Православне свято 25 жовтня за новим церковним календарем (7 листопада за старим) - день пам'яті мучеників Маркіяна і Мартирія, які постраждали за християнську віру в IV столітті, а також преподобних Мартирія, диякона, і Мартирія, затворника, Києво-Печерських, у Дальніх печерах. За старим стилем - день пам'яті мучеників Прова, Тараха і Андроніка Аназарвських, а також Єрусалимської ікони Божої Матері.
***
Мартирій і Маркіян жили в IV столітті і служили в головному соборі Константинополя. Маркіян був читцем, а Мартирій - іподияконом, також вони були помічниками - нотаріями, тобто секретарями, патріарха Павла Сповідника. Коли єретики-аріани вбили Патріарха і його кафедру передали єретику Македонію, то почалися гоніння на християн.
Маркіян і Мартирій постраждали одними з перших. Спочатку їх намагалися лестощами, золотом і високими посадами переманити на бік єретиків. Але коли зрозуміли, що зусилля марні, служителів Церкви Христової стали лякати розправою. Маркіян і Мартирій залишилися вірні вченню Ісуса Христа, за що їх публічно стратили. Пізніше, за велінням святого єпископа Іоанна Златоуста, мощі святих перенесли в спеціально побудовану церкву.
***
Про житіє преподобного Мартирія, диякона, збереглося небагато відомостей. Відомо, що він жив у XIII-XIV століттях, служив у Києво-Печерській лаврі. За свою велику чистоту і постницькі подвиги отримав дар чудотворення від Бога. Усі, за кого молився Мартирій, Господь милував, і кожен отримував те, про що преподобний просив. Також святий умів виганяти з людей бісів. Похований преподобний у Дальніх печерах Києво-Печерської лаври.
Преподобний Мартирій затворник також жив XIII-XIV століттях. Про його життя і подвиги відомо досить мало. Уперше святого згадали у списку тих, хто спочиває в Дальніх печерах Києво-Печерської лаври, 1795 року - "преподобний Мартирій, що спочиває в затворі".
Пам'ять святих Мартиріїв святкують 25 жовтня за новим стилем, у день святого мученика Мартирія.
За прикметами дня можна дізнатися, якими будуть погода, зима і врожай:
У народному календарі 25 жовтня - свято Дідівські плачі, день, коли вшановують померлих родичів. У народі помічають, що в цей час може піти дощ або сніг - кажуть, що це природа плаче за тими, кого вже немає в живих.
У церковне свято 25 жовтня, як і в інший день, церква не схвалює сварок, лихослів'я, пліток, осуду і наклепу, лінощів і виступає проти жадібності, заздрості, помсти, відчаю.
Сьогодні за народними прикметами забороняється відмовляти в допомозі та милостині, голосно сміятися, веселитися, влаштовувати гучні вечірки, а також погано згадувати про померлих.
У молитвах до святих на православне свято сьогодні просять про зміцнення віри, зцілення від тяжких хвороб, підтримки і поради у важких ситуаціях. Також святі Маркіян і Мартирій вважаються покровителями юристів і нотаріусів.
За народною традицією 25 жовтня в старі часи було прийнято йти на цвинтар, щоб пом'янути померлих родичів і близьких і напередодні зими привести могили до ладу. Доброю справою вважається прибрати на хоча б одній чужій занедбаній могилі. Вдома можна запалити свічку і помолитися за померлих, якщо є можливість - подати милостиню або допомогти нужденним.
21 січня. Триває 1063 доба мужньої оборони України проти навали російських окупантів. РОВ планували масштабні дії в Курській області, прагнучи приховати свої слабкі сторони напередодні інавгурації Дональда Трампа, але, зазнали повне фіаско. . Тим часом...
В минулому популярний український співак Олег Винник, а зараз втікач оголосив про нові виступи за кордоном. Одіозний артист планує дати перші концерти за час повномасштабного вторгнення у Празі, Чехія, повідомляють Патріоти України. Виконавець, який ма...