Війна Росії проти України триває вже понад три тижні. Весь світ став на підтримку українського народу — європейські країни та США активно підтримують Україну не лише озброєнням, а й грошима, гуманітарною допомогою, а також санкціями, які повільно, але вірно руйнують економіку країни-окупанта.
Довгий час Китай намагався залишатися осторонь цієї війни — принаймні там намагалися зробити таку картинку для всього світу. Усередині китайської пропагандистської бульбашки ситуація була зовсім іншою — державні медіа підтримували російську риторику про «спецоперацію», розкручували фейки про існування українських лабораторій, які розробляють біологічну зброю та всіляко нав’язували своїй аудиторії проросійський порядок денний. У застосунку Douyin, китайському аналогу TikTok, було повно відео, що вихваляють російську армію та розповідей про український «нацизм».
36-річний програміст став щодня записувати по кілька відео на Youtube, паралельно розповсюджуючи їх у китайському месенджері WeChat, і незабаром набув певної популярності як один з небагатьох голосів, які протистоять китайській пропаганді. В одному з найпопулярніших відео Ван показує свій китайський паспорт і пояснює, що українська армія — це «не нацисти, а програмісти, перукарі та інші прості люди».
Ван переїхав до Одеси чотири роки тому та полюбив її за «творчу атмосферу», яку виявив у цьому місті. Але якщо раніше на його відео можна було знайти гарні відео про мирне життя, то тепер це виключно воєнна тематика. «Це повітряна тривога? Ці виродки знову йдуть», — каже він в одному з них.
Проте популярність та спроби показати правду всупереч риториці китайської пропаганди має свою ціну.
Тобі більше не потрібен китайський паспорт, адже ти забув, звідки ти. Офіційна позиція країни — це позиція всього китайського народу", — говорить один з найпопулярніших коментарів до одного з відео в Douyin. І таких повідомлень з’являється дедалі більше. Ван не розуміє, чому він «зрадив» свою країну. Він пояснює, що просто намагається показати, що відбувається навколо нього, тим більше, що доступ до китайських новин та пропаганди в нього зараз обмежений.
Коментарі анонімів не надто його напружують. Однак іноді йому доводиться зустрічатися з агресією знайомих.
Нещодавно один зі співробітників китайського посольства в Північній Македонії, де Ван жив раніше, заявив, що Вану платять за публікацію його відео. Коли чоловік заперечив, що не отримує жодних грошей, співробітник посольства відповів, що його поведінка «не відповідає національним інтересам», а тому запропонував розірвати усі відносини та заблокував його у соцмережах. «Це було неприємно», — каже Ван.
Потім на його відео звернули увагу китайські цензори. Частина відеороликів була заблокована у WeChat, а у Douyin зникли практично всі відео, які він записував протягом війни. Через деякий час облікові записи чоловіка заблокували у всіх китайських соціальних мережах, через що він не може зв’язатися зі своєю сім'єю.
Також він розповідає, що почав отримувати більше повідомлень від знайомих, які вимагали від нього перестати публікувати відео. Проте він планує робити це й надалі: «Я хочу стати голосом для українців, героїв, моїх сусідів. Тому що в моїх очах кожен із них — герой. Я бачу їхній спокій, їхню сміливість».
Останнім часом під його відео з’являється все більше китайських коментарів, які не бажають зла Вану, а також висловлюють свою підтримку Україні. Сам чоловік паралельно допомагає лагодити мобільні телефони та виконує іншу волонтерську роботу. Перемога України і його участь у ній стала справою принципу, пояснює чоловік: «Якщо я піду, я жалкуватиму про це все життя. Я не збираюся залишати Україну, доки війна не закінчиться і Україна не переможе».
Спортивного коментатора та колишнього ведучого телеканалу "Інтер" Романа Кадєміна було помічено в Берліні, де біля Бранденбурзьких воріт 17 листопада відбувся мітинг "за права українських чоловіків". 45-річний Кадємін після початку повномасштабного вто...
"Річард Гренелл! Саме він може при президентові Трампі відповідати за зупинення війни в Україні. Дивна посада, але мабуть, необхідна для україно-американських відносин. Фігура ця досить неординарна і скандальна. Доходило навіть до того, що Гренелла мог...