Православне свято 16 січня (29 січня за старим стилем) - поклоніння чесним веригам (ланцюгам) апостола Петра, які за переказами зі святого зняв ангел Господній. За юліанським календарем сьогодні день пам'яті великомученика Гордія Каппадокійського і пророка Малахія.
***
У Євангелії сказано, що апостол Петро був учнем Ісуса Христа і братом Андрія Первозванного. Петро з Андрієм були рибалками. Одного разу, коли вони ловили рибу на озері недалеко від Назарета, Спаситель покликав їх в учні.
Петро - першоверховний апостол, він першим проголосив Ісуса Сином Божим і Месією. У Святому Письмі сказано, що святий був на горі Фавор з іншими учнями і бачив Преображення Господнє. Коли Ісуса після таємної вечері в Гетсиманському саду заарештували, Петро, як і передбачав Христос, до світанку встиг тричі зректися його. Але потім розкаявся і був прощений. Після Воскресіння Ісуса Петро став проповідувати і очолив першу християнську громаду.
У 42 році н. е. імператор Ірод Агріппа велів схопити і ув'язнити апостола за проповідь. У в'язниці Петра скували двома залізними ланцюгами, але, як ідеться в книзі "Діяння святих апостолів", уночі, напередодні суду, ангел зняв із Петра ланцюги й вивів його з темниці. Християни зберегли вериги як свідчення про те, що сталося диво. Згідно з переказами, вериги мали цілющу силу і виліковували від недуг.
У 67 році в Римі Петра знову схопили, вже за наказом імператора Нерона - той був просто розлючений, що апостол навернув до християнства двох його улюблених дружин. Тоді ж Петра і стратили: на його прохання його розіп'яли на хресті головою донизу - апостол вважав, що не гідний померти такою ж смертю, як Господь.
До V століття вериги апостола Петра зберігалися в Єрусалимі, потім їх перенесли до Константинополя, а один із ланцюгів імператриця Євдокія відправила до Риму, як дар своїй дочці Євдоксії. Для святині побудували базиліку Сан-П'єтро-ін-Вінколі, що означає святий Петро у веригах. Щороку вериги апостола Петра виносять на поклоніння народу.
Апостола Петра в Київській Русі вважали покровителем домашньої худоби і молилися про здоров'я тварин. У свято 16 січня чистили хлів і курник, щоб у тварин було чисто, інакше, за повір'ями, вони можуть захворіти.
За прикметами дня можна дізнатися про погоду в найближчі дні:
У народі 16 січня - свято Петро-напівкорм. Прозвали його так тому, що за старих часів до цього часу закінчувалася якраз половина зимових запасів, зокрема для домашніх тварин.
За народними прикметами цього дня небезпечно ображати будь-яких тварин, брати в руки гострі предмети - є ризик поранитися. Лінуватися і ухилятися від роботи теж не можна: слід навести лад у будинку, коморах, господарських прибудовах. На водоймах цього дня починає ламатися лід, тому рибалкам потрібно бути вкрай уважними й обережними.
Після обіду не варто займатися важливими справами - робота пройде невдало.
У православне свято сьогодні в молитвах до святого звертаються з проханнями зцілити від важких недуг, допомогти в життєвих проблемах і підказати вихід із важких ситуацій. Апостол вважається покровителем домашньої худоби і тварин, тому в день пам'яті святого намагалися добре нагодувати братів наших менших, прибрати в клітках, хліві тощо.
Також цього дня прийнято робити ревізію домашніх запасів і поповнювати їх, якщо потрібно. За повір'ями, на Петра-напівкорма потрібно добре попрацювати - всі зусилля принесуть успіх у справах протягом року.
Православне свято 16 січня (29 січня за старим стилем) - поклоніння чесним веригам (ланцюгам) апостола Петра, які за переказами зі святого зняв ангел Господній. За юліанським календарем сьогодні день пам'яті великомученика Гордія Каппадокійського і про...
"Reuters: екіпаж танкера з російською нафтою, затриманого фінською владою, збирався перерізати ще один підводний кабель та газопровід", - пише російський опозиційний журналіст Іван Яковина на своїй сторінці у соцмережі "Фейсбук", передають Патріоти Укр...