Лайфхак від юристів: Як правильно поводитись, якщо сусіди затопили квартиру

Засвоїти, як правильно поводитись краще заздалегідь, у спокійних обставинах, ніж на нервах, якщо, не дай Боже, таке станеться

У 2018 році для врегулювання ситуації із затопленням квартири і відшкодування отриманого збитку, власникам житла слід керуватися Правилами утримання житлових будинків та прибудинкових територій, Інструкцією про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень і Цивільним кодексом України.

У цих документах затверджені норми, за якими проводиться фіксація ситуації, що виникла, визначення матеріальних збитків і його відшкодування, повідомляють Патріоти України з посиланням на Domik.ua.

У разі затоплення житлового або нежитлового приміщення в багатоквартирному будинку слід вдатися до таких дій:

Крок 1. Зафіксувати факт затоплення квартири. Це дозволить вимагати компенсації завданих збитків в суді, якщо винуватці відмовляться добровільно оплатити ремонт житла.

Власнику квартири слід звернутися до балансоутримувача багатоквартирного будинку для складання "Акта про залиття, аварію, що сталася на системі центрального опалення, гарячого водопостачання (або холодного водопостачання). Форма акта затверджена наказом Державного комітету з питань житлово-комунального господарства від 17.05.2005 №76 "Про затвердження Правил утримання житлових будинків та прибудинкових територій".

Зразок акту про затоплення квартири

У листі Міністерства з питань житлово-комунального господарства України №12/20-11-1975 від 29.12.2009 щодо ремонту квартири після затоплення значиться, що в акті необхідно вказати наступну інформацію:

• дата складання акта: число, місяць і рік;

• прізвища, ініціали членів комісії і займані посади;

• ПІБ власника або орендаря квартири, яка була затоплена;

• адреса квартири, поверх, форма власності;

• ПІБ власника або орендаря квартири, з вини якого сталося затоплення;

• адреса квартири, поверх, форма власності;

• характер затоплення квартири і його причини;

• розмір матеріального збитку (вказати які приміщення житла вимагають ремонту в результаті затоплення, перелік пошкоджених речей та їх орієнтовна вартість);

• висновок комісії по встановленню вини особи, яка вчинила затоплення.

Власникам квартири необхідно сфотографувати пошкодження, завдані затопленням.

Крок 2. Встановити розмір матеріального збитку, заподіяного затопленням. Щоб офіційно підтвердити розмір витрат на ремонт затопленої квартири, необхідно замовити проведення експертного дослідження.

Правила виконання дослідження прописані в "Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень". Інструкція затверджена наказом Міністерства юстиції України від 08.10.1998 № 53/5.

Так, будівельно-технічне дослідження проводиться на підставі заяви фізичної особи.

Будівельно-технічна експертиза дозволяє отримати відповіді на наступні питання:

• які ушкодження виникли в результаті затоплення;

• технічна причина пошкоджень;

• вартість ремонтно-будівельних робіт, які необхідні для ліквідації пошкоджень через затоплення;

• розмір заподіяного збитку об'єкту через затоплення.

Щоб провести експертизу, необхідно звернутися до експертної установи або до атестованого експерта.

Вартість дослідження в Києві в I кварталі 2018 року становить в середньому 5000 грн. Витрати на проведення експертизи можна стягнути з відповідача в судовому порядку, прописавши цю вимогу в позовній заяві.

Результати експертних досліджень надаються у письмовому вигляді.

Далі споживачеві можна ремонтувати приміщення.

Крок 3. Подати заяву в суд. Якщо винуватець аварії добровільно не відшкодовує збиток, заподіяний затопленням, власнику квартири слід звернутися в районний суд.

Обов'язкове пред'явлення документів, що підтверджують факт затоплення квартири і розмір заподіяної шкоди:

• акт про затоплення;

• експертне дослідження.

У ст. 1166 Цивільного кодексу України прописано, що майнові збитки, завдані неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю фізичної або юридичної особи відшкодовуються в повному обсязі особами, які заподіяли шкоду.

Запобігає раку: Вчені розповіли про рятівну дієту

понеділок, 14 жовтень 2019, 8:56

Дієтологи порадили замінити червоне м'ясо рибою або м'ясом птиці для зниження ймовірності розвитку онкологічних захворювань. Про це повідомляє Міжнародне агентство з вивчення раку (МАВР), передають Патріоти України. Для запобігання раку вчені радять ві...

Готуйтеся: Астролог назвав знаки Зодіаку, на які в кінці осені чекають серйозні потрясіння

понеділок, 14 жовтень 2019, 8:50

Гороскоп-2019 повідає про знаки Зодіаку, яким доля приготує справжні удари та випробування вже в кінці цієї осені. Астролог Павло Глоба назвав трьох представників зодіакальних сузір'їв і закликав їх зібрати до купи всю волю, щоб з гідністю пережити цей...