Оксані Вітрук з Гайсина за наказом керівництва довелось проводити дезінфекцію помешкання місцевої родини, в яких першими діагностували COVID-19. Та через те, що не було достатнього захисту, жінка інфікувалась сама і майже місяць провела на лікуванні, в тому числі лежала у реанімації у важкому стані. Здавалось би, що після пережитого місцеві посадовці повинні були підтримати гайсинчанку, натомість вона отримала лише два дні лікарняних і вимушена буде сидіти вдома на карантині за свій рахунок. Усі подробиці жінка розповіла журналісту каналу 33-й Новини, передають Патріоти України.
– Мені нема чого мовчати, втрачене здоров’я і те, що дивом вижила, ніхто не поверне назад, — починає розмову Оксана Вітрук. – Я – помічник лікаря-епідеміолога та працюю на 0,25 ставки дезінфектором, адже зарплати у нас малі. 28 березня за дзвінком завідуючого ВСП Гайсинського районного відділу лабораторних досліджень ми зібрались на роботі, тому що за графіком я мала чергувати. Близько десятої ранку надійшов дзвінок їхати на дезінфекцію будинку, де проживала хвора на коронавірус родина, яка інфекцію привезла з Іспанії. Із засобів захисту видали протичумні костюми, яким більше 30 років, і вони підлягають списанню. Маски з марлі та пошиті вручну, окуляри старі. Ще раніше я підіймала питання щодо ЗІЗ, які тоді вартували 154 гривні, але бухгалтерка відмовила, мовляв, нема коштів. Коли ж почались перші випадки у районі, в аптеках вже нічого не було, хоч я ладна була придбати за свої кошти.
На місці нас було троє працівників, але шофер та помічник всередині будинку не були. Лише я проводила заключну дезінфекцію. За мною там ходила бабуся цих хворих, яка в результаті виявилась теж хворою і за її життя боролись у вінницькій реанімації. Вона весь час ходила за мною, тому цілком можливо, що від неї я могла й інфікуватись. Після всього я повернулась на роботу, переодягнулась, рук не було де добре вимити. В наявності тільки холодна вода. Вже 31 березня в мене зранку з’явились слабкість та температура 37,5-39. Довелось піти з роботи. Зателефонувала до сімейного лікаря, але вона не відповідала. Лише наступного дня взяла слухавку. Впродовж дев’яти днів мене лікували на місці, хоча я просила взяти ПЛР- тест на коронавірус. Ніхто не слухав. Довелось писати звернення народному депутату з Вінниччини Ларисі Білозір. Лише тоді мене обстежили. Тест виявився позитивним, у колег нічого не знайшли. І лише 10 квітня з Гайсина мене у важкому стані доправили до вінницької лікарні із пневмонією. Почали синіти руки і ноги від нестачі кисню, взялись сильна задишка, кашель, тоді помінялись смаки і запахи. Стало так страшно… Перші кілька днів пробула в терапії, тоді перевели до реанімації. Дихала на кисневій подушці, постійно крапельниці, лежала на животі. Що пережила тоді – ворогу не побажаєш.
За тих сім днів на моїх очах померло четверо людей. Спочатку бабуся 70-ти років, тоді молода жінка, на Великдень помер дідусь, і згодом не стало жінки, яка перебувала на апараті ШВЛ. Чула, як їх складали у целофанові мішки, вантажили, скотчем примотували. Очі накриті, а вуха все чули… Тож коли мене перевели до терапевтичного відділення, я не могла нарадуватись, що хоч не бачитиму, як хтось помирає. До лікування питань нема, медики дійсно професіонали. Але через брак певних препаратів син витратив 7400 гривень, а ще 1820 гривень на аналізи у приватній клініці. Головне, що моє життя вдалось врятувати!
У лікарні Оксана Вітрук провела близько трьох тижнів. Каже, що за цей час отримала підтримку від районних та обласних колег. Після двох негативних тестів відчула неабияку радість.
– Виписали без проблем, а ось найгірше почалось вже у гайсинській лікарні. Сімейний лікар та головний лікар навіть не захотіли продовжити лікарняний лист, в якому сказано, що мені потрібно мінімум 14 днів для того, щоб повністю одужати. Бо пройду 5 метрів на подвір’ї – вже важко дихати. Коли заявила, що буду скаржитись журналістам, продовжили лише на два дні. Й заявили, якщо хочу більше – треба йти здавати аналізи. А мені пішки з дому два кілометри, мовляв, бери таксі… Я стільки не заробляю, як наша сімейна медицина! І це не тільки мені відмовляють, а й медсестрі інфекційного відділення, яка інфікувалась також на робочому місці. В них, бачте, наказ — лікарняний не продовжувати, то ви, шановні, почитайте закони, — додає жінка. — Думаєте за людей чи тільки за себе турбуєтесь?! Невже не розумієте, що люди боролись з хворобою, ослаблені, задихаються, а ви кажете — пишіть за свій рахунок. Я місяць сиділа без копійки, за що мені дітей годувати? Більш того, інфікувалась під час виконання професійних обов’язків на робочому місці. А мені кажуть, що це від сина, який був на заробітках за кордоном. Неправда, в нього два тести показали негативний результат. А у меншої дочки та чоловіка, який на той час проживав з нами, тест на ПЛР чомусь не взяли, хоча, згідно із законом, мали б після моєї госпіталізації. Є хоч якась повага і жалість до нас? Коли б опинились на нашому місці, то б по-іншому заспівали. Чи просто не хочете псувати статистику і хочете все «зам’яти»? Так ось, не вийде.
Оксана Вітрук налаштована рішуче й буде до кінця відстоювати справедливість. Тим часом правозахисники певні — в цьому випадку є порушення норм трудового законодавства!
– Пацієнтці слід звертатися до Національної служби здоров’я, до МОЗ і вимагати службової перевірки. Є чинне законодавство щодо медичних гарантій, то нехай там покажуть щодо кількості днів лікарняного, — кажуть вони.
18 травня за новим стилем (31 травня за старим) вшановують пам'ять Феодота Анкірського, мученика Андрія, Павла, Христини, Клавдії та Юлії. За юліанським календарем сьогодні вшановують великомученицю Ірину Македонську. Це свято в народі відоме під назво...
16 травня в Туреччині відбулися переговори між делегаціями України та РФ. І хоча глава турецького МЗС Хакан Фідан заявив, що сторони погодилися зустрітися знову, новий раунд переговорів буде не скоро. Таку думку висловив військовий експерт, колишній сп...