"Добробати врятували Україну навесні 2014-го, але заплатили за це надвисоку ціну", - Євген Дикий

Всі плани Росії будувалися на знищенні нашої армії, але вони абсолютно не передбачали людський фактор.

Євген Дикий. Фото: gazeta.ua.

"Добровольці зупинили наступ ворога на той час, поки наша регулярна армія майже з нуля створювалась", - каже в інтерв'ю Євген Дикий, доброволець, командир 2-ї роти 24-го батальйону територіальної оборони "Айдар". Патріоти України пропонують вам прочитати запис цієї бесіди.

14 березня в Україні відзначають день добровольця. Яка їх роль у війні на Донбасі?

На першому етапі російсько-української війни роль добровольців була ключовою. Хоч, можливо, це не скромно з мого боку, бо я один з них. Але мені здається, що ми тут маємо все-таки об'єктивно історичний факт - саме добровольці навесні і влітку 14-го врятували українську державу як таку.

Річ у тому, що нашу армію свідомо робили небоєздатною. Жоден з урядів, які мінялись в Україні не передбачав, що армія буде воювати. Для наших політиків все зводилось до того, що збройні сили і не мали бути боєздатними. Тому, коли починалась реальна війна, армії не було як явища.

За відсутності боєздатного війська політичне керівництво країни нічого не могло вдіяти, яким би рішучим воно не було і саме в цей момент з'явився добровольчий рух.

У 2014 році вони врятували Україну? Чому була у них необхідність?

Всі плани Росії будувалися на знищенні нашої армії, але вони абсолютно не передбачали людський фактор і всіх його наслідків. Цей громадянський рух зіграв і безпосередньо військову роль і політичну роль.

З військового боку добровольці зупинили наступ ворога на той час, поки наша регулярна армія майже з нуля створювалась. Ще більшим був політичний фактор — саме добровольчі батальйони, переламали громадську думку. Країна повірила, що у протистоянні з РФ ми не приречені програти. Що, якщо є достатня кількість божевільних, які об'єднані одною ціллю, то насправді ми готові дати ворогу гідну відсіч і навіть зупинити його.

І так само це вплинуло на політичне керівництво країни — воно позбавилося песимістичних настроїв й припустило той факт, що ми здатні воювати з РФ на рівних. Українська влада скористалася тією паузою, яку надали добровольці: почала формуватися, шляхом мобілізації, регулярна українська армія. І вже у 2015-му році роль добровольчого руху звелась до нуля.

Створення добровольчих формувань допомогло зупинити агресора?

Добробати відіграли критично-важливу роль навесні 2014 року, фактично врятували країну заплативши за це надвисоку ціну — всі практично загинули, а як військове формування були повністю знищені.

Більшість батальйонів фактично принесли себе в жертву — вони були розгромлені, розформовані в серпні-вересні 2014 року після заходу на Донбас регулярних підрозділів російської армії Але це дало час для відновлення української армії. Коли це сталося, росіянам дала відсіч регулярне українське військо, яке надалі перебрало усі ті функції, що виконували ми. Як, власне, і треба було.

Яка роль добровольці сьогодні на передовій?

З військової точки зору, добровольчий рух перестав грати на фронті суттєву роль з вересня 2014-го. І вже починаючи з 2015 року добровольці зробили для України все, що могли. Однак, на той час це вже не загрожувало Україні катастрофою.

Тобто добробати виконали свою одноразову роль, а далі вони би перестали нести позитивний вклад і стали суспільною небезпекою.Тому дуже добре, що, в результаті, добробати здобули славу у 2014 році та пішли в історію. А не перетворилися на бандформування. Керівництво країни поступило, можливо боляче для когось із нас, але мудро коли розформувало батальйони. Всіх або розпустили по домівках, або призвали до лав збройних сил.

Це абсолютно правильне, відповідальне рішення. Кажу вам як людина, яка бачила на що перетворюються добровольчі формування в разі, якщо вони існують довго. Ми б зараз мали замість політичної системи - польових командирів та отаманів. Цього ми уникнули.

Єдиний виняток, який зробили - для батальйону "Азов". І нині ми бачимо, до яких наслідків це приводить, коли він переріс в полк, навколо якого почали формуватися і власна партія, і свої штурмові загони під назвою "Національні дружини". Тепер уявіть, що б було якби таке саме формувалося навколо кожного добробату.

У 2015-16 роках добровольчі батальйони почали вливатися в ЗСУ та Нацгвардію. За яким принципом вони воювали у 2017-18 роках?

Реально, навіть у 2016-му, тим більше у 2017-18 роках добровольчі формування у війні ролі не відіграють. Воює ДУК "Правий сектор" єдиний, який не злився, але це навіть більш політичний акт, ніж реальне військове формування. По реальному розміру це навіть не батальйон, а рота неповного складу. Тобто "Правому Сектору" треба, щоб в них було свое окреме бойове формування, а оскільки воно навіть на роту особового складу не тягне, то це великої ролі і не являє. Але, відповідно, одна рота і картини на одній ділянці не робить.

"Азов" трансформувався в полк, але він єдиний саме політизований. Має окрему політичну партію,та силові структури, чого в нормальній країні навіть бути не може,

Що стосується решти, "Айдару" наприклад, то по факту вони не просто влилися в Нацгвардію та ЗСУ, а від них залишилася лише назва. Наприклад, в нинішньому складі самих "айдарівців", які воювали на початку російсько-української війни менш ніж 5%. І така картина скрізь. Тобто лишається слава, лишається назва, але це вже звичайні регулярні підрозділи напряму ніяк не пов'язані з добровольчими батальйонами 14-го.

Командувач ООС Сергій Наєв заявляє, що добровольчих формувань немає зараз на фронті. Це дійсно так?

Скільки є? В нас 400-кілометрова лінія зіткнення. На ній стоять десятки тисяч людей регулярної армії та 50 людей Яроша, це може говорити про щось серйозне?

Коли ми говоримо про добровольчий рух 14-го, то там було від 20 тис. бійців-добровольців та потужний волонтерський рух за спиною. І це було в той момент, коли регулярна армія не могла виставити навіть 20 тис. І тому це було явище. Співвідношення 40-50 тис. "регулярівців" (регулярна армія України. - ред.) і 50 людей. Про що ми говоримо?

Тепер, щоб піти воювати треба підписати контракт з ЗСУ і це нормально. Це має бути в нормальній державі.

Джерело: Gazeta.ua

Скрепи православні невгамуються: Перед в'їздом в Єкатеринбург повісили покажчик "Город бесов"

понеділок, 17 червень 2019, 21:31

Небажання місцевої влади, а також церковних князів РПЦ, дослухатись до містян, котрі вимагали не чіпати один з нечисленних зелених кутків промислового мегаполісу, породило жорстке протистояння, в котрому взяли участь й потужні прокремлівські сили

Царство небесне... На Донбасі смертю героя загинув командир розвідки 42-го ОМБ

понеділок, 17 червень 2019, 21:12

У загиблого залишилися дружина, син і дочка. Сьогодні, 17 червня, в зоні проведення операції Об'єднаних сил, під час виконання бойового завдання загинув командир розвідки 42-го окремого мотопіхотного батальйону Павло Тихонов. Про це CBN повідомив керів...