Як уряд вбиває майбутнє України: Науковці оголосили загальноукраїнську акцію протесту (відео)

"Втеча мізків" з країни стає невідворотнім явищем, більше 600 провідних науковців з найперспективіших галузей торік виїхали за кордон.

Скрін відео

Науковці оголосили загальноукраїнську акцію протесту. Вона розпочалась зі Львова: вчені вимагають від уряду збільшити фінансування Національної академії наук на понад 700 мільйонів гривень і подати відповідний законопроект на розгляд парламентарів. Адже цьогоріч уряд розпочав реформу наукової галузі, вирішивши скоротити фінансування наукових установ на майже 30%. Про це пише Радіо Свобода, інформують Патріоти України.

Кілька сотень науковців зібралися біля пам’ятника Шевченкові у Львові. Гасла, з якими прийшли, промовляли: «Наука в небезпеці», «Фінансуєте науку – фінансуєте майбутнє», «Наука – основа розвитку держави», «Знищена наука – знищена держава». Причиною протесту стало скорочення фінансування наукових закладів.

Керівник Львівської регіональної організації профспілки працівників Національної академії наук України Тарас Яницький каже Радіо Свобода, що грошей, виділених на цей рік для 19 наукових установ Львова, які входять до НАН, не вистачає на виплату зарплатні й оплату комунальних послуг – це фінансування майже на 30% менше від потреб.

«Ми вийшли на мітинг у зв’язку з початком так званої реформи в НАН, яка стосується лише оптимізації фінансування академії. Коштів не вистачає на виплату захищених статей, я вже мовчу про розвиток матеріально-технічної бази. У таких умовах розвивати науку неможливо. Ми мали б скоротитись на 40%, а це смерть кадрового потенціалу», – говорить Тарас Яницький.

Науковці працюють не цілий робочий день

У дев’ятнадцяти наукових установах при НАН у Львові працює 2300 осіб, після реформи близько тисячі людей можуть залишитися без роботи. На сьогодні заборгованості із зарплати немає, але у зв’язку зі зменшенням фінансування деякі наукові установи перевели працівників на скорочений робочий день, щоб зберегти кадри.

«Ми отримуємо неповну зарплату. Я, працюючи на посаді старшого наукового співробітника, маючи вчене звання і науковий ступінь, отримала за попередній місяць 2011 гривень. Мова лише про виживання. Нам 50% зарплати не платять і виплат за науковий ступінь, стаж, вчене звання», – каже Тамара Пацай, старший науковий співробітник Інституту народознавства НАН України.

Наукові працівники скаржаться на те, що на дослідження виїжджають за власні гроші, що не забезпечені вже роками сучасним обладнанням, що через руйнування української науки держава втрачає кадровий потенціал. Протестувальники назвали цифру, що торік з України виїхали понад тисяча науковців, серед них близько ста докторів наук і понад півтисячі кандидатів наук. А ці люди навчались в Україні за державні гроші, тут здобували досвід.

Наукові установи Львова звертались до перших осіб держави з численними пропозиціями і вимогами. Оскільки не було реакції, вирішили піднятись на протест.

Заступник голови Львівської облдержадміністрації Юрій Підлісний наголошує, що необхідно реформувати Академію наук. Адже чимало вчених просто обіймають посади, не можуть представити добрих наукових праць, не розвиваються. До слова, серед наукових працівників є й такі, які не захистили кандидатської чи докторської дисертації у відповідному віці, не видали монографії, не мають наукових статей, винаходів, досліджень.

"Сісти за стіл переговорів – ось, що потрібно. Довести один одному правильність аргументів. Ми не можемо сказати, що уряд цілковито неправий, і не можемо говорити, що НАН є непридатною. Тому мають фінансуватись фундаментальні дослідження, бо на них важко знайти позабюджетні кошти, потрібно допомагати в матеріально-технічному переоснащенні наших наукових інституцій. А щодо персоналу, то це питання. Скажу як філософ, який вчився в Україні і на Заході. Я читав чимало докторських дисертацій, і багато з них – це була просто макулатура", – наголосив Юрій Підлісний.

Протест львівських науковців планують підхопити їхні колеги з Дніпропетровська, Миколаєва, Одеси, Харкова, Києва.

Євген Кошовий розповів, чому його донька Варвара навчатиметься в Польщі

неділя, 5 травень 2024, 14:41

Художній керівник і актор студії Квартал 95 Євген Кошовий в інтерв'ю KP розповів, що його старша донька, 16-річна Варвара мріє про велику сцену і тому багато займається вокалом, передають Патріоти України. Кошовий відповів, чому саме Польща імпонує Вар...

Українка Вероніка Мірошниченко зізналась, чому потиснула руку російській тенісистці

неділя, 5 травень 2024, 13:51

Тенісистка Вероніка Мірошниченко, яка має російський паспорт, поділилась спогадами з матчів проти представниць країни-агресора. Українка розповіла, що на емоціях потиснула руку росіянці Анастасії Тиханової, однак після цього ігнорувала всіх спортсменок...