Не отримали нічого: Звільнені з полону бійці АТО вразили розповіддю про життя після полону

У декого з колишніх бранців немає грошей навіть на держмито - кілька сотень гривень. Деякі з них не мають родичів поза окупованими територіями.

Ілюстрація: nrt24.ru

Через місяць після обміну звільнені з полону бойовиків "Л/ДНР" усе ще не відновили свої документи та не отримали компенсації від України, повідомляють Патріоти України з посиланням на BBC-Україна.

Серед звільнених цивільних 28 - жителі непідконтрольних Києву територій, при цьому 12 із них не мають при собі документів, що засвідчують особу.

25-річний Олексій Канарський із Шахтарська Донецької області майже 3 роки провів у полоні "ДНР" і тепер не може повернути свої документи, які залишилися на окупованій території. Хлопцеві вдалося отримати тільки номер ідентифікаційного коду. Також після обміну йому видали довідку СБУ про полон, проте цей документ не підтверджує особу.

"Щоб зробити паспорт, потрібна довідка переселенця. А щоб зробити довідку переселенця - потрібен паспорт", - пояснив він. Заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій Георгій Тука визнав, що "перша проблема - це паспортизація".

"Ми знайшли повне розуміння в Державній міграційній службі та почали працювати в цьому напрямку, людям видадуть українські паспорти загального зразка", - запевнив він і додав, що на це потрібні час і гроші.

Однак у колишніх бранців може не бути грошей навіть на держмито - кілька сотень гривень. Деякі з них не мають родичів поза окупованими територіями. Відразу після обміну в Міністерстві соціальної політики заявили, що планують виплатити звільненим одноразову компенсацію - близько 100 тисяч гривень.

Журналісти поспілкувалися з кількома екс-полоненими: фанатом "Зорі" Владиславом Овчаренком, бійцем "Азова" Євгеном Чуднєцовим, Олексієм Канарським і жителем Бердянська Іваном Тиренком. Жоден із них ще не отримав коштів від держави. Вони не знають, коли це станеться та чи відбудеться взагалі.

Тука пояснив, що компенсації ще повинні пройти всі узгодження в уряді. "З боку держустанов ми не зможемо вирішити ці проблеми в найкоротші терміни, бо існують певні бюрократичні проблеми, які не дозволяють це зробити швидко", - заявив він.

Чиновник додав, що в бюджеті виписали спеціальну програму допомоги всім звільненим із полону, у 2018 році на неї передбачено 96 млн грн. Зі свого боку, керівник офісу уповноваженого президента з питань реабілітації учасників АТО Наталя Зарецька сказала, що звільнені можуть звернутися в органи соцзахисту з проханням надати допомогу у зв'язку зі складними життєвими обставинами.

У обласних держадміністрацій є кошти на такі виплати, однак заяву можна оформити тільки за наявності документів. Відзначається, що з грошима і найнеобхіднішим (теплі речі та мобільні телефони) в перші дні після обміну звільненим допомогли волонтери.

Ще одне болюче питання для колишніх полонених - пошук житла та роботи на новому місці. Частина з них вирішила після лікування повернутися на підконтрольний Україні Донбас. Там їм із житлом і роботою допомагають місцеві держадміністрації. Наприклад, одній із жінок уже допомогли влаштуватися в Маріуполі за її спеціальністю медика.

Ті ж, хто хоче залишитися в Києві, поки можуть розраховувати тільки на допомогу волонтерів - вони допомагають знімати квартири на кілька місяців. "Ті 28 чоловік, які жили на неконтрольованих територіях та отримають довідки вимушених переселенців, на загальних підставах мають право отримати житло", - розповів Тука.

За його словами, не йдеться про приватне житло, що "треба людям чесно і тверезо розповідати". "Йтися, найімовірніше, буде про гуртожитки", - зазначив він. 31 січня Кабінет міністрів прийняв рішення про надання колишнім полоненим одноразової грошової допомоги в розмірі 100 тис. гривень. За словами міністра соціальної політики України Андрія Реви, зписки претендентів на виплати надасть Служба безпеки України.

Резонанс тижня. Від коронавірусу помер відомий український журналіст

субота, 5 грудень 2020, 1:00

Він був одним із засновників Народного Руху, одним з тих, хто боровся за незалежність України, хто був в перших рядах українського відродження в Дніпрі. У Дніпрі від COVID-19 помер журналіст, екскореспондент "Радіо Свобода" Геннадій Сахаров, який стояв...

Анти-антибіотик: Вчені знайшли новий диво-препарат

субота, 5 грудень 2020, 0:21

Поступово список дієвих антибіотиків скорочується, і на горизонті знову може нагадати про себе "темна епоха медицини". Відкриття антибіотиків стало одним з найважливіших досягнень людства за ХХ століття, проте десятки років надмірного застосування прив...