Напади прозорих кропивців: Через аномальну погоду в Україні активізувалися кліщі (відео)

Чим небезпечні укуси, та що робити, якщо вас укусив прозорий кліщ.

Через прохолодне і дощове літо в Україні активізувалися кліщі, які нападають на людей у лісах, парках та на берегах річок. Незважаючи на маленький розмір, ці істоти дуже небезпечні для здоров'я і навіть життя, передають Патріоти України. OBOZREVATEL розповідає, як уберегтися від укусів кліщів і що робити, якщо це все-таки сталося.

Кліщі нападають на українців

Найбільша активність кліщів припадає на період із травня по червень, а друга хвиля настає тільки в кінці серпня – коли спадає спека. Однак через постійні дощі і вологу погоду шкідники активні й зараз. А нападати на людей можуть не тільки дорослі особини, а й личинки.

"Особливість цього року – запізніла весна. Кліщі люблять вологість, тому цей рік для них. Найімовірніше, доросла особа вже достатньо агресивна і нападає. Потім, можливо, буде зміщення в часі нападу і проміжних стадій розвитку кліща – личинок", – зазначила в ефірі телеканалу лікарка-інфекціоністка Наталія Виноград.

Як уберегтися від укусів?

Існує думка, що кліщі живуть на деревах і саме з них падають на людей і тварин. Насправді ж вони не піднімаються на висоту понад 1,5 м. Основне місце їхнього проживання – невисокі кущі й густа трава. Наприклад, лісові галявини, місця в тіні, береги водойм, вузькі стежки в парках.

Саме тому під час відпочинку на природі слід бути особливо обережним. А щоб знизити ризик укусу, пам'ятайте про такі правила:

  • Для прогулянки в лісі важливо вдягати закритий одяг. Світлі кофти з рукавами, штани, шкарпетки і кросівки – уникайте відкритих ділянок на тілі, все повинно бути прикрите.
  • Для захисту важливо використовувати спеціальні засоби, які відлякують кліщів. Репеленти можуть бути у формі крему або аерозолю – вибирайте, що вам до душі.
  • Під час прогулянки періодично перевіряйте себе, оглядайте одяг і покриті волоссям ділянки тіла.
  • Після повернення додому потрібно акуратно зняти одяг, перевірити його на наявність кліщів, а опісля випрати. Оглянути важливо й інші речі, які ви брали на прогулянку, – сумки, кошики, рушники тощо.

Потім потрібно перейти до головного – огляду тіла. "Улюблені" місця членистоногих – живіт, голова, пахви, пупок, шия, місце під колінами і грудьми. Укуси кліщів – безболісні, оскільки разом зі слиною в організм людини вприскується анестезійна рідина. Відчуття болю і свербіння виникає тільки через кілька годин.

"Прошу пам’ятати – не завжди під час присмоктування кліща людина його бачить. Вона бачить тільки дорослого кліща, а інші стадії не бачить. Вони прозорі, вони не візуалізуються. Тобто якщо не бачили, що присмоктався кліщ, не факт, що він не присмоктувався. З’явилися ознаки захворювання – негайно до лікаря", – радить Виноград.

Але і це не гарантія того, що ви помітите кліща. Оскільки ці шкідники присмоктуються дуже вміло, припухлість і дискомфорт можуть з'явитися тільки через один-два тижні – коли кліщ встигне напитися крові і впустити в людину інфекцію.

Кліщ усе-таки вкусив. Що робити?

Якщо ж кліщу все-таки вдалося вас вкусити, то насамперед його необхідно витягнути. І робити це потрібно дуже акуратно, інакше частинки тіла тварини можуть залишитися в шкірі.

  1. Візьміть пінцет і захопіть кліща ближче до хоботка;
  2. Повільно обертайте комаху навколо її осі;
  3. Обробіть місце укусу антисептичним засобом, спиртом або йодом.

"Не знімайте кліща голою рукою і не розчавлюйте його. Краще взяти пінцет чи навіть поліетиленовий кульок – так, щоб на ваші руки не потрапило те, що міститься всередині кліща, де й може бути збудник", – підкреслює лікар.


Якщо ж кровососа витягнути цілим не вдалося, то залишки в шкірі потрібно видалити стерильною голкою. А потім – ретельно промити рану й руки.

"Якщо ми знімемо кліща протягом перших двох годин після того, як він напав, ніякої загрози немає", – додала експертка.

Втім, навіть після видалення шкідника зі шкіри необхідно ретельно стежити за станом свого здоров'я. З'явилася температура, головний біль, червоні кола навколо місця укусу – терміново до лікаря.

Також фахівці рекомендують загорнути кліща в марлю або серветку, закрити в контейнері, щоб у лабораторії його перевірили на наявність інфекційних захворювань. Це важливо зробити протягом трьох днів.

Чим небезпечні укуси?

Кліщі переносять небезпечні для людини бактерії й віруси. Це кліщовий енцефаліт, борелії, анаплазми, рикетсії і ерлихії. У разі потрапляння в організм вони викликають серйозні захворювання.

"Кліщі є резервуарами для цілої низки небезпечних збудників, зокрема кліщового енцефаліту, хвороби Лайма, туляремії, геморагічної лихоманки", – розповіла Виноград.


Кліщовий енцефаліт

Мабуть, найнебезпечніше – кліщовий енцефаліт, він може призвести до смерті людини. Вся справа в тому, що різні форми цієї інфекції не мають противірусного лікування, а перебіг захворювання – непередбачуваний.

Крім того, паралітичні форми цієї інфекції викликають стійкий неврологічний дефект – навіть після одужання. І пацієнти, які одужали від інфекції, викликаної вірусом кліщового енцефаліту, часто залишаються інвалідами. Наприклад, можлива поява важкої форми епілепсії, паралічі й парези. Енцефаліт можна порівняти з наслідками інсульту або сильного струсу мозку.

Ось основні симптоми хвороби:

  • інкубаційний період від 2 до 30 днів;
  • грипоподібна лихоманка, головний біль;
  • нудота, блювота, розлад шлунково-кишкового тракту;
  • симптоми артриту;
  • ураження нервової системи;
  • проблеми з диханням;
  • червона шкіра на обличчі.
Хвороба Лайма.

У разі появи перших симптомів потрібно негайно звернутися до лікаря. Ускладнення після бореліозу можуть бути дуже серйозними – множинні еритеми на шкірі, ураження нервової системи у вигляді, наприклад, серозного менінгіту, розвитку радикулоневритів.

Основні симптоми хвороби:

  • підвищення температури;
  • сильний головний біль;
  • блювота, що не приносить полегшення;
  • кільцеподібні почервоніння навколо укусу;
  • порушення чутливості й рухових функцій;
  • пізніше може виникати ураження серцевого м'яза у вигляді міокардиту, з'являтися артрит.

Джерело: Обозреватель
Інформація, котра опублікована на цій сторінці не має стосунку до редакції порталу patrioty.org.ua, всі права та відповідальність стосуються фізичних та юридичних осіб, котрі її оприлюднили.

Іран показово принизив президента США, - Голобуцький

вівторок, 1 квітень 2025, 22:59

"Розкидатися погрозами на всі боки - не так весело, як виявилося, бо можна отримати достойну відповідь. Іран - почав грозити Америці ядерним ударом по її військових базах у регіоні. Щоправда, невідомо, чи є в них ті ядерні ракети, чи немає - але ж МАГА...

Український поет пожартував про одруження, а далі щось пішло не так (фото)

вівторок, 1 квітень 2025, 22:48

Український поет та військовий Артем Полежака повідомив, що одружився. А згодом заявив, що боїться через такий свій вчинок. Про це Полежака повідомив на своїй сторінці в Facebook, передають Патріоти України. "Одружився! І парова машина в придане!!!" - ...