Через прохолодне і дощове літо в Україні активізувалися кліщі, які нападають на людей у лісах, парках та на берегах річок. Незважаючи на маленький розмір, ці істоти дуже небезпечні для здоров'я і навіть життя, передають Патріоти України. OBOZREVATEL розповідає, як уберегтися від укусів кліщів і що робити, якщо це все-таки сталося.
Найбільша активність кліщів припадає на період із травня по червень, а друга хвиля настає тільки в кінці серпня – коли спадає спека. Однак через постійні дощі і вологу погоду шкідники активні й зараз. А нападати на людей можуть не тільки дорослі особини, а й личинки.
"Особливість цього року – запізніла весна. Кліщі люблять вологість, тому цей рік для них. Найімовірніше, доросла особа вже достатньо агресивна і нападає. Потім, можливо, буде зміщення в часі нападу і проміжних стадій розвитку кліща – личинок", – зазначила в ефірі телеканалу лікарка-інфекціоністка Наталія Виноград.
Існує думка, що кліщі живуть на деревах і саме з них падають на людей і тварин. Насправді ж вони не піднімаються на висоту понад 1,5 м. Основне місце їхнього проживання – невисокі кущі й густа трава. Наприклад, лісові галявини, місця в тіні, береги водойм, вузькі стежки в парках.
Саме тому під час відпочинку на природі слід бути особливо обережним. А щоб знизити ризик укусу, пам'ятайте про такі правила:
Потім потрібно перейти до головного – огляду тіла. "Улюблені" місця членистоногих – живіт, голова, пахви, пупок, шия, місце під колінами і грудьми. Укуси кліщів – безболісні, оскільки разом зі слиною в організм людини вприскується анестезійна рідина. Відчуття болю і свербіння виникає тільки через кілька годин.
"Прошу пам’ятати – не завжди під час присмоктування кліща людина його бачить. Вона бачить тільки дорослого кліща, а інші стадії не бачить. Вони прозорі, вони не візуалізуються. Тобто якщо не бачили, що присмоктався кліщ, не факт, що він не присмоктувався. З’явилися ознаки захворювання – негайно до лікаря", – радить Виноград.
Але і це не гарантія того, що ви помітите кліща. Оскільки ці шкідники присмоктуються дуже вміло, припухлість і дискомфорт можуть з'явитися тільки через один-два тижні – коли кліщ встигне напитися крові і впустити в людину інфекцію.
Якщо ж кліщу все-таки вдалося вас вкусити, то насамперед його необхідно витягнути. І робити це потрібно дуже акуратно, інакше частинки тіла тварини можуть залишитися в шкірі.
"Не знімайте кліща голою рукою і не розчавлюйте його. Краще взяти пінцет чи навіть поліетиленовий кульок – так, щоб на ваші руки не потрапило те, що міститься всередині кліща, де й може бути збудник", – підкреслює лікар.
Якщо ж кровососа витягнути цілим не вдалося, то залишки в шкірі потрібно видалити стерильною голкою. А потім – ретельно промити рану й руки.
"Якщо ми знімемо кліща протягом перших двох годин після того, як він напав, ніякої загрози немає", – додала експертка.
Втім, навіть після видалення шкідника зі шкіри необхідно ретельно стежити за станом свого здоров'я. З'явилася температура, головний біль, червоні кола навколо місця укусу – терміново до лікаря.
Також фахівці рекомендують загорнути кліща в марлю або серветку, закрити в контейнері, щоб у лабораторії його перевірили на наявність інфекційних захворювань. Це важливо зробити протягом трьох днів.
Кліщі переносять небезпечні для людини бактерії й віруси. Це кліщовий енцефаліт, борелії, анаплазми, рикетсії і ерлихії. У разі потрапляння в організм вони викликають серйозні захворювання.
"Кліщі є резервуарами для цілої низки небезпечних збудників, зокрема кліщового енцефаліту, хвороби Лайма, туляремії, геморагічної лихоманки", – розповіла Виноград.
Мабуть, найнебезпечніше – кліщовий енцефаліт, він може призвести до смерті людини. Вся справа в тому, що різні форми цієї інфекції не мають противірусного лікування, а перебіг захворювання – непередбачуваний.
Крім того, паралітичні форми цієї інфекції викликають стійкий неврологічний дефект – навіть після одужання. І пацієнти, які одужали від інфекції, викликаної вірусом кліщового енцефаліту, часто залишаються інвалідами. Наприклад, можлива поява важкої форми епілепсії, паралічі й парези. Енцефаліт можна порівняти з наслідками інсульту або сильного струсу мозку.
Ось основні симптоми хвороби:
У разі появи перших симптомів потрібно негайно звернутися до лікаря. Ускладнення після бореліозу можуть бути дуже серйозними – множинні еритеми на шкірі, ураження нервової системи у вигляді, наприклад, серозного менінгіту, розвитку радикулоневритів.
Основні симптоми хвороби:
Тенденція росіян щодо того, щоб здійснювати штурмові дії на цивільних автомобілях, мотоциклах чи навіть самокатах приховується зовсім не у тактиці, а у виснаженні парку військової техніки. Про це у своєму Telegram-каналі написав російський журналіст Ма...
Російська влада ніяк не підтримує жителів Курщини, тож ними опікуються Збройні сили України. Вони надають місцевим гуманітарну допомогу: одяг, ліки, засоби гігієни, воду та їжу. Росіяни дякують нашим військовим за поміч і можливість контактувати зі сво...