На сім тижнів православним слід утриматися від розваг, скоромної їжі, грішних помислів і вчинків. Але пам'ятайте - не потрібно зводити пост суто до дієти. Головне - очиститися духовно: уникати сварок і "темних" думок. Детальніше про це розповів архієпископ Сумський і Охтирський, інформують Патріоти України.
- У чому суть Великого посту?
- Великий піст призначений в першу чергу для вдосконалення духовно-моральної природи людини. Значна частина тих, хто поститься часто сприймають піст тільки як утримання від скоромної їжі. Вони забувають про духовний піст, без якого пост перетворюється в дієту.
Стриманість у їжі - важлива, але це не мета посту. Суть в тому, щоб через стриманість у їжі врівноважити плотські і духовні потреби нашої людської природи. Нас долають гріховні навички. В першу чергу ті, що на язиці. Це і гордість, і марнославство, і обжерливість, смуток, печаль, пияцтво, наркоманія, заздрість, хтива пристрасть. У пості нам важливо вгамовувати нашу тілесну природу.
ШЛЮБИ НЕ УКЛАДАЮТЬ
- Що можна робити, а чого не можна під час Великого посту?
- Коли ми входимо в піст, потрібна правильна мотивація. Обов'язково читати Святе Письмо. Необхідно обмежити себе в перегляді телевізійних розважальних програм. Це стосується і розважальної музики. Рекомендується дивитися релігійні канали та слухати церковну музику.
- Чи можна в пост їсти солодке?
- Цілком можна. Ну звичайно, не пересичуватися. Ми чай-то п'ємо з цукром.
- Як часто причащатися в піст?
- Рекомендується причащатися хоча б один раз на тиждень протягом усього Великого посту. Якщо є можливість, можна і частіше.
- У чому суть таїнства соборування в піст?
- Це таїнство приймають люди, які хворіють. Є традиція соборуватись (хоча б раз) під час Великого посту.
- Можна вживати мідії, креветки, кальмари і інші морські продукти?
- Морепродукти цілком припустимі.
- В піст укладають шлюби, грають весілля, хрестять дітей?
- В пости християни шлюби не укладають і весілля не грають. Шлюби в будь-який піст (не тільки в Великий) церква не вінчає. А також у вівторок і четвер, напередодні пісних днів. З приводу хрещення заборони немає.
- Потрібно залучати дітей до посту? В якому віці?
- Дітей поступово треба долучати до посту. Привчати дитину їсти Нескоромну їжу. Якщо їй давали три цукерки, в піст можна одну. Так вона відчуває, що бере участь у пості. З п'яти років дитини можна привчати до посту ... Головне - вчити молитві, сповідатися і причащатися.
СОЛДАТИ ПОСТУ НЕ ДОТРИМУЮТЬСЯ
- Як постити вагітним жінкам?
- За порадою лікаря. Якщо жінка народить навіть в Страсну седмицю, то вона споживає м'ясо. Їй необхідно підкріпити свої сили.
- Для кого ще є послаблення в пості?
- Для військових, хворих, подорожуючих, тих, хто важко працює фізично, а також для студентів. Перед початком посту вони повинні отримати благословення священика.
- Для хворих (у яких діабет, виразка шлунка) існують послаблення в пості?
- Ці люди повинні узгодити свій пост з лікарем. І чинити так, як скаже лікар.
- Люди, які закликають брати участь в мітингах, акціях протесту - під час посту це допустимо?
- Церква не підтримує мітинги, якими люди закликають до хуліганських дій.
- Як бути солдату, який змушений захищати себе, вбиваючи інших?
- Солдат посту не дотримується.
ВАЖЛИВО
Що не можна їсти ...
Не дозволяється вживати м'ясо і будь-які м'ясопродукти, в тому числі птицю, яйця, молоко і молочні продукти - вершкове масло, сметану, сир, кефір, сири, йогурт та інше. Не можна вживати страви, куди ці продукти входять в якості компонентів, наприклад майонез.
Риба і рибні продукти, як і рослинне масло, дозволені тільки в несуворі пісні дні.
Під забороною жирні солодощі, шоколад, випічка і будь-який фастфуд.
Заборонено вживати алкоголь (виключення червоне у визначені церквою дні).
... а що можна:
морську капусту;
корейські салати;
насіння;
горіхи;
макарони, в складі яких немає яєць;
борошняні вироби з борошна, води і солі;
хліб (без використання молока і яєць), прісні лаваші, кріспи; соуси (кетчуп, пісний майонез, аджика, соєвий соус, томатна паста);
бальзамічний, яблучний, столовий оцти.
КОРИСНО ЗНАТИ. ЯК ПРАВИЛЬНО ПОСТИТИ
їсти невеликими порціями 6-7 разів на добу.
Пити більше води, щоб підтримати водний баланс в організмі.
Як заміну м'ясу включити в раціон гриби, багаті білком, вітамінами D і РР, а також бобові - квасолю, сочевицю, горох, які теж є джерелом білка.
Не забувати ще про одного постачальника білка - горіхи, які містять кальцій, фосфор, цинк, селен, фолієву кислоту, вітаміни Е і А. Додатковий плюс горіхів в низькому глікемічному індексі, який захищає від стрибків цукру в крові і не дає розігратися апетиту.
Включити в раціон крупи, так як вони містять багато різних вітамінів, мінералів, мікроелементів і біологічно активних речовин.
Пам'ятати, що під час дотримання посту найбільш корисними овочами є картопля, баклажани і капуста: білокачанна, пекінська, цвітна, брюссельська, броколі і кольрабі. Їсти овочі можна в будь-якому вигляді, але чим менше теплової обробки, тим краще.
З солодкого обмежитися фруктами, сухофруктами і медом.
Придбання автомобіля є серйозним фінансовим рішенням, особливо в умовах війни та постійного зростання цін. Надійність машини, що надасть змогу заощадити на ремонті є одним з ключових факторів при її виборі, передають Патріоти України. Експерт в галузі ...
В Україні до 3 років позбавлення волі засудили чоловіка, який отримав повістку, проте відмовився від мобілізації. На суді він стверджував, що має хронічні захворювання і не може воювати. Про це йдеться у вироку Білопільського районного суду Сумської об...