"Заводи. Ми ніколи не збагнемо що сталося за 30 років якщо не розглянемо це явище. Бо в часи СРСР заводи були практично всім. Бо так, в країні були виші, КБ, науково-дослідницькі інститути, різні відомства… Але все впиралося в заводи, фабрики та комбінати. Бо там все вироблялося і там працювала чимала кількість наших громадян. Традиції тих виробництв ми несемо ще досі", - пише блогер та журналіст Дмитро Вовнянко на своїй сторінці у соцмережі "Фейсбук", передають Патріоти України, та продовжує:
"За 30 років Незалежності кількість підприємств добряче зменшилася. Проте, мені довелося жити в дивовижний час – я бачив як люди кидають поставлений бізнес і уходять працювати на заводи, за попередніми, дещо забутими спеціальностями. Було це як раз наприкінці 90-х, у Запоріжжі. Чому? Зараз поясню.
В СРСР підприємства були металургійні, оборонні, машинобудівельні, харчові і ще багато інших. Чимало підприємств була загнані в банкрутство і розпиляні на метал. Оборонка стала нікому не потрібна. Я бачив у Харкові апокаліптичні картини занепаду заводів машинобудування. Але була галузь, яка з розвалом СРСР виявилася напрочуд прибутковою – металургія. Середина і кінець 90-х – період коли металургійні заводи ще не підім’яли під себе олігархи. З/п на заводах були високі, і аби, наприклад, влаштуватися на Запорожсталь – давали хабар. На інші заводи піти працювати було не набагато легше.
Взагалі я пам’ятаю часи, коли приїжджаючи до знайомих у Харків я тихо дурів. Світло і газ по годинах – у Запоріжжі нічого такого й близько не було. Не дивно, Харків – машинобудування, а Запоріжжя – металургія. Проте працювати на металургії…
Почнемо зі ставлення до роботи. Виконати не все завдання, а ту частину яка більше до вподоби і навішати майстру байок про неймовірні труднощі – це було в порядку речей. За робочими доводилося без перебільшення слідкувати. Обдурити і підставити ІТРівця вважалося подвигом. Стосунки між ІТРівцями були не кращі. В нас ходила приказка: «Заклади ближнього свого, доки він не заклав тебе самого».
До речі, існує поширений міф, ніби в часи СРСР підприємства давали якусь нечувану якість. Авторитетно говорю – дурня. Мені довелося бачити злитки, що залишилися з часів совка, з яких спробували виробляти готові деталі. Їх довелося різати і відправляти на переплавку, бо раковини відкрилися такі, що в нас очі рогом полізли. Після того я поспілкувався зі старими технологами, і вони чесно визнали – такою якості як наприкінці 90-х, завод наш не давав з часів Сталіна. Але здобувалася та якість…
Я не дивуюся тому, що частина наших громадян ненавидить Порошенка просто за те що він мільйонер. Ненависть до інженера, ІТРівця і керівника з боку робочих на заводі була нормою. За що? За те що з/п вища. За те що вищу освіту маєш. За те що перспектив більше. Про совкові часи коли молодий інженер заробляв менше слюсаря 4-го розряду, згадували з ніжністю. Чому такий милий їм совок – минуле, пояснювали просто: «Це ті, з освітою так довели, аби робочому чоловіку нашкодити». Пояснювали, до речі ті самі особи, в яких нормою було вкрасти, електроди, рукавиці, колірмет, мірний інструмент…
А ще – картина яка мене кидала у відчай. Уявіть як щодня за 0,5-2 години до кінця зміни мої підлеглі сідали в курилці і… розповідали одне одному як їм погано живеться і як в цьому винні ці кляті керівники. День за днем. Роками. «Та краще б ви шабашки робили!» - казав я їм неодноразово. Почули мене… ну десь пара хлопців.
А тепер уявіть – люди отак працювали і працюють роками. Вони не намагаються щось у житті покращити, створити собі власну справу, або бодай знати кращу роботу. Вони ходять на завод, бо бідно, але стабільно. «Завжди тримайся за трубу», - як кажуть там. Вам зрозуміло звідки беруться 73%?
Коли я звільнився і пішов у бізнес, мені було дуже важко. Довелося повністю міняти світогляд. Довелося важко шукати своє місце на приватних виробництвах. Довелося хильнути злиднів. Але ні за які медяники я не хочу вертатися до тої стабільності. Краще вже так, коли твоє все – і лаври, і гулі".
Інформація, котра опублікована на цій сторінці не має стосунку до редакції порталу patrioty.org.ua, всі права та відповідальність стосуються фізичних та юридичних осіб, котрі її оприлюднили.
Демонстративний запуск росіянами балістичного носія ядерної зброї по Україні, відповідні попередження посольства США напередодні, повернення ядерної риторики у марення кремлівських безумців, – викликають в памʼяті суспільствознавчі студії. "Текст трохи...
"Схоже, своєю заявою щодо Криму президент України послав західним лідерам сигнал, що готовий сідати і домовлятися. Путін - стоїть на своїх, давно озвучених позиціях. Чи вдасться дуету американських президентів Байдена і Трампа за допомогою певних дій і...