Народні прикмети на 15 червня: Чому українці цього дня намагались бути особливо обережними та щедрими й уважними до ближніх

15 червня за новим стилем (28 червня за старим) згадують легендарного святителя Михаїла, першого митрополита Київського і одного з запроваджувачів християнства на Русі. Вважається, що цей візантієць, поставлений на новостворену київську метрополію Вселенським патріархом, був родом чи то з Сирії, чи то з Болгарії або Сербії. Крім того згадують сьогодні за новоюліанським календарем і мученика Віта (Фіта), звідки цю дату у народі прозвали Фітів день. За юліанським календарем цього дня вшановують Києво-Братську ікону Божої Матері, нагадують Патріоти України.

***

988 року, з благословення Константинопольського патріарха Миколи Хризоверга, Михаїл приїхав до Корсуня, а потім вирушив до Києва, де волею князя Володимира Великого був хрещений його народ, а саме цивільні жителі столиці Русі.

Михаїла шанували як суворого, смиренного і відданого служінню Церкві архієрея. За підтримки князя Володимира він проповідував, відкривав храми і духовні школи, розвивав церковне життя в Київській Русі. Святитель Михаїл став засновником монастиря на честь Архістратига Михаїла, де пізніше було закладено Києво-Михайлівський Золотоверхий монастир. Також із благословення Михаїла в Києві почалося будівництво першої кам'яної церкви - Десятинної.

Після смерті святителя його мощі спочатку спочивали в Десятинній церкві Богородиці, потім їх перенесли до Ближніх печер Києво-Печерської лаври, а 1730 року - до Успенського собору, де вони й перебувають донині.

Що можна, а чого не можна робити цього дня

До святителя Михаїла звертаються в молитвах про духовну підтримку, просять зцілити від хвороб і захистити від зла. Святого вважають покровителем і заступником у важкі моменти життя.

У Фітів день святого Віта (Фіта) молили про здоров'я і захист домашніх тварин. Друга назва дня - Фіт Вівсяник, оскільки вважалося, що святий оберігає овес і сприяє гарному врожаю.

15 червня пов'язують з особливою природною силою - вірять, що він підходить для збору лікарських трав. Збирати їх слід рано вранці, поки на листках ще роса. Ці трави сушать, використовують для приготування цілющих відварів і настоянок.

Згідно з традиціями, цей день добре присвятити домашнім клопотам, прибиранню, роботі на городі. Варто проявити турботу про близьких, кажуть, що будь-яке добро, зроблене цього дня, обов'язково повернеться сторицею.

У народі існує повір'я, що 15 червня може бути особливо непередбачуваним - помічено, що цього дня зазвичай трапляються різного роду невдачі, пожежі та нещасні випадки. Тому не радять сьогодні йти до лісу поодинці та купатися в річках і озерах.

Прикмети 15 червня - що обіцяє погода

Цього дня уважно спостерігають за природою, щоб зрозуміти, яким буде літо й осінь:

  • ранок із густою росою - можна чекати на щедрий урожай;
  • похмура або дощова погода 15 червня - віщує спекотне літо і теплу осінь;
  • небо на заході забарвлене в червоні та червоні тони - риболовля буде вдалою.

Сни на Фіта вважаються віщими, а ось зустріч із вороною - поганим знаком.

Інформація, котра опублікована на цій сторінці не має стосунку до редакції порталу patrioty.org.ua, всі права та відповідальність стосуються фізичних та юридичних осіб, котрі її оприлюднили.

Українське суспільство фактично не склало тест на життя в демократичній державі та вже його не здасть, - Портников

субота, 12 липень 2025, 23:00

У 2019 році після президентських і парламентських виборів українці розписалися в тому, що їм потрібний персоналістський режим білоруського типу. Про це сказав журналіст Віталій Портников, передають Патріоти України. "Тут (в Україні, - ред), в принципі,...

Окупант мав позивний "Фізрук": ЗСУ ліквідували російського тренера з лапти (фото)

субота, 12 липень 2025, 21:50

Сили оборони знищили російського окупанта – Сергія Патюкова, повідомляють Патріоти України. Сергій Патюков із серпня 2023 року вирушив добровольцем брати участь у злочинній війні проти України. До війни він одинадцять років був вчителем фізичної культу...