Хіти тижня. Справа не в цукрі! Вчені з'ясували, яка їжа сприяє набору зайвої ваги

Наскільки харчові продукти сприяють саме стану ожиріння – одне з фундаментальних досліджень, яке досі залишається без відповіді.

Причина цього в тому, що таких експериментів проводять мало і вони короткострокові, адже неетично змушувати здорових людей протягом року сідати на "важку" дієту, щоб вони потім страждали від надмірної ваги. Однак такі досліди можна робити на мишах. І саме цим зайнялися науковці з Китайської академії наук у Пекіні та Університету Абердін у Шотландії, передають Патріоти України з посиланням на The New York Times.

Дослідники призначили 29 різних дієт для сотень дорослих мишей чоловічої статі (учені сподіваються включати мишей-жінок у пізні експерименти).

Раціон одних тваринок на 80% складався з продуктів, які містили насичені та ненасичені жири. Також були дієти з невеликою кількістю вуглеводів. Інші споживали нежирні продукти та легкі вуглеводи, переважно із зернових та кукурудзяного сиропу. Були й такі, що отримували чистий цукор та мали страви з високим або низьким процентним вмістом білка.

Миші сиділи на своїх дієтах три місяці, що приблизно дорівнює дев'яти людським рокам. Тваринам дозволяли їсти і рухатися у своїх клітках за бажанням. Потім мишей зважували та аналізували за структурою тіла, а їх мозкову тканину досліджували на підтвердження зміненої активності гена.

Лише деякі миші стали гладкими – майже кожен з них був на дієті з високим вмістом жиру в продуктах. Ці миші продемонстрували також ознаки змін у активності певних генів у мозку, пов'язаних зі сприйняттям винагороди: жирна дієта зробила їх щасливими.

Жодна з інших дієт, у тому числі багата цукром, не призвела до значного збільшення ваги або подібної зміни експресії генів. Навіть продукти з вмістом жиру понад 60% не призвели до значного збільшення ваги.

При цьому миші на жирних дієтах споживали менше їжі, ніж інші. Мабуть тому, що просто не могли спожити стільки жиру.

Ці висновки були відтворені в наступних експериментах з чотирма іншими мишачими породами. Результати були аналогічні.

Автори дослідження вважають, що жирні страви стимулювали і змінювали ділянки мозку, завдяки чому миші хотіли жирної їжі настільки, що ігнорували інші тілесні сигнали, які вказували на те, що вони вже отримали достатню кількість енергії.

Звичайно, дослідження було зосереджено на збільшенні ваги, а не на її втраті, і його об'єктами були миші, а не люди, але результати цікаві. Цукор не зробив мишей товстими, як і дефіцит білка. Тільки жир змусив їх бути жирними.

Опублікував: Олег Устименко

Готуйтеся до аномалій! В Україну йде різке потепління до +20 - прогноз синоптика

субота, 18 січень 2025, 22:55

У суботу, 18 січня в Україні прогнозують переважно суху погоду без істотних опадів. Про це повідомила синоптик Наталка Діденко у Facebook, передають Патріоти України. За її словами, в Україні протягом суботи прогнозують сильний північно-західний вітер ...

Знову удар? Галущенко пояснив, коли можуть зрости ціни на електроенергію в Україні

субота, 18 січень 2025, 22:40

Тариф на електроенергію, який був встановлений в Україні, діятиме протягом поточного опалювального сезону. Уряд не має планів щодо його збільшення. Про це повідомив міністр енергетики Герман Галущенко під час "Години запитань до уряду" 17 січня, переда...