2 жовтня за новим церковним календарем (15 жовтня за старим) - день пам'яті святих мучеників Кипріяна та Іустини, які загинули за віру. У народі день прозвали Купріан і Устинья. За старим календарним стилем - день пам'яті благовірного князя Ігоря (Георгія) Чернігівського і Київського, а також мучеників Трохима, Доримедонта і Зосими Пустельника.
***
Язичницький мудрець на ім'я Кипріан жив у III столітті в Антіохії. Його з дитинства привчили служити язичницьким ідолам, він здобув освіту на горі Олімп, а також у низці інших міст - Аргосі, Таврополі, Вавилоні та Мемфісі. І, коли Кипріан повернувся на батьківщину, то став головним жерцем - його шанували за вміння керувати стихіями та насилати недуги.
У цей самий час в Антіохії жила християнка на ім'я Юстина, дуже красива собою. Її захотів узяти за дружину юнак на ім’я Аглаїд, син багатих і знатних батьків. Однак праведниця повністю ігнорувала ці залицяння. Тоді хлопець звернувся по допомогу до головного жерця - той пообіцяв виправити ситуацію. Кіпріану нічого не вдалося - ніякі чари, хвороби не змогли зломити дівчину, оскільки всі вони сходили нанівець після її молитви.
Спостерігаючи за цим, багато жителів теж увірували Христа, зокрема й Кипріан - він охрестився, став єпископом і навернув до віри чимало язичників. Іустина пішла в монастир і стала там ігуменею. Під час гонінь на християн за часів імператора Діоклетіана Кипріан та Іустина також потрапили в немилість: їх схопили, піддали тортурам і стратили. Така ж доля спіткала і Феокфіста, воїна який, бачачи муки святих, теж оголосив себе християнином, і був страчений разом з іншими жертвами язичницького терору.
Мощі мучеників перебували в Римі до XII століття, в базиліці св. Руфіни, потім частину їх перенесли до Латеранської базиліки, а частину переправили в Антіохію Сирійську.
За прикметами дня судять, якими будуть осінь, урожай і літо наступного року:
У народному календарі 2 жовтня - свято Купріан і Устинья, Купріянів день, день Устиньї. З цього дня зазвичай змінювалася погода: наставали холоди. Городники сіяли під зиму моркву, буряк, петрушку, кріп, щавель і часник.
Сьогодні, як і в будь-який інший день, Церква не схвалює сварок, лихослів'я, пліток, наклепів і осуду, а також заздрості, жадібності, помсти і відчаю. Не слід відмовляти в допомозі тим, хто просить.
За народними прикметами цього дня не варто переїжджати на нове місце і вирушати в далеку дорогу - мовляв, це до невдач. Також не радять вживати алкоголь, у народі кажуть: "Хто нап'ється - від чорта не вбережеться". День вважається нехорошим за народними прикметами, тому варто бути обережним.
Святим Кипріану та Іустині моляться, щоб уберегтися від чаклунства, приворотів і недобрих людей.
Цього дня за народними звичаями заведено багато працювати - можна займатися ремонтом, рукоділлям. Також зазвичай на Купріяна та Устинью йдуть до лісу по опеньки та лисички.
12 жовтня за новим церковним календарем (25 жовтня за старим) - день пам'яті мучеників Прова, Тараха і Андроніка Аназарвських, які загинули за віру, та Єрусалимської ікони Божої Матері. За старим календарним стилем - день пам'яті преподобного Феофана М...
"Скасування візиту Президента Байдена в Європу, а внаслідок цього і зустрічі високого рівня Контактної групи «Рамштайн», яка мала б відбутися 12 жовтня, викликало справжню бурю пристрастей і часто-густо конспірологічних тлумачень того, чому це сталося....