Україна може провести цілий ряд економічних змін, але ставлення українців до економіки ще надовго може залишити Україну в аутсайдерах Європи. Про це пише журналіст і політичний оглядач Віталій Портников у своїй колонці.
Олег Ляшко з трибуни Верховної Ради радить Юлії Тимошенко поділитися з ним славою заочевидне досягнення – продовження мораторію на продаж земельсільськогосподарського призначення. Лідер Радикальної партії явно не хоче, щоб цязаслуга була присвоєна лідером “Батьківщини“. І якщо почнеться передвиборна кампанія, тема цієї самої сумнівною “заслуги“, поза всяким сумнівом, стане однією з найважливіших– бачите, ми не дали розпродати українську землю!
Тим часом, будь–якому тверезомислячому економісту зрозуміло, що без створення вкраїні легального обороту сільськогосподарських земель ні про яке реальнереформування економіки і говорити не доводиться. Це – глава навіть не зуніверситетського підручника економіки. Це – глава зі шкільного підручника історії. Алекому в нашій країні цікаві підручники?
Переважна більшість громадян впевнена, що благоденство настане як тільки будепереможена корупція, покарані недбайливі чиновники, а їх добро буде по справедливостірозділене між “обікраденими” співвітчизниками. Те, що відсутність легального ринкуземлі і присутність державних підприємств – це і є корупція, нікому навіть не спадає надумку. Адже Ляшко і Тимошенко змагаються за те, хто з них краще не дає продавати ріднуземлю, не просто так. Вони знають, що ця “заслуга” знайде підтримку в громадській думці– і чималу.
Коли мова йде про реформи, то важливою, звичайно, є думка кредиторів. Важлива волявлади. Але економічний інстинкт суспільства – якщо мова йде про глобальні питання – теж грає вирішальне значення. Проти нього нелегко виступати, якщо думаєш про своїхполітичних перспективах. Адже рішення про мораторій приймалося не тільки голосами“Батьківщини” і “радикалів“. Воно було прийнято всім українським парламентом, вдемократичних фракціях якого чимало вихідців з тієї ж самої “Батьківщини“. Тобто людей, які живуть не усвідомленням своєї стратегічної відповідальності перед країною, апрагненням догодити радянському інстинкту більшості її обивателів.
Насправді шанс створити в Україні легальний ринок сільськогосподарських земель бувсаме зараз, коли у суспільства ще існувала довіру до економічних рішень влади таважливу роль грав страх перед кредиторами. У 2018 році, коли доведеться прийматичергове рішення про відкриття ринку, більшість у Верховній Раді становитимуть, швидшеза все, представники популістських сил, які будуть робити селфі на тлі прийняття рішенняпро черговий мораторій.
Україна може провести цілий ряд економічних змін. Домогтися цивілізованих правил гриз точки зору взаємин влади і бізнесу. Створити щодо цивілізовану судову і правоохороннусистему. Все це цілком можливо. Але ставлення українського суспільства доосновоположних питань економіки дозволяє зробити чесний висновок: навіть при всьомуцьому Україна ще на довгі десятиліття залишиться країною бідних людей. Країною, депрірва між багатством і бідністю буде величезна, а працювати доведеться за копійки. Типовою країною “третього світу” біля кордонів Європи.
Це одне з важливих наслідків популістської гри за збереження тіньового обороту земель. Івоно практично неминуче.
Опубліковано: Ирина Солнцева
Інформація, котра опублікована на цій сторінці не має стосунку до редакції порталу patrioty.org.ua, всі права та відповідальність стосуються фізичних та юридичних осіб, котрі її оприлюднили
Відправлення солдатів з КНДР у Росію є певною навчально-тренувальною місією: війська Північної Кореї не мають досвіду ведення бойових дій, а тут Пхеньяну видалася можливість оцінити рівень своєї армії у бойових умовах та навчити їх. Натомість Росія отр...
На Донеччині окупанти змінюють тактику малих штурмових груп, і тепер атакують камікадзе. Про це в ефірі «Суспільне новини» розповів Юрій Сиротюк, головний сержант роти вогневої підтримки 5 окремої штурмової бригади, передають Патріоти України. За слова...