11 жовтня за новим церковним календарем (24 жовтня за старим) - день пам'яті апостола від 70-ти Филипа, а також Феофана Сповідника, єпископа Нікейського. За старим календарним стилем - день пам'яті преподобного Харитона Сповідника і на Собор преподобних отців Києво-Печерських, що в Ближніх печерах спочивають.
***
Феофан був родом з Єрусалима, з родини християн. Його і старшого брата Феодора віддали на навчання в лавру святого Сави, там вони прийняли чернечий постриг, а Феофан через кілька років став пресвітером лаври.
У ті часи в країні почалася іконоборча боротьба, і патріарх єрусалимський відправив Феофана і Феодора до Константинополя - на захист віри. Там брати потрапили в ув'язнення і провели в ньому 25 років, де їх мучили голодом і піддавали важким випробуванням. Феодор так і помер в ув'язненні, а Феофан дожив до закінчення іконоборчої боротьби, повернувся і став єпископом Нікейським. Після себе святитель залишив велику спадщину: близько 150 канонів.
***
У день Феофана Сповідника згадують також святого Феофана, посника Києво-Печерського, мощі якого знаходяться у Ближніх печерах. На жаль, більше про його життя нічого невідомо.
***
Филип був родом із Кесарії Палестинської. Він був одруженим чоловіком і мав чотирьох дочок. За благочестя святі апостоли поставили його дияконом у Єрусалимській церкві.
Коли в Самарії проповідував Христос, Филип вирушив туди, Ісус зробив його одним із сімдесяти апостолів. Там Филип став відомий як чудотворець - лікував від недуг, проганяв бісів, давав поради та проповідував. Язичницький волхв Симон, відомий також як чудотворець, одного разу побував на проповіді Филипа і прийняв хрещення.
Апостол жив у Самарії деякий час, а потім вирушив до Єрусалима, де його зробили єпископом. Дожив святий до глибокої старості.
Прикмети цього дня можуть розповісти про те, якою буде зима і врожай наступного року:
У народному календарі 11 жовтня - свято Пилипова канитель. День так прозвали за старих часів - через те, що намагалися встигнути багато чого зробити по господарству до того, як зіпсується погода і розвезе дороги.
Сьогодні Церква, як і в будь-який інший день, не схвалює сварок, лихослів'я, пліток, наклепів і осуду, а також заздрості, жадібності, помсти і відчаю. Не слід відмовляти тим, хто просить про допомогу.
За народними прикметами в цей день не можна лінуватися - неробство називають великим гріхом, оскільки святий Филип був великим трудівником. Не слід залишати безлад у домі - бо гроші втратиш, і користуватися гострими предметами - можна поранитися. Не варто цього дня відкладати заплановані справи - пізніше їх буде важко зробити або не вдасться.
Святому Феофану моляться за здоров'я фізичне і душевне, просять захисту від злих сил. До апостола Филипа звертаються в складних ситуаціях.
За старих часів 11 жовтня жінки традиційно вишивали і використовували для цього тонку золоту нитку, яку витягали з дроту. Цей процес був дуже довгим і трудомістким, а сама нитка називалася канитель. Власне, звідси слово отримало і своє переносне значення.
Цього дня слід добре попрацювати, зробити прибирання в домі, а також встигнути до зими облаштувати свій побут.
Рано чи пізно Російська Федерація не зможе підтримувати війну в тому ритмі, який вона підтримувала останні три роки. Про це розповів журналіст Віталій Портников в етері "Еспресо", передають Патріоти України. "Стане очевидним, що ця війна є непосильною ...
Православна церква України 20 січня за новим стилем вшановує пам'ять вірменського священика і пророка Євфимія Великого. За старим стилем 20 січня відзначають Собор Іоанна Хрестителя або по-народному - Іванів день. . Цей день здавна вважається небезпе...