Вчені б'ють на сполох: Росія таємно знищує архіви жертв НКВС

Це буде мати катастрофічні наслідки для вивчення історії таборів і отримання даних про жертв репресій.

Ілюстрація: ua.112.ua

У Росії на підставі засекреченого міжвідомчого наказу 2014 року знищуються архівні облікові картки з відомостями про репресованих у СРСР. Про це раднику президента РФ Михайлу Федотову заявив директор Музею історії ГУЛАГу Роман Романов, попросивши його розібратися в ситуації, повідомляють Патріоти України.

Як зазначив учений, знищення карток означає повне видалення інформації про знаходження засуджених в системі ГУЛАГу.

"У разі якщо укладений вмирав або гинув в таборі, його особиста справа відправлялася на безстрокове зберігання. А якщо людина звільнялася, то його справа знищувалася, але складалася архівна картка, де вказувалися ПІБ, рік і місце народження, пересування ув'язненого між таборами і табірними пунктами , а також дата звільнення", - пояснив Романов.

Про практику знищення карток дізнався один з партнерів музею, дослідник Сергій Прудовський. На його запитання, на якій підставі це зроблено, начальник інформаційного центру УМВС Росії по Магаданській області Михайло Серьогін повідомив, що є міжвідомчий наказ під грифом "для службового користування" від 12 лютого 2014 року, підписаний спільно МВС, Генпрокуратурою і рядом відомств.

"Термін зберігання карток на засуджених - до досягнення ними (засудженими) 80-річного віку... Кримінальні справи громадян зберігаються в ФСБ або в державних архівах. Але всі вони закінчуються датою засудження і відомостями про вирок: розстріл або табір. З розстрілом зрозуміло. А інформація, куди був відправлений засуджений до таборів, чи вижив, чи переводився з одного табору в інший, знаходиться тільки в облікових картках, що зберігаються в МВС. І ця інформація після знищення картки піддається забуттю", - пояснив дослідник.

У той же час, в Росархіві Прудовському повідомили, що всі документи про засуджених за радянських часів повинні пройти експертизу. У разі визнання документа цінним, він ставиться на держоблік і підлягає безстроковому зберіганню.

Експерти сказали, у кого найбільший ризик розвитку варикозу

неділя, 24 вересень 2023, 7:39

Експерти попереджають, що вчителі, перукарі та медсестри мають значно підвищений ризик виникнення варикозного розширення вен через тривале стояння в робочий час. Доктор Марк Бретбі, консультант інтервенційної радіології та медичний директор Veincentre,...

Кашель як симптом раку: Лікар розповідає, чи можна його сплутати з простою застудою

неділя, 24 вересень 2023, 7:27

На думку лікарів, кашель не лише сигналізує про респіраторні інфекції, він може бути симптомом чогось значно тривожнішого, зокрема, раку легенів. Онкологиня Дебора Лі розповіла як відрізнити раковий кашель від симптомів застудного вірусного захворюванн...