Християни східного обряду 12 грудня за новим календарем (25 грудня за старим) вшановують пам'ять святого Спиридона Триміфунтського, який зціляв від недуг і воскрешав людей. У народному календарі - Спиридонів день. За старим стилем 12 грудня шанували святого Парамона і з ним ще 370-ти мучеників.
***
Спиридон народився і жив на Кіпрі в III-IV століттях. Його батьки були хліборобами і скотарями, тому Спиридон з дитинства був привчений до праці, він пас овець і кіз. Так його пізніше і зображували на іконах - у пастушій шапочці.
Хлопчик був добрим і дуже чуйним, за що отримав дар чудотворення. Він лікував хворих, виганяв бісів. Слава про нього дійшла до імператора Костянтина, і той вирішив призначити Спиридона єпископом міста Триміфунт.
Зі святим Спиридоном пов'язано чимало чудес: відомо, що він не тільки зціляв тяжкохворих, а й оживляв померлих. У житії йдеться про те, що святитель молитвами запобіг наслідкам страшної посухи на Кіпрі, він викликав дощ і зцілив свійських тварин, не давши людям загинути від голоду. Також Спиридон вилікував імператора Костянтина, який помирав від важкої хвороби. Одного разу єпископу довелося воскресити померле немовля - до Спиридона прийшла його мати і благала повернути довгоочікувану дитину. Святий оживив немовля, а потім повернув до життя і матір, яка сама мало не померла від побаченого.
Сам Спиридон заздалегідь знав про свою смерть. Напередодні він багато молився і закликав любити Ісуса Христа і своїх ближніх. Похований святитель у храмі Святих апостолів, у Триміфунті.
Наприкінці VII століття, коли на Кіпрі трапилася арабська навала, мощі святителя перенесли до Константинополя, а після захоплення міста турками чесні мощі Спиридона перенесли в Епір, а згодом - на острів Корфу (грецьку назву острова - Керкіра) в Іонічному морі. Там вони і зберігаються зараз у соборі Святого Спиридона.
За прикметами дня орієнтуються, якою буде погода найближчим часом:
У народі 12 грудня - свято Спиридонов день, Спиридон Сонцеворот. Вважається, що цього дня святий Спиридон уже починає повертати сонце до літа і проганяє зиму.
За народними прикметами цього дня не варто носити старі речі - це до злиднів і невдач, а також вирушати в дорогу. Також на Спиридона побоюються йти в ліс - вважається, що можна ненароком розбудити ведмедя.
Вагітним жінкам не можна переступати через віник.
Не можна в цей день піднімати будь-які речі і гроші з землі. Такі речі не принесуть користі.
При замішуванні тіста не можна голосно кричати і матюкатися, інакше воно не підніметься.
Невдалий день для весілля і вінчання.
Сьогодні звертаються з молитвами до святого Спиридона - моляться про здоров'я дітей, батьків, просять сприяння у шлюбі. Вважається, що святитель здатний допомогти людям, яких несправедливо засудили або звинуватили, оберігає від тривоги, злиднів і хвороб.
Жінки в це свято займалися приготуванням - варили кашу, квасили капусту, ліпили вареники з капустою, картоплею або грибами. Також господині в цей день пекли хліб і запікали пиріжки з рибою. Вважається, що будь-яка випічка і всі борошняні вироби в цей день вийдуть вдалими і принесуть користь здоров'ю.
Цього дня за старих часів намагалися не працювати, робили невеликий перепочинок. Вдень ненадовго провітрювали будинок - щоб повітря і сонце прогнали зло і біди.
12 грудня вважається вдалим для грошових справ і благодійності. Людина, яка в цю дату зробить пожертвування, незабаром отримає в три рази більше.
Головний сержант зенітно-ракетної батареї бригади "Рубіж" Андрій Галка розповів, що на Лимано-Купʼянському напрямку окупанти збільшують кількість особового складу в штурмових групах для атак на позиції ЗСУ. Про це він повідомив в ефірі "Еспресо", перед...
Бійці 2 окремого загону Центру спеціального призначення "Омега" Національної гвардії України поділилися унікальними кадрами штурму ворожих окопів на Покровському напрямку, зазначають Патріоти України. . Відеозапис успішної бойової роботи нацгвардійців...