Хіти тижня. Не втрапте на "гачок"! Як обманюють українців у супермаркетах

Українське законодавство гарантує права всіх споживачів. Супермаркети і магазини перебувають у програшній ситуації - провину покупця їм потрібно доводити, а ось простий відвідувач за замовчуванням правий. Що робити, якщо в супермаркеті продали зіпсований товар, на виході змушують показати особисті речі чи купити розбиту пляшку вина, розповідають Патріоти України.

Платити чи ні: що робити з пошкодженим товаром

Якщо товар пошкоджений до того моменту, як ви заплатили за нього, впевнений юрист Олександр Плахотник, оплачувати покупку не потрібно. Так, згідно зі ст. 17 закону України "Про захист прав споживачів", магазинам і супермаркетам заборонено примушувати споживача купувати ту продукцію, яка не відповідає "необхідному рівню якості". Фактично, до того моменту, як ви оплатили покупку, за стан товару відповідає його власник - магазин або супермаркет. І тут вже залежить особисто від вас. Якщо скажете, що будете, звичайно, він віднесе пляшку на касу і проб'є вам той товар, який ви не можете використовувати, але у вас завжди є право відмовитися ", - пояснює юрист.

Так, змусити оплачувати товар супермаркет або магазин не має право. У разі, якщо адміністрація вважає, що товар пошкодили навмисно, вони можуть зафіксувати факт, але не випускати з магазину і вимагати оплатити його не мають права.

Є і зворотна сторони, відзначає Плохотнік. До того моменту, як ви оплатили покупку, використовувати товар не можна. Тобто якщо покупець, наприклад, з'їв банан, випив напій або граючись пошкодив іграшку прямо в торговому залі, адміністратор може викликати поліцію і наполягати на складанні протоколу. Користуватися товаром можна тільки після того, як ви його оплатили.

"Але навіть в цьому випадку змусити сплатити покупку супермаркет не має право. Фактично, закон займає сторону споживача. Звичайно, зловживати цим правом не варто. Але чисто для розуміння: охорона не має права оглянути сумочку, змусити оплачувати. Вони можуть тільки попросити і викликати поліцію ", - розповідає Олександр Плахотник.

У той же час, якщо вам продали товар, який не відповідає стандартам якості або пошкоджений, ви маєте право вимагати від супермаркету повернути вам гроші або замінити його на інший. Якщо ж адміністратор відмовився, в першу чергу потрібно попросити книгу скарг і описати ситуацію, що склалася, залишивши свої контактні дані. Наступний крок - звернутися в Службу захисту прав споживачів, правоохоронні органи.

"Найчастіше в великих супермаркетах є "гарячі лінії", розповідає експерт в сфері захисту прав споживачів Марк Полубей. Компанії в першу чергу зацікавлені в тому, щоб покупець залишився задоволеним."Буває таке, що в окремому супермаркеті не надто адекватний керівник. Це не означає, що вся мережа така. Найчастіше вони зовсім змінюють свою риторику, якщо при них же почати дзвонити в центральний офіс", - розповідає експерт.

Отруївся в супермаркеті: кому скаржитися

Головне - зберігати чеки. Якщо через неякісний продукт покупець отримав отруєння, єдиний спосіб довести провину магазину чи супермаркету - показати чек та довідку від лікаря. Медик в діагнозі повинен вказати можливу причину отруєння. Більш того, якщо пацієнт сам назвав місце, де він придбав неякісну продукцію, лікар може направити скаргу в санепідемстанцію.

"Перший крок - прийти в магазин з письмовою заявою, копією діагнозу і чека. Якщо магазин прийме рішення діяти по-хорошому і відшкодує вам весь збиток, конфлікт можна вважати вичерпаним. Якщо ні, можна звертатися до суду. Але тут потрібно розуміти, що суд - справа довга і витратна. Іноді ефективніше написати пост у соціальній мережі і тегнуть офіційну сторінку супермаркету, ніж подавати в суд ", - розповідає Олександр Плахотник.

Що ще потрібно знати:

Чи залишати сумку в камері схову? Ні! Закон це питання не регулює, але в чинній постанові Кабінету міністрів №833 чітко сказано: "Забезпечити доступ споживачів до торговельних об'єктів без залишення на збереження особистих речей, крім випадку, якщо такі речі реалізуються в таких торгових точках". Тобто заходити з сумочкою, рюкзаком в супермаркет або навіть секонд-хенд можна, якщо в цьому магазині не продаються такі ж речі.

Більш того, варто враховувати, що найчастіше супермаркети захищають себе від відповідальності за втрату речей за допомогою спеціальних табличок. Згідно із законом камери схову можна використовувати за бажанням, але на практиці охоронці зловживають своїм правом і намагаються змусити покупця залишити сумку в камері. Але за збереження речей в такій камері відповідальність ніхто не несе.

Чи потрібно показувати охоронцеві свої речі? Ні! Закон про "Охоронної діяльності" чітко говорить: охорона має право оглядати речі тільки за згодою їх власників. Більш того, в законі йдеться про режимних об'єктах, а супермаркет - громадське місце. Тобто можна сміливо відмовлятися від огляду особистих речей. Якщо ж охорона не дозволяє вийти з магазина - відразу викликайте поліцію. Після того, як ви покажете речі правоохоронцю, можна відразу ж писати заяву в поліцію за незаконне обмеження свободи співробітниками супермаркету / магазину.

Що якщо в чеку виявився зайвий товар? З'ясовувати ситуацію краще відразу на касі. Якщо ж ви виявили в чеку "зайве" вже вдома - повертайтеся в супермаркет і просіть касира повернути гроші. Якщо він відмовиться, викликайте адміністратора, поліцію і вимагайте, щоб правоохоронці переглянули запис відеокамери, на якій буде видно, що ви оплатили товар, який насправді не отримали.

Якщо послизнувся, чи повинен супермаркет відшкодовувати збиток? Українці дуже рідко звертаються до суду з подібними позовами, пояснює Олександр Плахотник. Головне тут - отримати свідчення свідків і викликати швидку прямо в супермаркет. Якщо ви посковзнулися, наприклад, через вологу підлогу і поруч не було таблички з попередженням, суд цілком може зайняти вашу сторону.

"Важливо все документувати - взяти номер свідка, зафіксувати звіт медиків, отримати чеки на все. Але не треба відразу йти до адвоката і писати заяву в суд. Спробуйте спершу написати заяву на ім'я директора магазину, звернутися до вищого керівництва. Якщо це не допоможе, тоді вже можна піти в суд і там відстояти свої права. Але потрібно зрозуміти, що це не спосіб заробити. суд буде тривати довго, великих компенсацій чекати не варто. Швидше це шанс відстояти свої права ", - пояснює експерт.

Джерело: Обозреватель

Ремонт техніки за гарантією переводять на нові правила: Кабмін ухвалив рішення

середа, 29 листопад 2023, 10:44

Документи про надання покупцям гаджетів та побутової техніки гарантії на техобслуговування стануть електронними. Продавці більше не будуть зобов'язані заповнювати паперові бланки із мокрими печатками. "Гарантія" на товар оцифровуватиметься та зберігати...

Підвищення пенсій з 1 січня може не відбутися: Експерт вказав на важливий нюанс

середа, 29 листопад 2023, 10:24

У законі про держбюджет на 2024 рік передбачено збільшення прожиткового мінімуму з 1 січня. Разом з цим зазвичай відбувається автоматичний перерахунок мінімальних пенсій та різних надбавок до них, передають Патріоти України. Юрист Сергій Коробкін зазна...