.

А в чому причина наказу Генштабу ЗС РФ про доукомплектацію підрозділів до кінця цього року?

— Такі заходи важливі і під час наступу, і під час оборони. Але я не можу сказати, що у них на сьогодні є плани йти в наступ післязавтра, або навіть через тиждень.

До чого командування терористів готується на найближчий місяць, я вам сказати не можу, таке ми можемо спрогнозувати за тиждень — це максимальний термін, коли ми отримуємо достатню кількість інформації й перевіряємо її.

ЗСУ переходять до наступальних дій: У Міноборони розповіли про ситуацію на напрямках фронту

понеділок, 5 червень 2023, 17:30

Збройні сили України на деяких напрямках переходять до наступальних дій. Епіцентром тяжких боїв залишається Бахмутський напрямок, де Сили оборони мають успіх. Про це повідомила заступниця міністра оборони України Ганна Маляр, передають Патріоти Україн...

Рейд РДК у Бєлгородську область: ЗМІ опублікували відео захоплення в полон російських військових

понеділок, 5 червень 2023, 17:28

У російських Telegram-каналах тиражуються ролики передбачуваного захоплення в полон російських військових під час вилазки бійців "Русского добровольческого корпуса" (РДК) у Бєлгородській області, що відбулася напередодні, передають Патріоти України. За...