"Як швидко плине час: лише 30 серпня 2016-го року прес-служба "Конструкторського бюро "Південне" розповсюдила інформацію, що Україна розпочинає розробку новітнього оперативно-тактичного ракетного комплексу "Грім-2", а вже 2 січня 2018-го року з'явилась інформація про готовність його до випробувань", - пише Руслан Рудоський для depo.ua, повідомляють Патріоти України, і продовжує:
"Ще раніше повідомлялося, що Королівство Саудівська Аравія і Україна ведуть переговори щодо укладення контракту із закупівлі українських тактичних ракетних комплексів "Грім-2" із залученням фінансів на проектно-конструкторські розробки. Згодом Саудівська Аравія перерахувала близько $40 млн на відповідні доопрацювання даного тактичного ракетного комплексу, що, фактично, й дало старт даному проекту.
При цьому розробка та виготовлення подібних ракетних комплексів й так знаходиться у найвищому пріоритеті нашої держави і покликані стати основою для формування національного неядерного щита стримування.
Важливим є те, що даний проект складається майже повністю з українських комплектуючих і передбачає кооперацію майже 50 підприємств. Ще в грудні 2015-го року Секретар РНБО Олександр Турчинов заявив, що навколо проекту "Грім-2" створюється виробництво повного циклу, починаючи від ракетного палива і закінчуючи бойовою частиною ракети, яка буде найкращим стандартом з оперативно-тактичних ракет, які є в світі.
Останнє підтверджується тим, що Саудівська Аравія, перед тим, як укласти угоду з Україною, не змогла купити аналогічні ракетні комплекси ані в США (ATACMS), ані в Росії ("Іскандер"). А фінансові можливості саудівських арабів, як відомо, майже необмежені.
Взагалі, Україна має досить тривалу, але водночас дуже непросту історію створення власного оперативно-тактичного та балістичного озброєння.
Комплекс науково-дослідних і дослідно-конструкторських робіт зі створення українських зразків ракетно-реактивного озброєння було розпочато ще в 1992-му році і охоплював він весь спектр подібної зброї. Однак, через неуважність до цієї теми з боку керівництва держави та недофінансуванням проектів, більшість з них так і не були завершені.
До 2013-го року "дожили" лише комплекси "Борисфен", "Грім" і "Сапсан", але й їх тодішній міністр оборони Павло Лебедєв (після Революції Гідності втік у Крим, зараз розшукується українською військовою прокуратурою) вирішив "пустити під ніж", повідомивши, що проект закривається "у зв'язку з неефективним використанням державних коштів".
Однак, події буремної весни 2014-го року внесли свої корективи і новим керівництвом держави було прийняте рішення про відродження проектів. У підсумку з "Сапсану" виросла "Вільха", остаточне випробування якої відбулося в грудні 2017-го року, а з "Грому" – "Грім-2" (вдосконалена версія). Його й розглянемо більш детально.
Отож, "Грім-2" – це комплекс оперативно-тактичного призначення з високою точністю ураження і прохідністю протиракетної оборони понад 96%. Це досягається за рахунок того, що дані ракети здатні летіти не тільки по балістичній прогнозованій траєкторії, але і по аеробалістичній – непередбачувано змінюючи траєкторію по ходу польоту, що гарантує прорив всіх існуючих сьогодні систем ППО, навіть російських С-300 і С-400.
Відомо також, що бортова система управління ракети інерційна, комплектується системами навігації і наведення різного типу (радіолокаційними, оптико-електронними).
Бойовий блок одноступеневої балістичної ракети проектується масою 480 кг. Моноблочна схема використовує осколково-фугасну або проникаючу осколково-фугасну ампулу. Вага боєзаряду дає можливість говорити, що він здатний знищити противника на площі 10 тисяч квадратних метрів, при використанні касетного заряду, або на площі 2-3 гектара звичайним осколково-фугасним зарядом.
Особливо авторами проекту підкреслюється універсальність української розробки, зазначивши, що комплекс "Грім-2" пристосований для стрільби як балістичними, так і крилатими ракетами, що робить його універсальним і придатним, як для протиповітряної оборони, так і для берегової охорони, а також дозволяє використовувати, як далекобійний оперативно-тактичний комплекс.
Мінімальна дальність стрільби цього комплексу складає 50 км, максимальна – 280 км в експортної версії і 350 км – для потреб ЗСУ (це пов'язано з "Режимом контролю за ракетними технологіями", який забороняє продаж іноземним державам ракет "земля – земля" з більшою дальністю). Однак, судячи з наявної інформації з цілого ряду джерел, 350 км – це "юридична" дальність (прописана згідно існуючих юридичних обмежень), а реальна дальність "Грому-2" може скласти до 500 кілометрів і це цілком може бути використано у разі необхідності.
Для кращого розуміння того, наскільки це потужна та необхідна зброя в умовах вимушеного сусідства з таким агресором, як Росія, варто поглянути на карту.
Якщо при радіусі дії з розрахунку 350 кілометрів запуск ракет здійснювати з району Краматорська, то можна вразити цілі, які знаходяться в межах червоного кола. Тобто, не лише накрити всю територію так званих "Л-ДНР", але й прилеглу територію Росії, на якій вздовж кордону Путін полюбляє брязкати своєю зброєю (червоними точками показані бази зосередження і забезпечення противника, авіабази на території Росії і центр підготовки російських найманців перед відправкою на Донбас).
Якщо ж припустити, що дальність польоту буде все ж таки 500 кілометрів, то розмістивши такі ракети на півночі Сумської області (а "Грім-2" – це мобільна ракетна установка, розміщена на автомобільній платформі), можна буде вражати цілі, які знаходяться в межах синього кола, зокрема, Москву. А це вже, погодьтесь, буде зовсім інша розмова з ворогом.
Таким чином, тактичний ракетний комплекс "Грім-2" може розглядатися як потужний засіб неядерного стримування агресора. Власне, про це й говорять фахівці.
"Цей комплекс призначений для попередження, а не нападу. Щоб потенційний противник розумів, що в радіусі 300-1500 км є можливість вразити його об'єкти", – прокоментував нову розробку Леонід Шиман, генеральний директор НВО "Павлоградський хімічний завод", який розробляє двигуни для "Грому-2".
Що ж стосується поточного стану речей, то наразі даний проект знаходиться на стадії завершення. Закінчуються випробування, пов'язані з системами управління і переміщення ракет, з тим, що стосується механіки, гідравліки і транспортного переміщення зброї – вони тривали протягом усього 2017-го року. А в перші дні 2018-го стало відомо, що до польових випробувань готовий і сам ОТРК "Грім-2".
Запроваджені США санкції проти «Газпромбанку» ставлять під загрозу енергетичну безпеку деяких країн Центральної Європи. Про це заявив міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто, повідомляють Патріоти України з посиланням на Bloomberg. За словами ...
Росія знайде способи розрахунків за газ після того, як США ввели санкції щодо Газпромбанку. Про це сказав речник Кремля Дмитро Пєсков, повідомляють Патріоти України із посиланням на російські ЗМІ. "Варіанти будуть знайдені якісь. Повністю блокуючі захо...