Хіти тижня. Нові пенсії, податки і курс долара: Експерти розповіли, що чекає Україну

В Україні вже через 2 роки долар буде продаватися приблизно по 32 грн. До цього моменту мінімальна пенсія зросте до 1 856 грн, а темпи зростання цін сповільняться до 5,6% в рік.

Ілюстрація: ЗМІ

Різко дорожчатимуть цигарки і алкоголь - акцизи уряд планує підвищувати до тих пір, поки вони не дійдуть до рівня ЄС. Такі прогнози закладені в проекті бюджетної резолюції, яку уряд днями зареєструвало в Раді, повідомляють Патріоти України з посиланням на obozrevatel.com.

Макроекономіка: сміливі прогнози

Більшість міжнародних партнерів, та й сам прем'єр впевнені: українська економіка повинна зростати темпами вище 5% ВВП на рік. В такому випадку можна поступово скоротити боргове навантаження на бюджет і припинити програму кредитування з МВФ. У проекті бюджетної резолюції Кабмін зробив досить сміливий прогноз. За їхніми оцінками в 2021-му ВВП України виросте на 6,3%.

З огляду на те, що останні кілька років темпи зростання були практично в два рази нижче, зараз такий прогноз може здатися занадто позитивним. Однак наступні кілька років можуть виявитися сприятливими для світової економіки, а загальне зростання торкнеться і України. Для прикладу, згідно зі звітом МВФ World Economic Outlook, в середньому економіки країн з ринками, що розвиваються в цьому році збільшиться на 4,9%, в 2019-м - 5,1%. Один з лідерів за темпами зростання - Індія (7,4% в цьому році і 7,8% - в наступному). Українська економіка, за оцінками Фонду, в наступному році додасть 3,3%. Кабмін очікує зростання в 3,6%.

Ще один важливий орієнтир - уповільнення інфляції. Так, через швидуий ріст цін українські банки не можуть значно знизити ставки за кредитами, а гривневі заощадження знецінюються. Також висока інфляція може перешкодити запуску накопичувальних пенсій, які заплановані вже на наступний рік. Внески будуть в гривнях, і якщо, як і в попередні кілька років, інфляція переступить позначку в 10%, є ризик, що Фонди не зможуть не те щоб примножити, а навіть зберегти заощадження.

Згідно з проектом бюджетної резолюції, в наступному році інфляція буде на рівні 6,5%, в 2020-м - 6%, а в 2021-м - 5,6%. Для порівняння, мінімальна пенсія за цей же період має зрости з 1624 до 1856 грн. Таке зростання дозволить не тільки компенсувати інфляцію, але і збільшити рівень добробуту українців.

Є й погана новина - девальвація гривні продовжиться. Знецінення української валюти триває вже багато років. Важливо, щоб доходи росли швидше, ніж падає гривня. В такому випадку більшість українців подорожчання долара на собі не відчують. Якщо вірити очікуванням Кабміну, в наступному році в середньому долар продаватимуть за 30,5 грн, в 2020-м - 31,4 грн, а в 2021-м - 31,8 грн за долар. До курсу долара безпосередньо прив'язані ціни на імпортні товари, бензин, газ, нерухомість і автомобілі.

Основні завдання: підняти мінімалку і скоротити борг

Держборг повинен бути на рівні не більше 56% ВВП - йдеться в проекті. Згідно з міжнародною методикою, якщо держборг перевищує позначку в 60%, країні доведеться справлятися з високим борговим навантаженням на бюджет і левову частину коштів витрачати на обслуговування і погашення кредитів. За підсумками минулого року борг України становив понад 70% ВВП. Орієнтир у 56% вдасться виконати лише за умови високих темпів зростання економіки.

Забезпечити зростання мінімальних зарплат - ще одна задача Кабінету міністрів, значно підвищення зарплат дозволить не тільки збільшити попит на українські товари, що підштовхне до розвитку бізнес, а й дозволить подолати ряд інших проблем. Так, двократне зростання мінімалки в минулому році дозволив значно збільшити доходи Пенсійного фонду. Крім того, високі зарплати дозволять утримати українців від трудової міграції.

Ще одне завдання уряду - щорічний перегляд ставок акцизного податку на алкогольні напої, екологічного податку та рентної плати, наближення ставок акцизного податку на тютюнові вироби до рівня, передбаченого директивою ЄС. На даний момент в Україні середня вартість пачки цигарок коливається в межах 25-27 грн, в той же час в сусідній Польщі - 103 грн, а в Великобританії - понад 376 грн. За кілька років акцизи підвищать з 20 євро (станом на кінець минулого року) до 90 євро за тисячу сигарет. А середня вартість пачки збільшиться до 90-100 грн. Решту податкових ставок уряд найближчим часом переглядати не планує.

"Ердоган приставив пістолет до власної голови у Сирії", - Bloomberg

п’ятниця, 28 лютий 2020, 17:27

Один з найбільш поширених афоризмів у зовнішньополітичних колах говорить, що Пакистан веде переговори із Заходом, приставивши пістолет до власної голови. Під керівництвом Раджепа Таїпа Ердогана Туреччина оновила цю унікальну техніку, націливши ще один ...

Хіти тижня. Чи буде в Україні податок на банківські карти: З'явилася важлива заява

п’ятниця, 28 лютий 2020, 17:00

Податкова служба України повідомила, що жодних нових відрахувань з переказів на карткових рахунках вводити не планується і пояснила, звідки з'явилася така інформація. Крім того, юристи дали пояснення, в яких випадках будуть стягуватися податки, переда...