"Економічне диво "Слуги народу". Чому ціни на газ зростають, а внутрішній видобуток падає

Головним винуватцем падіння видобутку є державне "Укргазвидобування", а приватні компанії потроху нарощують показники. Про це пише журналіст Олексій Гавриленко, зазначають Патріоти України.

Оперативні дані "Укргазвидобування" (УГВ) свідчать: видобуток газу компанією знижується протягом останніх трьох років. У 2019 р. було видобуто на 4% менше газу, ніж у 2018 р. У 2020 р. падіння становило 5%. У 2021 р. обсяг валового видобутку газу становив 13,7 млрд куб. м, що на 4% менше, ніж рік тому.

Видобуток українського газу неухильно падає
Такі показники не тішать, особливо на тлі постійних заяв, що УГВ збільшить видобуток власного газу. Такі заяви звучать від влади й досі. Чи вдасться це зробити – велике питання.

Клубок проблем

Найнижче значення за 10 років показав і загальний видобуток газу в Україні державою та приватними компаніями – 19,79 млрд куб. м, що на 2,2% менше, ніж у 2020 р. Про це свідчать розрахунки ExPro Consulting. В агентстві зазначають, що падіння видобутку спостерігається саме у державному секторі. Частка УГВ, найбільшої компанії, становила 69%, за рік упавши на 1%. Стабільність рік до року показала "Укрнафта" — 1,1 млрд куб. м та 6% усього видобутку. А ось видобуток приватних компаній показав зростання – з 4,9 до 5 млрд куб. м, це 25% усього видобутку.

Частки приватного і державного видобутку газу в 2020–2021 рр.
За даними Асоціації газодобувних компаній України, приватні компанії за останні п'ять років наростили видобуток на 20%, а 5 млрд куб. м, видобутих 2021 р., — абсолютний рекорд.
Реклама на dsnews.ua

У цьому порівнянні приватного і державного видобутку простежується одна з головних причин неефективності останнього. "Це неефективність і нездатність держави керувати своєю власністю, — каже директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко. — А також високий рівень корумпованості, нижча кваліфікація менеджменту порівняно з приватним бізнесом і постійне прагнення держави використовувати державні компанії не лише у комерційних інтересах окремих чиновників, але й у політичних. Тобто підтримувати ціни на низькому рівні, перенаправляти гроші на інфраструктурні проєкти".

Газ, який видобуває УГВ, йде саме на потреби населення, для якого встановлено пільгову ціну на енергоресурс. Вона істотно нижча, ніж біржова, тому приватні компанії можуть отримувати більше прибутку, отже, краще планувати інвестиції та свою майбутню роботу.

"Укргазвидобування" зараз частково перебуває у цьому конкурентному полі, бо отримує від "Нафтогазу" великі гроші. По-хорошому, її треба виводити на біржу", — каже співголова Фонду енергетичних стратегій Дмитро Марунич.

З травня 2022 р., згідно з домовленостями з МВФ, "Укргазвидобування" продаватиме до 50% свого газу на біржі, тобто 6–7 млрд куб. м. Планується, що 100% свого газу компанія зможе реалізувати на біржі з 2024 р.

Утім, якщо в УГВ падає видобуток, це не означає, що у неї плачевне фінансове становище. Як показує фінансова звітність, дев'ять місяців 2021 р. компанія закінчила з прибутком 21,9 млрд грн, у 2020 р. прибуток становив 4,95 млрд грн, а в 2019 р. — 19 млрд грн. Це означає, що УГВ може розвивати свою діяльність.

Щоправда, таких грошей може бути замало. У лютому 2019 р. "Нафтогаз" скаржився, що для нарощування видобутку газу йому потрібно близько 29 млрд грн капіталовкладень щороку.

"Було розроблено дві програми зі збільшення видобутку, було закуплено бурове обладнання. Принаймні це декларували. Говорилося, що проблема виснажених родовищ, які були відкриті ще за Радянського Союзу, буде вирішена таким чином. Але прориву не сталося, — каже експерт у сфері енергетики Валентин Землянський. — Ще один фактор, на який скаржилися, — це протидія місцевої влади, яка хоче грошей на соціалку від "Нафтогазу" і вставляє палиці в колеса. Але у 2017 році у "Нафтогазу" Полтавська облрада через суд забрала три родовища через їх нерозробку, тому кивати на місцеву владу як основне джерело проблем теж не доводиться".

Ще однією проблемою "Укргазвидобування" експерти називають низьку ресурсну базу та непродуктивність свердловин. "Загалом в Україні коефіцієнт успішності буріння три роки тому — 30%. У "Укргазвидобування" ще нижчий. Тобто продуктивна лише кожна третя свердловина. Я не думаю, що щось принципово змінилося", — каже Дмитро Марунич.

Коефіцієнт успішності буріння також залежить від технології. Саме це допомогло досягти зростання видобутку газу у 2017-му (на 5%) та 2018-му (на 2%), проте потім виявився негативний ефект. "Цей стрибок був отриманий за рахунок технології затиску існуючих свердловин шляхом гідророзриву пласта, — говорить Валентин Землянський. — Це фінансово найбільш капіталомістка операція, але при цьому вважається варварським, технологічно невірним підходом для отримання сталого зростання видобутку. У результаті ми отримали зворотний ефект. Видобуток продовжив своє зниження, не було закладено передумов для його стабільного зростання".

Видобуток газу нарощується саме сучасними технологіями, що й показують приватні компанії, які, мабуть, активно реагують на ринковий стимул у вигляді підвищення цін на газ і непоганих перспектив для галузі у майбутньому. Лише "ДТЕК Нафтогаз" за три квартали 2021 р. видобув 1,5 млрд куб. м, що на 11% більше у порівнянні з аналогічним періодом минулого року. Очевидно, приватні компанії більше, ніж держава, усвідомлюють, що газ буде затребуваний найближчими роками і це буде добрий бізнес.

Але у держсекторі працює інша логіка. "Менеджмент не зацікавлений у кінцевому результаті, — каже Володимир Омельченко. — Якщо приватні компанії спрямовують свою діяльність на збільшення видобутку, то державні компанії це мало цікавить. Вони більше зацікавлені якимось чином заробити гроші на постачанні обладнання, відкатах тощо".

Останній шанс для внутрішнього видобутку

Розвиток видобутку власного газу став особливо актуальним для України після 2014 р. Для цього розроблялися відповідні урядові програми. Однією з них за Кабміну Володимира Гройсмана стала "Стратегія 20/20". Вона передбачала збільшення видобутку УГВ власного газу до 20 млрд куб. м до 2020 р. Цей показник не досягнуто й досі.

Причинами провалу тієї програми у "Нафтогазі" називали бюрократичні бар'єри: від одержання ліцензії до початку видобутку проходило три–п'ять років. Також компанію не влаштовувало оподаткування (в НАК вважали, що з 8,55 грн/куб. м на інвестиції йшло лише 34 коп.).

Вчені називали "Стратегію 20/20" сирим документом із вкрай завищеними показниками. Справді, освоєння капітальних інвестицій, буріння та будівництво свердловин не досягало планових показників.

Утім, провали минулих років не охолодили запал вищих посадових осіб. І в березні 2021 р. вже уряд Дениса Шмигаля затвердив Національну економічну стратегію до 2030 р. Там є завдання забезпечити на 100% населення України газом власного видобутку. Під час затвердження програми Шмигаль зазначив, що для збільшення видобутку "Нафтогазу" передали площу "Юзовська" та шельф Чорного моря для проведення розвідки родовищ. У найближчі два-три роки інвестиції мають становити 10 млрд грн.

У жовтні 2021 р. голова правління "Нафтогазу" Юрій Вітренко повідав про намір "наростити видобуток до 24 млрд куб. м у найближчі 10 років". Хоча чим керуватиме сам Вітренко на той час — питання без відповіді. Тому це лише чергова обіцянка, за виконання якої відповідати буде нікому. Нарешті, у грудні минулого року заступник керівника Офісу президента Ростислав Шурма заявив, що в Україні у найближчі три-чотири роки показники видобутку власного природного газу мають зрости з 18–19 млрд до 23–25 млрд куб. м. При цьому для виходу країни на повне самозабезпечення газом влада розраховує, що вдасться скоротити і його споживання на 30–40% за допомогою термомодернізації.

На думку експертів, зростання, яке назвали в ОП, більш-менш реалістичне, але, як показує практика, якого не завжди можна досягти. Наприклад, є варіант віддати "Укргазвидобування" у приватні руки. "Якщо ми хочемо врятувати український видобуток, то нам потрібно терміново замислитися над тим, як цю компанію приватизувати, — каже Володимир Омельченко. — На першому етапі це має бути стратегія приватизації цієї компанії. За державою необхідно залишити контрольний пакет акцій, а потім вона має бути приватизована стратегічним інвестором".
Інформація, котра опублікована на цій сторінці не має стосунку до редакції порталу patrioty.org.ua, всі права та відповідальність стосуються фізичних та юридичних осіб, котрі її оприлюднили.

"Не оккупировать полностью Луганскую и Донецкую области означает для Путина признать провал всей "спецоперации", - Портников

субота, 28 травень 2022, 0:21

"Главным событием этих дней стала упорная битва за Донбасс, в ходе которой российская армия пытается выйти на административные границы Луганской области и продвинуться в Донецкой. На первый взгляд, не такое уж сложное задание, если учесть, что до вторж...

Завод "Локомотив" із Удмуртії обіцяє допомогти росіянкам із імпортозаміщенням... гігієнічних прокладок

субота, 28 травень 2022, 0:12

"А для россиянок производством женских гигиенических прокладок теперь займется завод в Удмуртии, под названием "Локомотив". И это не шутка, такой новостью пестрят заголовки российских сайтов", - написала харківська блогерка Олена Кудренко на своїй стор...