Народжений у Києві українець Кирило Дмитрієв, завдяки вдалому одруженню з Наталею Поповою — близькою подругою молодшої доньки Путіна Катерини Тихонової, зумів стати надзвичайно ефективним лобістом у Кремлі. Про це йдеться в розслідуванні The Insider, передають Патріоти України.
«Через Кирила Олександровича можна вирішити практично будь-яку проблему. Навіть під час пандемії, коли всі закрилися, його приватний літак курсував між Сочі, Москвою і Пітером, і він розкручував вакцину Спутнік. Але до нього дуже важко потрапити на прийом, доводиться смикати його дружину або знайомих», — повідомив виданню московський бізнесмен, добре знайомий з оточенням Дмитрієва.
Кирило Дмитрієв народився в Києві у 1975 році в родині вченого-біолога. Вже у 14 років він поїхав до США за програмою Народна дипломатія. Там він навчався у Fооthill College, а потім з відзнакою закінчив Стенфордський університет і Гарвардську школу бізнесу. Після навчання Дмитрієв деякий час працював у банку Goldman Sachs і консалтинговій компанії McKinsey & Company.
У 2000 році він приїхав до Москви, де оселився в невеликій двокімнатній квартирі на Окській вулиці і купив старий Land Rover. За даними Insider, він оформив цей автомобіль на офіцерське посвідчення АМ 1198939, видане 2000 року, хоча паспорт у нього на той момент був український.
Журналісти перевірили за допомогою адресної бази даних Москви власників посвідчень зі схожими літерним і цифровим наборами. Троє з них виявилися випускниками Академії Служби зовнішньої розвідки РФ, ще вісім — кадровими офіцерами ГРУ РФ, ще 137 проживали в офіцерському гуртожитку при Військово-повітряній інженерній академії імені Жуковського.
У матеріалі сказано, що те, як саме Дмитрієв отримав офіцерське посвідчення, невідомо, але джерела видання стверджують, що отримати в Росії офіцерське посвідчення або військовий квиток не складно.
У нульових у Москві Дмитрієв працював у російській філії американського інвестфонду Delta Private Equity і був головою Російської асоціації прямого і венчурного інвестування (РАВІ).
У 2007 році Дмитрієв повернувся до Києва, де кілька років працював в інвестфонді Icon Private Equity, головним бенефіціаром якого є український бізнесмен і зять другого президента України Леоніда Кучми Віктор Пінчук.
«Судячи з усього, працюючи на зятя президента України, Дмитрієв дійшов остаточного висновку, що головна запорука успішного бізнесу — це адміністративний ресурс», — сказано в матеріалі.
В Icon Private Equity він провів кілька великих угод: продаж Delta Bank компанії General Electric, Delta Credit — Société Générale, акцій СТС Медіа — Fidelity Investments.
Вплив Кирила Дмитрієва сильно зріс після того, як він одружився з Наталією Поповою — близькою подругою молодшої дочки Путіна Катерини Тихонової.
Після знайомства з Тихоновою Попова увійшла до керівництва АНО Содействия и реализация творческих проектов Медиапрактика, ТОВ Вижн медиа центр, ТОВ Технологические инвестиции ФТИ, ТОВ Управление инвестициями, ТОВ Ямолодец, ТОВ ВЭБ Венчурс, Фонд НИР. Вона також стала кандидаткою політичних наук і омбудсменкою у сфері захисту прав високотехнологічних компаній-лідерів, телеведучою і фотомоделлю.
До цього знайомства вона жила з батьками під Москвою, працювала позаштатною кореспонденткою Комсомольськой правды, клерком в Импэксбанке і виплачувала кредит за автомобіль Mitsubishi Carisma.
Ще до того, як вийти за Дмитрієва заміж, Попова познайомила його з Тихоновою і Кирилом Шамаловим, який на той момент був чоловіком молодшої дочки Путіна. Вони, зі свого боку, познайомили Дмитрієва з «дядьком Сергієм» — на той момент головою Адміністрації президента РФ Сергієм Івановим.
У цей час міністр економічного розвитку Ельвіра Набіулліна шукала людину, яка змогла б очолити державний інвестфонд з іноземною участю, і, зрештою, 2011 року Дмитрієв очолив РФПІ зі статутним фондом $10 млрд, а Іванов став головою наглядової ради.
The Insider пише, що в їхньому розпорядженні опинилися листи Дмитрієва, згідно з якими його безпосереднім куратором був начальник Управління президента з питань протидії корупції генерал-лейтенант ФСБ Андрій Чоботов.
«З такими впливовими покровителями перед Дмитрієвим відчинилися майже всі двері на Старій площі, у міністерствах, відомствах і спецслужбах», — сказано в матеріалі.
Джерело видання розповіло, що Дмитрієв любить «влаштовувати шоу з дзвінками від високих осіб».
«От уявіть, триває напружене обговорення великої угоди. Раптом ніби несподівано дзвонять Сергій Борисович Іванов або Антон Едуардович Вайно (голова АП): „Як ідуть переговори?“ Він відразу ж вмикав гучний зв’язок і витягувався в струнку. Після дзвінка очманілі партнери не ставили зайвих запитань і були майже на все згодні», — описав він типову ситуацію.
Схоже він поводився і під час переговорів з іноземцями. Коли саудівський принц Бандара Бен Султан, який керував розвідкою Саудівської Аравії, у 2013 році приїхав до Москви, щоб запропонувати Путіну $10 млрд інвестицій у російську економіку в обмін на відмову підтримувати Іран і сирійського диктатора Башара Асада, Дмитрієв відправив Іванову листа, у якому говорилося:
«Ми розуміємо, що з огляду на Ваш завантажений графік п’ятихвилинна зустріч у найближчі два дні неможлива. Водночас Бандар Бен Султан був би вдячний за можливість короткого дзвінка в будь-який зручний для Вас час цього тижня».
У підсумку Путін категорично відкинув пропозицію саудівців.
Дмитрієв також просив Іванова якнайшвидше схвалити деякі угоди РФПІ, пробити в оперативних масивах ФСБ і СЗР деяких китайських і арабських інвесторів, розв’язати питання з докапіталізацією або особисто вручити державні нагороди керівництву фонду, серед якого опинився син куратора Чоботова, пише видання.
The Insider згадує про минулорічне розслідування Важных историй, в якому йдеться про те, що Дмитрієв, будучи головою РФПІ, зливав Кирилу Шамалову інсайдерську інформацію про майбутні угоди фонду, що підпадає під ст. 183 КК РФ Незаконне одержання та розголошення відомостей, які становлять комерційну, податкову або банківську таємницю (до семи років позбавлення волі).
Зокрема, він заздалегідь повідомив Шамалову про входження РФПІ та Deutsche Bank у капітал Ростелекома, після чого його акції зросли майже на 30%. Сам Дмитрієв назвав розслідування журналістів «одним із тисяч інформаційних вкидів».
За даними The Insider, хоча у 2018 році Тихонова розлучилася з Шамаловим, а у 2016 і 2023 відповідно Іванов і Чоботов пішли у відставку, це не позначилося на статусі Дмитрієва.
Тепер його покровителем є новий голова Адміністрації президента РФ Антон Вайно, який організовує йому особисті зустрічі з російським диктатором.
«Йому є про що поговорити з першою особою. По-перше, Кирило доповідає, як він витрачає гроші Фонду національного добробуту, які закачали в РФПІ. Потім зі своїми проблемами до Кирила йдуть великий бізнес, банки, арабські та китайські інвестори. Ну там, когось кинули або щось у них віджали. Усі ми пам’ятаємо історію з арештом американця Майкла Калві, і те, що його відпустили додому, — багато в чому заслуга Дмитрієва. Американцям, щоправда, це не завадило ввести проти нього санкції», — заявило журналістам джерело в банківському середовищі РФ.
Дмитрієв не тільки керує РФПІ, а й входить до наглядових рад Газпромбанку, Ростелекома, Алросы, Транснафти та РЖД. Його зарплата засекречена з 2022 року, але за рік до цього він отримав понад 75,5 млн рублів в РФПІ (майже $790 тис.), 4 млн рублів у Ростелекомі і(майже $42 тисячі), 5,7 млн рублів в РЖД (майже $60 тисяч), майже 6,4 млн рублів в Алросе (майже $66 тисяч), майже 8 млн рублів у Транснафті (приблизно $83 тисячі) і майже 42 млн рублів у Газпромбанку (приблизно $440 тисяч).
Також російський лобіст входив до ради директорів групи компаній Мать и дитя, акції якої торгуються на Лондонській біржі, але через санкції йому довелося покинути цю посаду.
Дмитрієв володіє двома квартирами у Москві на Великій Дорогомилівській вулиці і в ЖК преміум-класу Дом на Озерковской (її вартість приблизно 270 млн рублів, або приблизно $2,8 млн), окрім того, він побудував маєток в елітному селищі на Новоризькому шосе.
The Insider також зазначає, що на обліку у Федеральній податковій службі РФ у Дмитрієва фігурують два російські паспорти, один із яких видано в підмосковному Клину, а другий — у Москві, причому вказано один і той самий ІПН. «The Insider надіслав Дмитрієву запитання, що стосуються його „посвідчення офіцера“ і паспортів, але на момент публікації він не відповів», — сказано в розслідуванні.
Військові КНДР вже перебувають в окупованому Маріуполі та на захоплених росіянами територіях Харківської області. Про це повідомляє CNN із посиланням на джерело в СБУ, передають Патріоти України. За словами співрозмовника, до Маріуполя прибули "технічн...
"Друзі мої, маю багато запитань щодо крайнього ворожого удару по Дніпру балістичною ракетою середньої дальності. Відповідаю: головне – не панікувати, а далі кожен на своєму місці боротися за Україну", - пише лідер українських добровольців Дмитро Ярош н...