Навряд чи В'ячеслав Чорновіл зараз був би в захваті від текстів Фаріон або Тягнибока, - художник про сучасних націоналістів

В 1989 році Український народний рух вийшов на політичну арену зі словами "Україна повинна бути країною, де українцям краще, ніж у Канаді, росіянам краще, ніж у Росії, євреям краще, ніж у Ізраїлі".

В.Чорновіл. Фото: Досье - LIGA.net.Гасло українських націоналістів 90-тих років 20 століття дивним чином розходилося з образом українського націоналіста, створеним радянською пропагандою. Про це заявив художник Олександр Ройтбурд у своєму інтерв'ю "Обозревателю", передають Патріоти України.

"Український націоналізм має широкий спектр, від націонал-демократичного і націонал-ліберального до квазіфашістських проявів. Навряд чи В'ячеслав Чорновіл був би в захваті від текстів пані Фаріон або пана Тягнибока. "Рух" на політичну сцену вийшов із гаслом: "Україна повинна бути країною, де українцям краще, ніж у Канаді, росіянам краще, ніж у Росії, євреям краще, ніж у Ізраїлі". Це слоган "Руху" 1989 року. Я пам'ятаю, наскільки мене це дивувало, адже це розходилося з образом українського націоналіста, створеним радянською пропагандою", - вважає він.

За словами художника, весь спектр націоналізму існує зараз в українському політикумі. Деякі з тих, хто дотримувався поглядів на межі нацизму три роки тому, стали висловлюватися більш цивілізовано і виважено, а інші, навпаки, радикалізувалися.

"Але в цілому хочу нагадати, що сучасний світ дуже відрізняється від того світу, в якому були сформульовані націоналістичні постулати. У націоналізму є певний мобілізаційний потенціал, особливо під час визвольних воєн. Але не можна державі повністю ототожнюватися з націоналістичною позицією. Тому що націоналізм когось мобілізує - як правило, тих, хто вже і так мобілізований, - а когось відлякує. Зокрема, я не вважаю позицію Інституту національної пам'яті зваженою, вона відверто одностороння. Це міфотворчість, яка якусь частину українців надихає, але в цілому, як будь-яку міфотворчість, я вважаю її шкідливою", - підсумував Ройтбурд.

"Ми це бачили на "Булаві": У ГУР розповіли, скільки ракет нового типу може мати Росія

субота, 23 листопад 2024, 9:59

Росія може мати до десяти одиниць нової балістичної ракети, якою вдарила по Дніпру у рамках її випробування. Про це повідомив у коментарі журналістам заступник начальника ГУР МОУ Вадим Скібіцький у кулуарах експертної дискусії «Геноцидальні практики РФ...

Росія спланувала розділ України на три частини: У ГУР розповіли про таємний документ Кремля

субота, 23 листопад 2024, 9:57

Головне управління розвідки Міністерства оборони України ознайомлене з підготовленим в Росії документом із прогнозом розвитку воєнно-політичної ситуації у світі до 2045 року, де передбачається план розподілу української території на три частини, заявив...