Така ситуація з німецькими танками знову відсилає до того, що західний оборонно-промисловий комплекс має змінитись максимально швидко
Німеччина у межах "коаліції Leopard 2" передала до Збройних Сил України 18 танків Leopard 2A6, але більшість з них вже не у боєздатному стані. Й причиною цього стали не лише цілком можливі бойові ушкодження, а активна експлуатація машини. Також цілком можливо, що аналогічна ситуація стосується й ще трьох Leopard 2A6 від Португалії.
Про це повідомив депутат Бундестагу Себастьян Шефер, який назвав причиною цієї ситуації - дуже довгий ремонт, який проходить у Литві, через брак запасних частин. Ця проблема вже викликала листування депутата з міністром оборони Німеччини Борисом Пісторіусом. І самі ці листи, де він закликав розв'язати проблему, стали здобутком німецьких ЗМІ.
Але поява проблеми із запасними частинами до Leopard 2A6 не є сюрпризом. Бо німецьке танкобудування вже продемонструвало свої реальні можливості тим, що на модернізацію півсотні австрійських Leopard 2A4 до рівня наближеного до Leopard 2A7 взяло 5-7 років.
Більше того, брак запасних частин до Leopard 2 вже існував у лютому 2023 року, коли польський президент Анджей Дуда побідкався на серозні проблеми з отриманням запасних частин з Німеччини для цих танків. Тобто проблема з запасними частинами до них виникла ще задовго до отримання німецьких танків Україною й початком їх використання у боях.
"В інших країнах також є проблеми з Leopard 2, тому що у німців серйозні проблеми з запчастинами. Ми не розуміємо цієї ситуації, але так воно і є", - говорив ще майже рік тому Анджей Дуда.
А ці запасні частини були необхідні Польщі для того, щоб модернізувати Leopard 2A4 до Leopard 2PL. Й через це завершення програми модернізації 142 танків силами польських підприємств вже у 2022 році була перенесена на 2027 рік. Хоча за планом під час старту у 2015 році вона мала завершитись ще у 2021 році.
Але за словами польського президента, ця проблема вже доволі давно є систематичною й стосується всіх операторів цих танків. Й причини такої ситуації лежать на поверхні - мала виробнича база самих Leopard 2
у будь-якому вигляді через те, що спочатку Німеччина у 90-х та 2000-х розпродавала запаси Бундесверу, потім модернізувала Leopard 2A4, до A5, A6, A7 й тепер навіть до A8, при цьому нового виробництва, тим паче у колишніх темпах по 300 танків за рік - не було.
А коли мова заходить про виготовлення нових танків, або хоча б просто шасі до них, виникають значні проблеми у строках. Наприклад, постачання нових 24 навчальних танків Leopard 2 Fahrschulpanzer для Бундесверу буде реалізовано лише у 2026-2029 роках. І це лише шасі без башти та усіх бойових систем, окрім місця водія.
Тобто те, що для Leopard 2A6 є брак запасних частин - лише результат стагнації ОПК Німеччини. Й це неможливо вирішити лише листом до міністра оборони країни.
Але тепер цілком можливо підняти питання, а чи існує вірогідність появи браку запасних частин для інших версії Leopard 2. Зокрема під загрозою цілком можуть бути шведські Strv 122, які хоч і є підверсією Leopard 2A5, але мають цілий ряд своїх особливостей через локалізацію їх виробництва у Швеції.
А наймасовішою з них на озброєнні ЗСУ є Leopard 2A4 й порятунком у цьому може стати те, що у Бундесверу, KMW та Rheinmetall може ще є у залишки запасів цих танків з яких можливо зняти необхідні вузли та агрегати. Тобто піти шляхом "канібалізму", якщо звісно такий запас ще існує.
Водночас без значного збільшення виробництва вузлів та агрегатів - це лише відтермінування проблеми. А єдиним рішенням може бути локалізація виробництва всіх комплектуючих на максимально широкій виробничій базі. Й не лише у Німеччині, а в інших країнах, й в першу чергу в тих країнах, де вони ремонтуються та відновлюються - в Литві, Польщі й звісно - Україні.
Ставка призначила командирів армійських корпусів, визначений їх склад. Організаційні зміни мають відбутись протягом місяця. Рішенням Верховного головнокомандувача В.Зеленського, головнокомандувача ЗСУ О.Сирського, командувача НГУ О.Півненко призначено...
Перша леді США Меланія Трамп після чотиритижневої відсутності повернулася до Вашингтона. Президент Дональд Трамп разом із дружиною відвідав прийом для членів Національної асоціації губернаторів у Східній кімнаті Білого дому, передають Патріоти України....