Вчені б'ють на сполох: Росія таємно знищує архіви жертв НКВС

Це буде мати катастрофічні наслідки для вивчення історії таборів і отримання даних про жертв репресій.

Ілюстрація: ua.112.ua

У Росії на підставі засекреченого міжвідомчого наказу 2014 року знищуються архівні облікові картки з відомостями про репресованих у СРСР. Про це раднику президента РФ Михайлу Федотову заявив директор Музею історії ГУЛАГу Роман Романов, попросивши його розібратися в ситуації, повідомляють Патріоти України.

Як зазначив учений, знищення карток означає повне видалення інформації про знаходження засуджених в системі ГУЛАГу.

"У разі якщо укладений вмирав або гинув в таборі, його особиста справа відправлялася на безстрокове зберігання. А якщо людина звільнялася, то його справа знищувалася, але складалася архівна картка, де вказувалися ПІБ, рік і місце народження, пересування ув'язненого між таборами і табірними пунктами , а також дата звільнення", - пояснив Романов.

Про практику знищення карток дізнався один з партнерів музею, дослідник Сергій Прудовський. На його запитання, на якій підставі це зроблено, начальник інформаційного центру УМВС Росії по Магаданській області Михайло Серьогін повідомив, що є міжвідомчий наказ під грифом "для службового користування" від 12 лютого 2014 року, підписаний спільно МВС, Генпрокуратурою і рядом відомств.

"Термін зберігання карток на засуджених - до досягнення ними (засудженими) 80-річного віку... Кримінальні справи громадян зберігаються в ФСБ або в державних архівах. Але всі вони закінчуються датою засудження і відомостями про вирок: розстріл або табір. З розстрілом зрозуміло. А інформація, куди був відправлений засуджений до таборів, чи вижив, чи переводився з одного табору в інший, знаходиться тільки в облікових картках, що зберігаються в МВС. І ця інформація після знищення картки піддається забуттю", - пояснив дослідник.

У той же час, в Росархіві Прудовському повідомили, що всі документи про засуджених за радянських часів повинні пройти експертизу. У разі визнання документа цінним, він ставиться на держоблік і підлягає безстроковому зберіганню.

В Україну повертаються морози: Синоптики назвали дату, коли похолоднішає та засніжить

субота, 25 березень 2023, 12:28

З понеділка, 27 березня, в Україні погіршиться погода. Спочатку негода охопить західну частину , а згодом розповсюдиться по всій країні. Про це розказала синоптик Наталка Діденко, передають Патріоти України. За її даними, температура повітря впродовж 2...

Звільняв Куп'янськ і воював за Бахмут: Окупанти вбили добровольця з Франції, у нього лишилося двоє дітей

субота, 25 березень 2023, 11:50

Російські окупанти вбили 29-річного француза Кевіна Давида, який рік захищав Україну на фронті у складі "Іноземного легіону". Про це повідомили у підрозділі французьких добровольців Task Force Baguette, передають Патріоти України. Кевін загинув у боях ...