"Захід надасть Росії ресурси, а Росія Заходу - газ і корупцію. Це буде сценарій не краху, а повільного загнивання", - Шевцова про підступний план Кремля і майбутнє України

У Кремля виникла проблема з новою ідеєю легітимації. Путін вже перепробував кілька ролей: Стабілізатора, Модернізатора, Військового Лідера. Тепер намагається освоїти роль Миротворця, переконана політолог.

Фото: 112.ua

"Ворогувати або миритися? Над цим питанням Росія і Захід билися весь рік, що минає, і не прийшли до остаточних рішень. Тим часом відносини з Заходом для російської системи стали екзистенційним питанням: перекриття фінансового і технологічного ресурсу, який поставляє Росії ліберальна демократія, поставило кремлівське самодержавство на грань виживання", - пише Лілія Шевцова для "Радіо Свобода", повідомляють Патріоти України, і продовжує:

"Більш того, маргіналізація Росії після "визволення Криму" ламає державний статус, який є хребтом національного єдиновладдя. Росія, щоб залишатися Державою, повинна повернутися до діалогу з західними партнерами.

У свою чергу, Росія вперше стала чинником внутрішньої політики для західних держав, головним чином для США. Тепер ставлення різних політичних сил до Росії впливає на результат боротьби за владу у Вашингтоні, і це відповідним чином буде проектуватися на зовнішню політику західного світу. Звичайно, Захід не бажає ні холодної, а тим більше "гарячої війни" з Росією, Захід не наважується ізолювати Москву, побоюючись посилення її агресивності. Але як стримувати примхливого гравця і одночасно говорити з ним - незрозуміло.

Нещодавно опублікована стаття колишнього віце-президента США Джозефа Байдена і виступ одного з лідерів німецької соціал-демократії Зигмара Габріеля демонструють два західних підходи до Росії.

Байден закликає до відплати за російську "атаку проти американської демократії". Його пропозиція створити в Вашингтоні комісію з розслідування російського втручання у внутрішні справи США (подібну до тієї комісії, яка розслідувала терористичний акт 11 вересня 2001 року) загрожує на довгі часи перетворити Росію на ворога Америки.

Габріель, навпаки, закликає Німеччину перейти до "прагматично-реалістичної зовнішньої політики", пропонує відмовитися від "правового ідеалізму". Це означає, як пояснює Ральф Фюксе, директор-співзасновник німецького Центру ліберальної сучасності, що "критерієм німецької зовнішньої політики повинні стати не демократія і права людини", а збереження "хороших відносин з Китаєм, Росією та Іраном". Заява Габріеля, стверджує Фюксе, означає "прагнення згорнути санкції проти Росії і повернутися до партнерських відносин із Кремлем". У разі формування правлячої коаліції німецьких християнських демократів і СДПН, при таких настроях серед соціал-демократів, канцлеру Меркель буде складно утримувати санкційну єдність Європейського союзу щодо Росії.

В якому напрямку йде осмислення відносин Росії і Заходу всередині російського істеблішменту? Путін відмовився від нарощування напруженості і ось уже кілька років намагається відкоригувати наслідки свого "кримського походу", який підірвав механізм існування Росії за рахунок Заходу. Російський президент сьогодні закликає "перегорнути сторінку" у відносинах із Заходом. Сергій Лавров, у свою чергу, твердить: "Ми не прагнемо до конфронтації ні зі США, ні з Євросоюзом, ні з НАТО. Навпаки, Росія відкрита для взаємодії з західними партнерами". Наше завдання, пояснює Лавров, - "модернізація з використанням європейських досягнень", але без "радикального зламу традицій".

Словом, Кремль намагається повернутися до співпраці з ліберальною демократією, але не втрачаючи обличчя і бажано при виконанні Заходом хоча б деяких своїх побажань. Антизахідна істерика з "зомбоящика" орієнтована на внутрішню аудиторію. А ось на експорт Кремль пропонує нову угоду з ліберальною демократією.

Вся справа, однак, в тому, що будь-яка угода - це обмін поступками. Зрозуміло, чого Москва чекає від Заходу: зняття санкцій і повернення до обміну ресурсами - ми вам газ і можливість обслуговувати наші економічне інтереси, ви нам кредити, технології і гарантію безпроблемної інтеграції нашої еліти в ваше суспільство. Для Заходу ці умови вже неприйнятні. Західному істеблішменту для збереження свого обличчя необхідний відхід Росії з України; інше може стати предметом торгу. Однак вся справа в тому, що Кремль може піти з України тільки переможцем! Така логіка самовладдя, а зовсім не каприз Путіна.

Сьогодні "сирійський гамбіт" Путіна надає йому видимість перемоги, яка так необхідна як доказ сили знесиленої російської влади. Сирійська "перемога" є для Кремля передоплатою для повернення до діалогу з Заходом. Цей діалог повинен дозволити розв'язати "український вузол", який є основним каменем спотикання для відновлення кровопостачання російської системи за рахунок Заходу.

Відчувається, однак, що російська влада не впевнена, яким має бути баланс "кулака" (тобто демонстрації сили) і "обіймів" у відносинах із Заходом. Цей баланс залежить від того, як в Росії розуміють стан Заходу. Судячи з усього, дехто вважає, що Росія знову "на коні", а Захід "програє в стратегічному змаганні". Ось що думає Сергій Караганов: "Росія осідлала хвилю історії, яка прийшла до фінішу півтисячолітнього панування Заходу і побігла попереду". Хмм ... Західні санкції щодо Росії - це що? Доказ програшу Заходу? Яка кумедна логіка! В'ячеслав Ніконов із захватом малює грандіозну картину повернення Росії в перший ешелон, пропонуючи почати будувати "концерт" великих держав і мріючи про "довірче партнерство" зі США. Європа перебуває в замішанні, і кого-то серед європейців можна спокусити можливістю виступити на "концерті". Але США консолідуються на ідеї "Росія токсична", так що змусить Вашингтон повернутися до "довірливості" у відносинах з Москвою?

У Кремля виникла проблема з новою ідеєю легітимації. Путін вже перепробував кілька ролей: Стабілізатора, Модернізатора, Військового Лідера. Тепер намагається освоїти роль Миротворця

Якщо Кремль прислухається до переможних тромбонів, та ще повірить у готовність Заходу до потурання, то справи кепські. В такому випадку у російської правлячої команди може знову виникнути спокуса промацати, чи є у Заходу м'язи. Тим більше що у Кремля виникла проблема з новою ідеєю легітимації. Путін вже перепробував кілька ролей: Стабілізатора, Модернізатора, Військового Лідера. Тепер намагається освоїти роль миротворця, який пропонує світу вихід із нової холодної війни. Але, щоб ця роль не підірвала самодержавство, йому відчайдушно потрібний відступ Заходу!

Якщо Захід не готовий дати Кремлю можливість відчути перемогу, можна спробувати примусити західних лідерів до цього загрозою побити в їх вікнах скло. Російська тактика примусу до любові була аж до нинішнього часу успішною. У кремлівському "інструментарії" ще залишилися засоби примусу: і обіцянка перевести російську економіку на "військові рейки"; і загроза вийти з Договору по РСМД. Цього в принципі достатньо, щоб у західної еліти затряслися жижки. Якщо справа піде в цьому напрямку, то Росія знову перетвориться в обложений табір - навіть усупереч бажанню еліти, яка вважала за краще б влаштуватися в іншому, ворожому таборі. Не забудемо, проте, чим завершилося попереднє табірне протистояння - крахом СРСР.

Якщо ж Захід спустить все на гальмах, то значить, світ повернеться до "великої угоди" останнього двадцятиліття: Захід надасть Росії ресурси, а Росія Заходу - газ і корупцію. Це буде сценарій не краху, а повільного загнивання; правда, разом із Заходом, що може комусь принести задоволення.

Ой так! Ми забули про президентські вибори. Втім, сьогодні інтрига, яка визначить траєкторію Росії, аж ніяк не в виборах. Інтрига в тому, чи захоче Захід залишатися ресурсом російського самодержавства. І неважливо, хто це самодержавство буде в Кремлі уособлювати".

"Он же пропал и рота его пропала": Окупант розповів, як "неблагонадійних" росіян командування обнуляє на фронті (відео)

п’ятниця, 22 листопад 2024, 14:56

ГУР перехопило нову телефонну розмову окупантів, в якій росіянин нервує через новини з фронту і скаржиться на великі втрати, передають Патріоти України. Росіянин розповів, що один його знайомий окупант відправився на “нуль”, де був знищений разом зі ус...

"Кєдр", а не "Орешник": Українські розвідники розповіли подробиці про нову балістику Путіна

п’ятниця, 22 листопад 2024, 14:02

Росія вдарила 21 листопада по Дніпру балістичною ракетою зі складу нового ракетного комплексу "Кєдр". Про це повідомило Головне управління розвідки МОУ, передають Патріоти України. Підльотний час ракети з моменту запуску в Астраханській області до влуч...