Православне свято 19 жовтня за новим церковним календарем (1 листопада за старим) - день пам'яті пророка Іоїля, святого мученика Уара і з ним семи вчителів християнських, а також блаженної Клеопатри і сина її Іоанна. Також цього дня - Димитріївська батьківська субота, зазначають Патріоти України. За старим стилем - день пам'яті святого апостола Фоми.
***
За переказами, Йоіл - перший біблійний пророк, який залишив записи своїх проповідей.
Про його життя відомо небагато - жив він у V столітті до н. е., в Іудеї. У книзі пророцтв, написаній Йоілем, описуються лиха, які спіткають Ізраїль: неврожай, нашестя сарани, голод. Пророк закликає звернутися до Бога і помолитися про допомогу - і тоді жителі отримають благоденство. Йдеться не тільки про блага, а й про те, що Бог пошле свого Сина Єдинородного. Також пророк Йоіл передбачив зішестя Святого Духа - це сталося в день П'ятидесятниці (Трійці), тоді апостоли, отримавши дар, вирушили проповідувати в різні куточки світу.
***
Святий мученик Уар жив у III-IV століттях, у Єгипті. Сам він був воєначальником і таємно сповідував християнську віру - це були часи гонінь на християн. Користуючись своїм становищем, він щоночі йшов до в'язниці і відносив в'язням-християнам їжу, перев'язував їм рани. Якось він усю ніч розмовляв із сімома християнськими вчителями-ув'язненими. Вранці, разом з усіма, він пішов на страту й оголосив про свою віру. Намісник наказав катувати воєначальника і врешті-решт він помер. Вдова Клеопатра забрала його тіло і таємно вивезла до Палестини, де поховала в гробниці своїх предків, а пізніше побудувала храм на честь мученика. Святому вдова молилася за здоров'я сина Іоанна, але юнак незабаром помер. Вона стала просити святого про воскресіння сина, але Уар і Іоанн, які з'явилися їй, заспокоїли вдову - вона зрозуміла, що Бог взяв його у своє небесне воїнство. Вдова роздала своє майно і 7 років до смерті жила при храмі. Щонеділі їй уві сні являлися мученик Уар та її син, за повір'ями, Уар молився про прощення гріхів родичів Клеопатри (які, можливо, були нехрещеними), у гробниці з якими був похований.
Пам'ять мученика Уара, семи християнських учителів, вдови Клеопатри та її сина святкують в один день.
***
19 жовтня 2024 року за новим церковним календарем - Димитріївська батьківська субота. Це останній поминальний день у церковному календарі, коли поминають покійних. У Димитріївську поминальну суботу поминають не тільки родичів і близьких, а й усіх, хто загинув за рідну землю.
Прикмети 19 жовтня можуть підказати, коли настане справжня зима:
У народному календарі 19 жовтня - свято Проводи осені.
На православне свято 19 жовтня, як і в будь-який інший день, церква виступає проти сварок, лихослів'я, пліток, наклепу і осуду, а також заздрощів, жадібності, помсти і відчаю. Не слід відмовляти в допомозі тим, хто просить.
У батьківську суботу забороняється погано говорити про померлих, поминати їх алкоголем, влаштовувати галасливі поминальні застілля, а також не слід залишати алкоголь і їжу на могилах.
За народними прикметами цього дня в жодному разі не можна відмовляти в милостині - вважається, що через жебраків звертається покійна рідня. Даси копійку - розбагатієш на рубль.
Церковне свято сьогодні дозволяє вірянам звертатися до святого Уару в разі непоправного горя - йому моляться за самогубців і тих, хто помер нехрещеним. У батьківську суботу заведено йти до церкви, щоб пом'янути покійних близьких і всіх, хто загинув за рідну землю. До церкви несуть пісні продукти, подають поминальні записки перед службою, а після йдуть на кладовище.
За старих часів 19 жовтня різали курей і готували всілякі страви з куркою, наприклад, курник - круглий пиріг із листкового або дріжджового тіста з курячим м'ясом. Вважається, що сьогодні потрібно досита нагодувати сім'ю - тоді весь рік складеться вдало. З цього дня готувалися до справжніх морозів.
Військові КНДР вже перебувають в окупованому Маріуполі та на захоплених росіянами територіях Харківської області. Про це повідомляє CNN із посиланням на джерело в СБУ, передають Патріоти України. За словами співрозмовника, до Маріуполя прибули "технічн...
"Друзі мої, маю багато запитань щодо крайнього ворожого удару по Дніпру балістичною ракетою середньої дальності. Відповідаю: головне – не панікувати, а далі кожен на своєму місці боротися за Україну", - пише лідер українських добровольців Дмитро Ярош н...