Ні флот, ні берегова охорона ЗСУ не розвиваються належними темпами, і справа не лише в браку коштів, а в неналежному розподілу ресурсів, переконують експерти
Російський флот ігнорує виняткові економічні зони своїх сусідів, не тільки на Балтиці, але і у басейні Чорного моря. І тут йдеться не лише про Україну, зазначають Патріоти України. І НАТО і Україні пора серйозніше поставитися до ситуації в Чорномор'я.
Якщо розглядати військово-морський флот Росії з погляду витрат на оборону, то він здається забутим пасинком російських військових сил. Але це не так, пише старший науковий співробітник Atlantic Council Стівен Бланк. З огляду на розгортання і активізацію цих військ. Минулого року Москва використовувала флот стратегічно: даючи зрозуміти сусідам, які потенційні економічні і військові загрози на них чекають.
Під час недавніх навчань, які проводить РФ у Балтійському морі, російський флот не раз ігнорував виняткові економічні зони Швеції та Латвії: через що місцевий повітряний і військово-морський рух було частково зупинено. Така демонстрація сили, спрямована показати зневажливе ставлення Москви до суверенітету сусідів, звична для російських чиновників і військових. І не обмежується Балтійським морем.
В Україні Москва побудувала міст, що з'єднує Крим з РФ, і тепер навмисно заважає українським торговим судам ходити в Азовському морі. А тим часом Чорноморський флот перебуває в повній бойовій готовності, щоб захистити захоплені Росією українські бурові платформи. Російські судна затримують українські комерційні судна поблизу Одеси. І, нарешті, минулого тижня Москва організувала несанкціоновані переміщення військ у районах Молдови, що межують з Україною: демонстрація здатності атакувати Одесу з суші.
За межами України румунські офіційні особи зазначають, що, окупувавши Крим і, таким чином, досягнувши морського кордону з Румунією, Москва зараз вторгається і в румунські територіальні води. Між військово-морськими діями РФ у цих водах і постійним розгортанням сил у Леванте і Середземномор'ї є зв'язок: НАТО і Україні варто серйозніше поставитися до ситуації в Чорному морі і морської безпеки загалом.
Можливо, на майбутньому саміті 11-12 липня альянс приділить особливу увагу Чорному морю. Однак поки Україна повинна подбати про себе сама.
Це означає, що Міноборони країни пора згадати про свій флот і використовувати ресурси, які пропонує Вашингтон та інші члени НАТО для зміцнення військово-морської оборони України. До речі, відмова міністерства від пропозицій розвивати потенціал для захисту узбережжя, починаючи від наземних сил і поступово розширюючись до морських, для західної аудиторії так і залишилася незрозумілою. Виходить, Україна не використала всіх можливостей, щоб розвинути свій військово-морський потенціал. Через це Міноборони і уряд в очах Заходу виглядають нерішучими і некомпетентними.
Україна – найбільш уразливий гравець в цій ситуації, і Заходу буде значно важче захищати Чорне море з таким зневажливим ставленням з її боку. Але ж питання захисту Чорного моря – це ще і в певному сенсі перевірка готовності Києва вживати необхідних військово-політичних заходів щодо власного захисту. Це може стати шансом для країни домогтися того, чого вона так давно прагнула: переконати скептично налаштованих членів НАТО щодо її участі в альянсі.
Якби Київ доклав усіх зусиль, щоб надати розголосу цій проблемі і протистояти їй, український народ було б простіше захистити. Втім, не тільки його: ще і три приморські держави-члени НАТО – Румунію, Болгарію і Туреччину, а також Грузію, на яку Росія ще й чинить сильний тиск.
Нарешті, слід пам'ятати: Росія не будує великих капітальних кораблів, проте виготовляє менші фрегати і корвети, а також у неї є нові підводні човни. Всі разом вони становлять собою серйозну загрозу аерокосмічним операціями НАТО. До того ж, вони можуть забезпечити захист наземним військам, які посягають на сусідні території – Україну і країни Балтії. (Саме це російські радники запропонували Єгипту в 1973 році у Війні Судного Дня: результати були далекосяжними).
Так, імовірно, у Росії є можливість вести лише обмежені війни із застосуванням звичайних озброєнь. Але саме завдяки таким війнам вона може добитися глибинних стратегічних змін.
На найближче майбутнє перед НАТО і Україною стоїть одне з найважливіших завдань: посилити свою оборону в морі.
Переклад НВ
Для того, аби зруйнувати Керченський міст, який зʼєднує РФ з окупованим Кримом, недостатньо буде самих лише ракет ATACMS. Для того, щоб руйнація переправи стала гарантованою, нам потрібні Taurus, передають Патріоти України. Передачу Україні цих ракет п...
Сьогодні Росія визнала, що зробила уже другий за цей рік крок до ескалації війни проти України. Як наголосив президент України, по Дніпру була застосована нова російська балістична ракета, передають Патріоти України. "Путін ударив по нашому місту Дніпр...