Православне свято 26 жовтня за новим церковним календарем (8 листопада за старим) - день пам'яті священномученика Димитрія Солунського, послідовника апостола Павла. У народі день іменують просто - Дмитра, зазначають Патріоти України. Також в історію цей угодник Божий увійшов як чудотворець, здатний зцілювати від важких недуг. За старим стилем - день пам'яті Іверсько-Мирненської ікони Божої Матері ("Мироточивої")/
***
Дмитро Солунський. Мозаїка 12 ст. Михайлівського Золотоверхого собору, Київ
Димитрій Солунський жив у III-IV століттях і був сином римського проконсула у Фессалоніках. Його батьки були християнами, але сповідували віру таємно, у християнських традиціях вони виховали і сина. Батько готував Димитрія для римської служби - він мав навички в адміністративних справах, хоробрість воїна і досвід воєначальника.
Після смерті батька Димитрій зайняв його місце. У його завдання входили оборона міста Фессалоніки від варварів і винищення християнства. Але, отримавши посаду, Димитрій став відкрито сповідувати віру в Христа, а також проповідувати її серед городян. Про це дізнався імператор Максиміан і, повертаючись із війни, зупинився у Фессалоніках. Димитрій, відчувши недобре, роздав усе своє майно бідним, а сам став молитися.
Чоловіка повели на суд до імператора, і, коли Димитрій відкрито заявив про свою віру, його кинули в темницю. Сам же імператор влаштував у місті бої: виставив свого бійця Лія проти Нестора, якого благословив Димитрій. Коли Нестор переміг, то розгніваний імператор велів стратити і Нестора, і Димитрія.
Над могилою святого звели церкву, його мощі наприкінці XII століття вивезли з міста, але у XX столітті повернули. Святі мощі шанують як мироточиві, що зцілюють від хвороб.
Прикмети дня говорять про те, як зміниться погода, а в ролі синоптиків виступали півні:
У народному календарі 26 жовтня - Дмитрів день, Дмитра. З цього дня закінчувався сезон весіль і чекали похолодання.
У церковне свято 26 жовтня (як і в інший день) церква не схвалює сварок і лихослів'я, осуду, пліток і наклепу, виступає проти жадібності, заздрості, помсти, лінощів, відчаю.
Що сьогодні не можна робити за народними прикметами: відмовляти в допомозі, милостині, веселитися, галасувати, танцювати, займатися важкою фізичною працею. Також, згідно з прикметами, цього дня не слід брати в руки гострі предмети - великий ризик поранитися.
Починаючи з Дмитра вже не можна укладати шлюби - вважається, що такі союзи довго не протримаються. Так і говорили: "До Дмитра дівка хитра, а після Дмитра - ще хитріша" (після того, як вийшла заміж).
У православне свято сьогодні звертаються до святого Димитрія, якого вважають покровителем військових. Йому моляться про їхнє здоров'я, просять для них захисту, мужності й терпіння. Також звертаються з молитвами про зцілення хвороб, особливо захворювань очей.
Православна церква України 22 січня за новим стилем вшановує пам'ять апостола від 70-ти Тимофія, мученика Анастасія перського та диякона Анастасія Києво-Печерського. За старим стилем 22 січня вшановували пам'ять святителя Пилипа, митрополита всієї Київ...
21 січня. Триває 1063 доба мужньої оборони України проти навали російських окупантів. РОВ планували масштабні дії в Курській області, прагнучи приховати свої слабкі сторони напередодні інавгурації Дональда Трампа, але, зазнали повне фіаско. . Тим часом...